Rekuperator w szkieletowcach

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
Tomek L
Posts: 5
Joined: Sat 02 Sep, 2006
Location: Gdynia

Rekuperator w szkieletowcach

Post by Tomek L » Mon 11 Sep, 2006

Witam
Będę budował kanadyjczyka i chciałbym zastosować w nim wemtylacje z odzyskiem ciepła,
znalazlem strone www na której jest napisane z czego można zrezygnować w nowo budowanym domu by kosztem tych rzeczy zamontować rekuperator
Powiedzcie czy w kanadyjczyku można tak zrobić jak jest tam napisane, może macie to urządzenie?
Panie Wojtku może Pan tez sie wypowie czy rezygnacja z tych rzeczy nie wpłynie żle na kanadyjczyka?


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 11 Sep, 2006

Oczywiście, montując rekuperator można zrezygnować ze wszystkich elementów zapewniających wentylację grawitacyjną. Ale co w przypadku awarii rekuperatora? Dom bez jakiejkolwiek wentylacji?

Czym to grozi - poczytaj - http://www.rekuperatory.pl/rekuperatory/art15.shtml

Warto zatem zastanowić się z czego tak naprawdę można zrezygnować, a co, tak na wszelki wypadek, zostawić.

metalzkudowy
Posts: 41
Joined: Sun 19 Oct, 2014

Re: Rekuperator w szkieletowcach

Post by metalzkudowy » Sat 28 Mar, 2015

jak dla mnie rekuperator to bajer.... Jak ktoś chce to będzie miał wszystko. Przereklamowane. Sprawdzone u kilku znajomych i nie polecają. Tak samo jak tańsze ogrzewanie promiennikami podczerwieni... najtańsze jest palenie drewnem. Czy reku odzyskuje ciepło? Tak, ale tylko na papierze w firmie u której będziesz kupował :D

gregorka
Posts: 1
Joined: Wed 28 Oct, 2015

Re: Rekuperator w szkieletowcach

Post by gregorka » Wed 28 Oct, 2015

Twoi znajomi prawdopodobnie są niezadowoleni właśnie dlatego, że wybrali rekuperator firmy, która nie certyfikuje urządzeń w niezależnych instytutach. Często takie centrale sprzedają hurtownie, albo instalatorzy nastawieni na maksymalny zysk. Słowo handlowca, znamy to.
To są polskie rekuperatory i mają certyfikat dla domów pasywnych i energooszczędnych wydany przez Państwowy Instytut Badawczy w Radomiu.
Unikaj też rekuperatorów, które mają certyfikaty powstałych na potrzeby, komercyjnych instytucji które biorą kasę za wystawienie odpowiedniego papierka. W państwowej instytucji masz pewność, że nikt się nie podłoży żeby naciągnąć wyniki.

Palikon
Posts: 2
Joined: Wed 20 Jan, 2016

Re: Rekuperator w szkieletowcach

Post by Palikon » Tue 21 Jun, 2016

Nie podchodziłbym do tego tak. Rekuperacja jest dobrym systemem i można na tym sporo przyoszczędzić. Warto jednak kupować u sprawdzonych firm. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła nie jest z kolei dobrą opcją do małych mieszkań, i tutaj bym się zgodził, że to bajer i niepotrzebny wydatek. Jeśli mówimy natomiast o domkach to jestem jak najbardziej za.

klimatyczna
Posts: 1
Joined: Tue 12 Sep, 2017

Re: Rekuperator w szkieletowcach

Post by klimatyczna » Tue 12 Sep, 2017

Jestem fanką rekuperatorów. To nowoczesne systemy i warto je wdrażać, bo dzięki nim można zaoszczędzić na ogrzewaniu.

marian545
Posts: 3
Joined: Sat 16 Sep, 2017

Re: Rekuperator w szkieletowcach

Post by marian545 » Wed 20 Sep, 2017

Interesują mnie te rekuperatory. Zastanawiam się i tutaj może wy mi powiecie: Czy 6199 zl za rekuperator to dużo czy mało? Bo szczerzę powiem zgłupiałem już.

Zen
Posts: 6
Joined: Mon 07 Aug, 2017

Re: Rekuperator w szkieletowcach

Post by Zen » Wed 20 Sep, 2017

Dziwna ta dyskusja. Zabierają głos osoby całkowicie niemające pojęcia o co tu chodzi. Rekuperacja ma sens jednie wtedy gdy dom jest szczelny. I tak przy polskich standardach budowlanych obrotny handlowiec wciśnie nieświadomemu inwestorowi rekuperację pomimo zainstalowanego kominka kilku przewodów wentylacyjnych ( bo i takie rzeczy się widzi). Jeżeli parametr szczelności jest większy niż 0.6 a ostatecznie 1 to rekuperacja jest tylko gadżetem. Warto zainwestować parę groszy na fachowe porady i oczywiście na blowdoortest. Odnośnie linku i urządzenia tam pokazanego to niestety nic szczególnego. Ani drogo ani tanio ale produkt średni. Trzeba sprawdzić gdzie badano jego sprawność no i ta uwaga że sprawność do 93% budzi wątpliwość. Najprawdopodobniej określono ją prostym że nie powiem prostackim wzorem a tak naprawdę to nikt nie badał jego rzeczywistej sprawności. Szukałbym czegoś z potwierdzonymi parametrami najlepiej przez jeden z renomowanych instytutów ( w Polsce nie są badane). Poza tym ciężko o fachowy montaż. Najczęściej przyjeżdża ekipa bez projektu wykonawczego i montują te rury niczym spagetti nie zwracając uwagi na inne rzeczy. I tak, zdarza się przerywanie izolacji cieplnej ( powstają mostki ) lub paroizolacji. Bezwzględnie przed przystąpieniem montażystów do pracy trzeba zapytać o projekt wykonawczy który to musi być adekwatny i pasujący do całej reszty.

zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Rekuperator w szkieletowcach

Post by zbiegusek » Thu 21 Sep, 2017

Wreszcie ktoś mądry powiedział coś w temacie. Dzięki! :)

majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: Rekuperator w szkieletowcach

Post by majek85 » Fri 22 Sep, 2017

Chciałbym tylko dodać do obszernej wypowiedzi poprzednika że jeśli mamy wydać znaczną sume na rekuperator wart przeliczyć czy samemu nie wyjdzie taniej zrobić rekuperator. To proste urządzenie, skrzynia(obudowa), 2 wiatraki i wymiennik ciepła. w Internecie sporo jest gotowych schematów budowy:)

ranliburg
Posts: 14
Joined: Fri 09 Oct, 2015

Re: Rekuperator w szkieletowcach

Post by ranliburg » Mon 25 Sep, 2017

Ja korzystam i chwalę sobie wentylację z gruntowym wymiennikiem ciepła - instalacja idzie w ogródku albo pod parkingiem.

zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Rekuperator w szkieletowcach

Post by zbiegusek » Mon 25 Sep, 2017

A od czego zależy którędy idzie? Jak tym sterujesz? Po co dublować instalacje?
;)

technom
Posts: 1
Joined: Sat 09 Mar, 2019
Location: Częstochowa
Contact:

Re: Rekuperator w szkieletowcach

Post by technom » Sun 10 Mar, 2019

Rekuperator to postawa właściwej rekuperacji w budynkach. Ja zanim zacząłem instalować rekuperację, pierw rozejrzałęm się za fachowcami od wentylacji, którzy doradzili mi w kwestii doboru rekuperacji i jej zaplanowania.



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”