Montaż podwaliny do fundamentu

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
Switala18
Posts: 2
Joined: Fri 03 May, 2019

Montaż podwaliny do fundamentu

Post by Switala18 » Fri 03 May, 2019

Witam wszystkich budowlańców. Jestem tu nowy ale nie o to chodź 😎.
Jestem w trakcie budowy domku letniskowego - altany 35m.
Za tydzień o ile dopisze pogoda mam zamiar wylać fundament - monolit.
I w tym momencie chciał bym się was zapytać o sposób mocowania - kotwienia podwaliny lub całej ściany do fundamentu.
Czytałem o prętach gwintowanych w fundamencie kółkach oraz kotwach metalowych lub chemicznych.
Pręty w fundamencie to chyba najtańsza opcja ale wydaje mi się mało precyzyjna bo co jeżeli pręt wyjdzie z deski nie centralnie a na rogu?
A montaż całej ściany do fundamentu chyba jest prostszy ale chyba droższy.
Co możecie mi podpowiedzieć?
Za każda radę będę wdzięczny.
Pozdrawiam


Switala18
Posts: 2
Joined: Fri 03 May, 2019

Re: Montaż podwaliny do fundamentu

Post by Switala18 » Wed 08 May, 2019

Widzę że każdy zagląda ale nikt nie chce odpowiedzieć lub wypowiedzieć się co będzie lepsze kotwa metalowa kotwa chemiczna czy może pręt gwintowany

sgt_raffie
Posts: 44
Joined: Mon 06 Mar, 2017

Re: Montaż podwaliny do fundamentu

Post by sgt_raffie » Thu 09 May, 2019

Prety gwintowane tylko musisz dbac ich montaz, najlepiej do sznura. I rozmierzyc tak, zeby nie wypadly w slupkach.
Co do ustawienia ich nie w linii to zrob sobie takie cos jak na dolaczonym obrazku. Kawalek blachy, zaostrzony nit I bedzie ok. O dokladny pion sie nie martw, kawalek rurki I po zwiazaniu betony wyprostujesz.
Zamiast pretow gwintowanych z podkladkami, spawanymi wasami czy innymi kombinacjami polecam gotowy rozwiazanie w postacie kotwy murlaty czyli typowego J-bolt.

Dyble czy kotwy chemiczne to sporo wieksze koszty I duzo wolniejszy montaz. Pamietaj, zeby nie robic otworow w podwalinie na wymiar tylko daj troche luzu zeby sie dalo ustawic sciane do linii.
Attachments
image236_2.jpg


Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”