Płyta OSB a paroizolacja

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
ratpaw
Posts: 4
Joined: Sun 18 Oct, 2020

Płyta OSB a paroizolacja

Post by ratpaw » Sun 18 Oct, 2020

Witam wszystkich!

Buduję dom murowany z nieużytkowym poddaszem w konstrukcji drewnianej, a dokładnie w konstrukcji z wiązarów drewnanych, obitych płytą MFP (na niej papa i dachówka). Ściany szczytowe również w konstrukcji drewnanej, obitej płytą MFP, tylko cienszą.
Dolny pas wiązarów jest stanowi pseudo-strop, do którego od dołu przymocuję płytą OSB 3 grubości 18mm, a do tej płyty podwieszany sufit.
Między elementami dolnego pasa wiązarów jest włożona wełna, konkretnie 48 cm w dwóch warstwach (ma to być dom pasywny).

I teraz pytanie: czy między OSB 18mm i konstrukcję wiązarową włożyć folię paroizolacyjną? Architekt przewidział tam folię PE grubości 0.05, jednak znajomy wykonawca z okolicy (ma dobrą renomę, przechodził szkolenia passive haus institute) twierdzi, że dobrze uszczelniona płyta OSB jest wystarczającycm opóźniaczem pary wodnej.

Dodam, że poddasze będzie nieużytkowe (nieogrzewane).

To mój pierwszy post na tym forum, ale przed jego opublikowaniem poczytałem trochę o płycie jako paroizolacji i ciągle mam wątpliwości.


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Płyta OSB a paroizolacja

Post by Wojciech Nitka » Wed 21 Oct, 2020

Jeżeli dobrze uszczelnisz płytę OSB - posklejasz połączenia płyt, w tym krawędzie płyt ze ścianą, to możesz odpuścić zakładanie paroizolacji.
Użyj profesjonalnych taśm - firmy Siga lub Proclima lub Isover.

ratpaw
Posts: 4
Joined: Sun 18 Oct, 2020

Re: Płyta OSB a paroizolacja

Post by ratpaw » Sun 25 Oct, 2020

Dzięki za odpowiedź.
Czy możesz polecić jakieś konkretne produkty? Co się najlepiej sprawdza w narożnikach?
ps. Jestem z Gdyni - czy mogę podjechać do Waszej siedziby w Gdańsku i porozmawiać osobiście, np we wtorek?

ratpaw
Posts: 4
Joined: Sun 18 Oct, 2020

Re: Płyta OSB a paroizolacja

Post by ratpaw » Tue 18 May, 2021

Wojciech Nitka wrote:
Wed 21 Oct, 2020
Jeżeli dobrze uszczelnisz płytę OSB - posklejasz połączenia płyt, w tym krawędzie płyt ze ścianą, to możesz odpuścić zakładanie paroizolacji.
Użyj profesjonalnych taśm - firmy Siga lub Proclima lub Isover.
Właśnie przeczytałem tekst http://budujzdrewna.pl/technologia/bled ... grzewanego

U mnie cały dach jest pokryty wstępnie papą, nie ma szczelin wentylacyjnych. Papa leży na płycie MFP. Poddasze nie jest wentylowane.
Czy istnieje ryzyko, że jednak przez OSB 18mm (nawet uszczelnione) przedostanie się wystarczająca ilość pary wodnej, żeby się kondensować na tym niewentylowanym poddaszu?

margowe
Posts: 3
Joined: Mon 24 May, 2021
Location: Wałbrzych
Contact:

Re: Płyta OSB a paroizolacja

Post by margowe » Mon 24 May, 2021

Przyznam szczerze, że w kwestiach technicznych bardzo obeznana nie jestem, ale czy niewentylowane poddasze to dobry pomysł? Zawsze wydawało mi się, że odpowiednia wentylacja wnętrz to podstawa, ale jeśli się mylę, to proszę o sprostowanie

ratpaw
Posts: 4
Joined: Sun 18 Oct, 2020

Re: Płyta OSB a paroizolacja

Post by ratpaw » Thu 17 Jun, 2021

Jakąś wentylację jednak będę miał - poprzez kratki nawiewne po obu stronach budynku.



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”