INSTALACJA CO W KONSTRUKCJI SZKIELETOWEJ

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
jacekgor
Posts: 47
Joined: Wed 02 Nov, 2005

Post by jacekgor » Wed 07 Feb, 2007

Witaj

Oczywiście co do wyboru sposobu ogrzewania to nie kierowałbym się raczej estetyką, a raczej skutecznością i ceną i tym co się lubi, a element estetyczny no może też ważny ale na którymś tam miejscu.
Ogrzewanie elektryczne jest na pewno najdroższe.
Ja u siebie zrobiłem ogrzewanie kominkowe. Mam 76m2 powierzchni do ogrzania, wkład ma 16kW - to jest duży zapas. I mam system rozprowadzania ciepłego powietrza do pomieszczeń. Wygląda to tak że wentylator tłoczący ciepłe powietrze jest na poddaszu, a rury doprowadzające ciepłe powietrze do pomieszczeń są w ściance kolankowej na poddaszu. Powietrze nawiewane jest do pokojów i łazienki przez anemostaty umieszczone w suficie.
Natomiast - w domu zainstalowąłem sobie także 4 grzejniki kowekcyjne elektryczne, każdy po 2kW. Są płaskie estetyczne. Będę z nich korzystał tylko w razie dłuższej nieobecności w domu np. wyjazdu.
Kominek sprawdza się świetnie - w całym domu jest ciepło no i miło, bo zamiast gapić się w telewizor można w kominek.
Ale oczywiście kominek to także kłopoty.
1. Trzeba mieć miejsce na drewno - a ja mam wiatę.
2. Trzeba lubić palić w kominku - bo co jakiś czas trzeba dorzucić
3. No i czasem przeczyścić z popiołu i umyć szybę

gdy chodzi o koszty to mogę napisać po tym sezonie grzewczym ile zapłaciłem. Na razie wychodzi na to że na sezon kupiłem ok. 16mp drewna, zapłaciłem ok. 2200PLN - i to na razie widzę starczy mi do końca zimy i początek wiosny, a palę od końca października.
Do tego należy doliczyć koszt prądu który zużywa wentylator - ale to koszt duży nie jest myślę że ok. 20-30PLN/mies.

To tyle co mogę powiedzieć o grzaniu u mnie.

Jeszcze jedna sprawa przy podejmowaniu decyzji o sposobie grzania. Ponieważ mam ogrzewanie powietrzne a nie wodne, to w związku z tym musiałem zainstalować bojler elektryczny do podgrzewania wody. Mam 2 taryfy i bojler tak ustawiony żeby włączał się tylko podczas 2 razy tańszej nocnej taryfy, czyli w godz. 22.00-6.00 i 13.30-15.30. To całkowicie wystarcza.

Pozdrawiam

Jacek


alex.57
Posts: 56
Joined: Tue 15 Nov, 2005
Location: Bory Tucholskie

Post by alex.57 » Wed 07 Feb, 2007

Witajcie! u mnie głównym żródłem ciepła jest kominek z płaszczem wodnym 18kw,( spory zapas mocy),kominek współpracuje z elektrycznym piecem C.O. o max. mocy 9 kw. z możliwościa redukowania mocy o 33 i 67 %. do tego bojler C W U 140l z grzałką 2 kw. zasilany także z kominka. Przy dwóch taryfach to się sprawdza. Pozdrawiam.

czarek63
Posts: 390
Joined: Thu 03 Mar, 2005
Location: Polska

Post by czarek63 » Thu 08 Feb, 2007

Witam
każdy chwali taki sposób ogrzewania jaki posiada :lol:
ale jak można w przyszłości mieć pewność, że nie ma przecieków, nieszcelności i po prostu w środku ścian nie cieknie woda
ja mam zrobioną instalację "giętką miedzią" bez żadnych połączeń w ścianach

a tak to wygląda http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/8cc ... ad769.html

pozdrawiam

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Thu 08 Feb, 2007

czarek63 wrote:
ale jak można w przyszłości mieć pewność, że nie ma przecieków, nieszcelności i po prostu w środku ścian nie cieknie woda
ja mam zrobioną instalację "giętką miedzią" bez żadnych połączeń w ścianach
Takie rozwiazanie jest w w/g instalatorow najlepsze. Zdarzaja sie jednak wady materialu czego doswiadczyl znajomy zalewajac... ksiegarnie. Szczesciem bylo ze mial fakture, a firma instalujaca ubezpieczenie. Rzeczoznawca stwierdzil, ze zbyt wada wyszla w wyniku duzego spadku temperatury.

czarek63
Posts: 390
Joined: Thu 03 Mar, 2005
Location: Polska

Post by czarek63 » Fri 09 Feb, 2007

nie ma rozwiązań idealnych :lol: :lol:

a tak z ciekawości pytanko: jak doszło do spadku temperatury ? i jak duży był ten spadek?

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Fri 09 Feb, 2007

Musialbym sie dopytac, ale z tego co pamietam wyjechali wtedy na kilka dni ustawiajac regulator na dosc niska temperature w pomieszczeniach. Pekla rura powrotu wody idaca w scianie zewnetrznej (od srodka nieogrzewane pomieszczenie).

Prywatnie tez doswiadczylem podobnej awarii, a przyczyna bylo pekniecie lacznika elastycznego do baterii w zlewie. Mial byc to jeden z lepszych (czyt. drozszych), a pekl po miesiacu. Sprawe uratowal odplyw w podlodze dorobiony podczas remontu.



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”