Dom na legarach czy na betonowej płycie?

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
adiz1
Posts: 53
Joined: Mon 14 Aug, 2006
Location: Częstochowa

Dom na legarach czy na betonowej płycie?

Post by adiz1 » Wed 14 Feb, 2007

Zdecydowałem się na budowę domu w konstrukcji drewnianego szkieletu (tzw kanadyjczyk), stoję jednak przed dylematem na czym dom ma być posadowiony?
Są dwie opcje: 1. Posadzka na legarach drewnianych z pustką powietrzną, czy 2. Wykonanie płyty betonowej na gruncie. Co przemawia za jednym czy drugim i jakie mają "minusy"? Z obiegowych informacji dowiedziałem się, że dom na legarach jest cieplejszy(?!), jest jednak w wykonaniu trudniejszy technologicznie (łatwiej o błędy w konstrukcji- niestabilna podłoga, skrzypienie..) i trochę droższy.


Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Dom na legarach czy na betonowej płycie?

Post by Wojciech Nitka » Wed 14 Feb, 2007

adiz1 wrote:(łatwiej o błędy w konstrukcji- niestabilna podłoga, skrzypienie..) i trochę droższy.
Jak narazie wymieniłeś same minusy i to nie minusy technologii a ... minusy wykonawcze:
- podłoga moze być jak najbardziej stabilna; musi być jednak wykonana z odpowiedniej wielkości belek stropowych i ułozonych w odpowiednim rozsatwie.
- podłoga wcale nie musi skrzypić; nalezy jednak płytę poszycia odizolaować od belek stropowych i ... do montazu płyt stosować gwożdzie skrętne lub karbowane.
- czy jest droższy - ja nie wiem, ale jak piszesz to chyba na podstawie jakich własnych doświadczeń.

No więc jak?

adiz1
Posts: 53
Joined: Mon 14 Aug, 2006
Location: Częstochowa

Post by adiz1 » Wed 14 Feb, 2007

Zgoda, zakładam więc, że wszystko wykonane jest ze wszelkimi zasadami.
Opcja z legarami ma być o ok 5 tys pln droższa od betonowej płyty (domek o pow netto 90 m2- nie wnikam w kosztorys pewnie jest to czymś poparte /droższy materiał i robocizna/)

A teraz, gdzie te plusy?

User avatar
Artur
Posts: 51
Joined: Sun 28 Aug, 2005
Location: Rogoźnik k/Będzina

Post by Artur » Thu 15 Feb, 2007

Witam,

Tez mialem taki dylemat, podloga na legarach czy plyta i wyszlo to 1. Dlaczego? Glownie wlasnie ze wzgledu na cene. Podloga na legarach jest duzo tansza! W moim przypadku mialem dosyc wysokie sciany fundamentowe i duzy spadek dzialki dlatego wybralem podloge na legarach. Roznica w kosztach wyniosla ponad 5000PLN na korzysc podlogi drewnianej. Podloga jest bardzo ciepla, nie skrzypi, nie ugina sie (wykonczona jest panelami). Mam nadzieje ze juz taka pozostanie. Bonusem tego rozwiazania jest takze "mini piwniczka" pod cala powierzchnia podlogi, o wysokosci okolo 1m, zawsze mozna tam cos schowac oraz bardzo latwy dostep do instalacji CO poprowadzonej w legarach.

czarek63
Posts: 390
Joined: Thu 03 Mar, 2005
Location: Polska

Post by czarek63 » Thu 15 Feb, 2007

mam wypisz ,wymaluj prawie tak samo jak Artur (prawie -bo w najwyższym miejscu mam 160 cm)
jest to bardzo dobre rozwiązanie - ja mam umieszczony na przykład w pustce hydrofor i o dziwo poprzedniej zimy nawet przy temperaturach poniżej minus 30 stopni nie miałem problemów z zamarzającą instalacją

pozdrawiam

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Thu 15 Feb, 2007

Mam maly dom murowany z 1970r. (47m2), gdzie jest pogloga na legarach z pustka okolo 15cm. Remontu wymaga tylko pokoj od polnocy, ktory jest calkowicie zacieniony i byl dosc slabo ogrzewany.

adiz1
Posts: 53
Joined: Mon 14 Aug, 2006
Location: Częstochowa

Post by adiz1 » Fri 16 Feb, 2007

Artur wrote:Witam,Tez mialem taki dylemat, podloga na legarach czy plyta i wyszlo to 1. Dlaczego? Glownie wlasnie ze wzgledu na cene. Podloga na legarach jest duzo tansza! ...
Przyznam,że już nie wiem o co w tym chodzi. Informację, że "legary" będą droższe otrzymałem od tego samego Wykonawcy, który budował Twój domek.



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”