Fundament

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
Czesław100
Posts: 2
Joined: Mon 19 Nov, 2007

Fundament

Post by Czesław100 » Mon 19 Nov, 2007

Witam wszystkich b.serdecznie.
W przyszłym roku przymierzam się do inwestycji postawienia domu szkieletowego.Temat budownictwa w tej technologii nie jest mi do końca obcy , ponieważ pracowałem przy budowie domów szkieletowych przez trzy lata w usa.
Dom planuję wykonać samodzielnie przy pomocy dwóch pomocników.
I teraz pytanie kieruje do wszystkich którzy są w temacie, związanym z prawidłowym wykonaniem fundamentu.
Jaki fundament( jakie warstwy wylewki wew.jaka grubość ?)- mowa o pełnej płycie fundamentowej .
Działka którą posiadam to ziemia przedewszystkim gliniasta.
Dom będzie napowierzchniowy czyli pozbawiany jakiego kolwiek podpiwniczenia,jednokondygnacyjny.
Obrys zew.budynku przypomina figórę którą przedstawiłem na fotografi.


Image

Pozdrawiam i dziękuję.


piko
Posts: 90
Joined: Wed 15 Aug, 2007
Location: Łódź

Post by piko » Thu 22 Nov, 2007

Pan wybaczy, ale przez trzy lata nie zdołał się Pan nauczyć jak fundamenty stawiać? Albo to jakieś chińskie budowy były.

Czesław100
Posts: 2
Joined: Mon 19 Nov, 2007

Post by Czesław100 » Thu 22 Nov, 2007

Po pierwsze pracowałem przez trzy lata tylko i wyłącznie jako Karpenter, tematy związane z fundamentami są mi obce, dlatego poprosiłem o pomoc forumowiczów.
Budowy może i były chińskie ale dla kogoś takiego jak pan!!!!!
Pytanie było skierowane do czytelników którzy mogą pomóc i coś doradzić, a nie do osób zadających głupkowate pytania niemające zupełnie nic do powiedzenia w konkretnym temacie!!
Pan wybaczy!....pomylił pan adresy... :evil:

piko
Posts: 90
Joined: Wed 15 Aug, 2007
Location: Łódź

Post by piko » Thu 22 Nov, 2007

Niechże się Pan nie czuje obrażony. Po prostu pracując przy czymś to chciał nie chciał człowiek się czegoś innego też może nauczyć. No chyba, że taka jest polityka firmy, że nie daje takiej możliwości.

Co do braku odpowiedzi, mam do powiedzenia: konstrukcja płyty patrząc od dołu w kolejności:

1) Podłoże gruntowe powinno być wytrzymałe, bez zanieczyszczeń organicznych. Niektóre należy zageścić np. chudym betonem, zależy od tego jak wyglądają badania geologiczne, osobiście polecam również zastosowanie chemii typu Rundup.
2) Żwir - zapewnia odwodnienie, minimalna grubość warstwy 100mm, płukany, bez zanieczyszczeń organicznych. Jeśli jest to żwir o podobnej wielkości ziaren nie wymaga ubijania.
3) Przepona przeciwwilgociowa - folia PE grubości 0,15mm z zakładem na 300mm. możliwe jest również zastosowanie wersji droższej, ale bezpieczniejszej, tzn przepona bitumiczna wzmocniona włóknem szklanym umieszczona między dwoma warstwami folii PE
4)Piasek - warstwa grubości 50mm
5)Płyta betonowa zbrojona grubości min 100mm.

Co do zbrojeń to już inna bajka bo mamy do wykożystania siatkę zbrojeniową, pręty lub włókna.
Należy zastosować również szczeliny dylatacyjne oraz szczeliny kontrolne.
To podstawowe informacje, o które Pan pytał. Czy ma Pan jeszcze jakieś pytania na które tacy jak ja nie mają nic do powiedzenia? ;)

Pozdrawiam
Piotr Kowalczyk

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sat 24 Nov, 2007

Czesław100 wrote:Działka którą posiadam to ziemia przedewszystkim gliniasta.
Do tego co napisal piko dodalbym system odprowadzenia wody do gruntu przepuszczalnego. Metod na rozwiazanie tego jest wiele, ale dokladnie mozna pomoc tylko w odniesieniu do konkretnej dzialki. Jedna z osob na forum ma wlasnie z tym najwiekszy klopot.

Pawel1984
Posts: 11
Joined: Wed 23 Apr, 2008
Location: Poznań

Post by Pawel1984 » Thu 24 Apr, 2008

Witam!!
Fundament płytowy musi być zaprojektowany przez uprawnionego konstruktora. to on określi grubość płyty i układ zbrojenia. przeciętnie płyta ma ok 30cm ale "znana firma" która ładuje rurki w płytę robi ją grubości 20cm. W Niemczech podobno większość domków robi sie na płycie bo łatwo i szybko można ją zrobić a niektórzy sądzą że wliczając posadzkę to jest ona tańsza od tradycyjnego fundamentu. Do wyżej wymienionych warstw dodałbym że czasami wymienia się nieco gruntu aby zapewnić lepszą pracę podłoża - zwłaszcza na terenach gliniastych. Jeśli chodzi o typ zbrojenia to napewno prościej jest ułożyć maty zgrzewane ( 2,1 x 5,0m). :wink: pozdro...



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”