kto mi poda właściwe parametry wiatroizolacji na III strefe

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
LeszekK
Posts: 9
Joined: Wed 13 Dec, 2006
Location: Mielec

kto mi poda właściwe parametry wiatroizolacji na III strefe

Post by LeszekK » Mon 31 Mar, 2008

Proszę o podanie parametrów wiatroizolacji. Jakiej firmy wiatroizolacje zastosować ???????


Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Tue 01 Apr, 2008

Folia wiatroizolacyjna winna posiadać paroprzepuszczalność w granicach 120 - 160 g.m2/24g. Niestety, aktualnie na rynku polskim nie ma folii ściennych o tych parametrach. Taką paroprzepuszczalność posiadała folia Wiatrostop firmowana przez Isovera. jednal isover wycofał tę foilę z rynku.

Jedyną folią ścienną, przynajmniej takową znam, jest folia Frameshield firmy Proctor - http://www.proctor.pl Większośc polskich firm własnie tę folię stosuje jako wiatroizolację.

Przy okazji, na rynku polskim wielu producentów lansuje swoje folie jako folie wiatroizolacyjne, a są to poprostu folie dachowe wysokoparoprzepuszczalne. Takie nazewnictwo wprowadza wiele zamieszania na rynku, a w sczególności wśród inwestorów.

toboro
Posts: 49
Joined: Sun 10 Sep, 2006

Post by toboro » Tue 01 Apr, 2008

a jak jest z jakością takiej folii?

LeszekK
Posts: 9
Joined: Wed 13 Dec, 2006
Location: Mielec

Post by LeszekK » Tue 01 Apr, 2008

Wojciech Nitka wrote:Przy okazji, na rynku polskim wielu producentów lansuje swoje folie jako folie wiatroizolacyjne, a są to poprostu folie dachowe wysokoparoprzepuszczalne. Takie nazewnictwo wprowadza wiele zamieszania na rynku, a w sczególności wśród inwestorów.
Właśnie szukam tej folii choć do pokrycia jeszcze trochę czasu i z braku laku czy można coś takiego wykorzystać????????? http://www.allegro.pl/item335293686_fol ... ratis.html

mt
Posts: 64
Joined: Tue 20 Dec, 2005

Post by mt » Wed 30 Apr, 2008

Dorzucę jeszcze swoje pytanie o wiatroizolację.

Pisze się, że powinna mieć parametry 120-160g/m2/24h, a folia Tyvek na ten przykład - wiatroizolacja Housewrap ma parametry paroprzepuszczalności: 3000 g/m2/24h, Dupont Pro tak samo.

Co ciekawe nie ma żadnej folii Tyvek o mniejszej paroprzepuszczalności niż 2000, a już na pewno nie 120-160g/m2/24h. Czy zastosowanie folii o tak dużej (20 razy większej) paroprzepuszczalności niesie ze sobą jakieś ryzyko? koszty ogrzewania będą większe czy co innego złego się może stać? Bo wydawało mi się, że im więcej ta folia pary wypuści, tym dla budynku lepiej?

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Wed 30 Apr, 2008

mt wrote:Pisze się, że powinna mieć parametry 120-160g/m2/24h, a folia Tyvek na ten przykład - wiatroizolacja Housewrap ma parametry paroprzepuszczalności: 3000 g/m2/24h, Dupont Pro tak samo.

Co ciekawe nie ma żadnej folii Tyvek o mniejszej paroprzepuszczalności niż 2000, a już na pewno nie 120-160g/m2/24h. Czy zastosowanie folii o tak dużej (20 razy większej) paroprzepuszczalności niesie ze sobą jakieś ryzyko? koszty ogrzewania będą większe czy co innego złego się może stać? Bo wydawało mi się, że im więcej ta folia pary wypuści, tym dla budynku lepiej?
Możesz podać gdzie znalezałes te informacje? - że Tyvek Housewrap ma paroprzepuszczalność 3000 g/m2/24h?, - że "nie ma żadnej folii Tyvek o mniejszej paroprzepuszczalności niż 2000, a już na pewno nie 120-160g/m2/24h"?

Bo to bardzo ciekawe co piszesz.

czarek63
Posts: 390
Joined: Thu 03 Mar, 2005
Location: Polska

Post by czarek63 » Thu 01 May, 2008


Nestor
Posts: 15
Joined: Sun 18 May, 2008
Location: Cieszyn

Post by Nestor » Wed 27 Aug, 2008

W ostatnim "Muratorze" pojawił się przegląd folii dachowych. Przestudiowałem go pod kątem wiatroizolacji na ściany, mając na uwadze paroprzepuszczalność- bo na ten parametr zwraca się uwagę w artykułach mówiąc o wiatroizolacji. I tak:
- Eurotop L3 producent Fakro - paropszepuszczalność 1500 (23°C/85%wilg)
- AquaTec Unique, prod. MDM - 1400 (23°C/85%wilg)
- AquaTec 150, prod MDM - 1550(23°C/85%wilg)
- Roofshield Economy prod. Allan Proctor - 1300 (23°C/85%wilg)
- AquaTec 180, prod MDM - 1200(23°C/85%wilg)
- Roofshield Standard CE prod. Alla Proctor - 1500 (25°C/85%wilg)
- AquaTec metal prod MDM - 1500(23°C/85%wilg)
- Parotec Termo-Activ prod Folda Plus - 1300(38°C/85%wilg)

Wiem, że jest to zestawienie folii dachowych. Jednak ze względu na, jeszcze małą popularność budownictwa szkieletowego, oraz stosowania wiatroizolacji na ściany, nie spodziewam się znaleźć takiego zestawienia dla wiatroizolacji ściennych.
Tu rodzą się moje pytania:
1. czy paroprzepuszczalność to jedyny parametr na który mamy zwracać uwagę? Ma być jak najbliższy ideału? Czy też inne parametry są ważne? Które?
2. czy któraś z tych folii/memran nadaje się na ściany?
3. a może już ktoś stosował je na ścianach?
4. mówimy tu często o wiatroizolacja na ściany. A co będzie najlepiej nadawać się dla naszego domku na dach? np. pod blachodachówkę, albo dachówkę (dwa najczęstrze pokrycia dachowe)

Szkoda, że w zestawieniu nie ma dla porównania wymienianej tu Frameshield firmy Proctor a jedynie Roofshield. No, ale jest to zestawienie folii dachowych.
Pozdrawiam
Paweł

Nestor
Posts: 15
Joined: Sun 18 May, 2008
Location: Cieszyn

Post by Nestor » Fri 05 Sep, 2008

Widzę, że nikt nie podejmuje tematu. Czy gdybym zastosował na ścianę np:
- AquaTec 180, prod MDM - paroprzepuszczalność 1200(23°C/85%wilg) , albo
- AquaTec Unique, prod. MDM - 1400 (23°C/85%wilg),
to byłby duży błąd?
Foię z MDM mam na miejscu na metry a Frameshield firmy Proctor muszę ściągać z "Polski". No i cena.

Panie Wojtku?

Nestor
Posts: 15
Joined: Sun 18 May, 2008
Location: Cieszyn

Post by Nestor » Tue 28 Oct, 2008

Czy może ktoś już się spotkał z wiatroizolacją Corovin firmy Corotop? Piszą, że jest ona dedykowana do domów szkieletowych.
Jakieś opinie? :wink:

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Tue 28 Oct, 2008

Nestor wrote:Jakieś opinie? :wink:
Zarówno na forum jak i stronie znajdziesz wymagania dla wiatroizolacji. Wystarczy porównać.



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”