centralne ogrzewanie

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
Kasia i Paweł
Posts: 7
Joined: Wed 14 May, 2008

centralne ogrzewanie

Post by Kasia i Paweł » Wed 14 May, 2008

Witamy Wszystkich!
To nasze pierwsze zabranie głosu na forum chociaż zaglądamy tu regularnie od mniej więcej pół roku. W kwietniu 2007 zdecydowaliśmy się na budowę niedużego domku w szkielecie drewnianym. W tej chwili czekamy już na pozwolenie na budowę i mam nadzieję że w czerwcu (wreszcie) ruszy budowa. Mam pytanie odnośnie instalacji centralnego ogrzewania. W projekcie domu była instalacja, natomiast Pani architekt robiąc przysposobienie wykreśliła ją. Powiedziała także że musimy zamówić osobny projekt instalacji gazowej. Czy jest jakieś uzasadnienie takiej decyzji?
Jeśli podobny temat był już poruszany na forum to wybaczcie.
Kasia i Paweł


ewaka
Posts: 130
Joined: Thu 04 Oct, 2007

Post by ewaka » Thu 15 May, 2008

to, że projekt instalacji w ogóle musi być - to pewne.
ale czy to znaczy, że złozyliście wniosek z dokumentami o pozwolenie na budowę, bez projektu instalacji ogrzewania domu? nie wiem, jest to możliwe? (wydaje mi się, że nie, ale to polska papierologia, moze się mylę...)
może chodziło jej o projekt samego przyłącza, które moze być wykonane w drugim etapie? czy instalacje grzewcze też moga być w II etapie?

może do gazu sa jakies inne procedury? Ja miałam pewnie podobnie jak ty - projekt z wszystkimi instalacjami, także ta grzewczą wraz z wyliczeniami dotyczącymi zapotrzebowania energetycznego domu. Wykonawca w standardzie oferował nam instalację co gazowego, w projekcie mielismy ogrzewanie elektryczne, natomiast my zdecydowalismy się na ekogroszek. Architekt robiący nam adaptację projektu nie robił żadnego problemu z tego (parę złotych więcej), ustalilismy tylko, jak my chcielibysmy aby przebiegały grzejniki, a on miał już speców od wszystkich instalacji, którzy adaptują poszczególne instalacje z gotowego projektu i podbijają jak wszystko jest ok, a jak nie to tu przesuną a tam dodadzą,zeby było zgodnie z prawem, architekt adaptujący przygotował wszystko tak żeby do wniosku o pozwolenia na budowę był komplet całej dokumentacji, i sam skladał dokumenty.

Może ten twój nie ma współpracującego projektanta od gazowych instalacji?

a poczekaj, znalazłam cos takiego http://www.e-instalacje.pl/82_451.htm
i koncówka:
Nareszcie działanie!
Wiedząc już, że do budynku może zostać przyłączony gaz, można przystąpić do budowy domowej instalacji gazowej.Trzeba w tym celu uzyskać pozwolenie na budowę domowej instalacji gazowej. Należy zlecić wykonanie projektu instalacji uprawnionemu projektantowi (to bardzo ważne w przypadku instalacji gazowej - projektant musi mieć uprawnienia budowlane w zakresie projektowania instalacji gazowej).


wygląda więc na to, że musisz nie miec tylko normalnie, osobny projekt, ale jeszcze mieć pozwolenie na budowę samej instalacji?? :shock:
może to jest przyczyną...?

Kasia i Paweł
Posts: 7
Joined: Wed 14 May, 2008

Post by Kasia i Paweł » Thu 15 May, 2008

Dzięki za pomoc - jednak link który mi podałaś jest z 2004 roku wiec nie wiem czy w między czasie się nic nie zmieniło. Czy to oznacza że we wszystkich projektach domów instalacja gazowa jest do wyrzucenia?? A każdy inwestor musi wydać dodatkowe pieniądze na projekt instalacji gazowej?? Przecież ja już raz za taki projekt zapłaciłem kupując projekt domu?? Nie rozumiem dlaczego architekt go wykreślił :( Jeżeli projektant domu nie ma uprawnień do robienia takiej instalacji to dlaczego sprzedawany jest taki projekt??
Kasia i Paweł

ewaka
Posts: 130
Joined: Thu 04 Oct, 2007

Post by ewaka » Thu 15 May, 2008

przepraszam, rzeczywiście to stary tekst, nie zauważyłam..

jeżeli nikt mądrzejszy w tej kwestii od nas się nie wypowie, w tej kwestii to mogę się zapytac mojego adaptującego projekt, jak to jest z tym ogrzewaniem gazowym, żebyś miał jakieś logiczne wytłumaczenie tej sytuacji od innego architekta.

a tak przy okazji, jakie ogrzewanie mieliscie w gotowym projekcie?

Kasia i Paweł
Posts: 7
Joined: Wed 14 May, 2008

Post by Kasia i Paweł » Thu 15 May, 2008

W projekcie jest/była instalacja gazowa - zarówno CO jak i kuchenna.
Kasia i Paweł

Kasia i Paweł
Posts: 7
Joined: Wed 14 May, 2008

Post by Kasia i Paweł » Thu 15 May, 2008

W projekcie jest/była instalacja gazowa - zarówno CO jak i kuchenna.
Kasia i Paweł

ewaka
Posts: 130
Joined: Thu 04 Oct, 2007

Post by ewaka » Fri 16 May, 2008

:shock:
to mnie zaintrygowałeś!
aż przeszłam się kawałek i rozmawiałam właśnie z dyr. ds. modernizacji i inwestycji u mnie w pracy, który jest również architektem z uprawnieniami. Powiedział, to co przypuszczałam, że prawdopodobnie architektka robiąca ci adpatację nie ma swojego speca od gazu, który by jej to podbił, i stąd zwala to spowrotem na ciebie, ale jeżeli tak to jest to żadna adaptacja, jak sam musisz sobie to zrobić i to osobno zlecić i płacić. Powinna mieć kogoś, tak samo jak od prądu, wody i kanalizacji, też i od gazu, i jezeli masz już projekt instalacji, to on powinien byc po prostu tak samo adaptowany.

No chyba, że to chodzi o projekt przyłącza. Masz je już? Sugeruje w takiej sytuacji, albo zmienić architekta :) albo dogadac się z ekipą, która robiła/robi ci przyłącze gazowe.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sat 17 May, 2008

ewaka wrote:to, że projekt instalacji w ogóle musi być - to pewne.
Prośba, uzasadnij to na podstawie art. z ustaw i orzecznictwa sądowego.

ewaka
Posts: 130
Joined: Thu 04 Oct, 2007

Post by ewaka » Sat 17 May, 2008

nie uzasadnię, bo nie jestem specjalistą od prawa budowlanego. Architektka wydająca plany zagospodarowania przestrzennego dla naszej gminy - oddając nam papiery po swoich poprawkach i rozmawiając z nami na temat kupowania gotowego projektu domu, uprzedziła, żebyśmy zwracali uwagę na projekty, czy mają wszelkie instalacje (prąd, co, wod-kan), bo część firm "oszczędza" na tym. I faktycznie tak było. Moi znajomi budujacy w szkielecie koło Ostrowa, kupili projekt podobnego gabarytowo domu w takiej cenie jak my, ale był to tylko projekt domu. resztę projektów musieli zamawiać osobno. Dla mnie to niedorzeczne, że nie trzeba mieć projektu instalacji grzewczej, ale jeżeli Uznany Doradca Forum twierdzi, że może byc zbudowany i odebrany dom mieszkalny bez ogrzewania, to pewnie tak jest, w końcu to on jest tu specjalistą.

A tak przy okazji, UZD - skoro masz wiedzę na temat kwestii nurtujących Kasię i Pawła, to zamiast się czepiać mnie, odpowiedziałbyś na ich pytania, bo na to jakoś czasu nie znalazłeś.
Zatem Kasia i Paweł - UDF nie powiedział tego wprost, bo wolał się czepić mnie, ale wnioskuję, z jego odpowiedzi, że:
1. mogła tak zrobić
2. nie musicie mieć w ogóle projektu ogrzewania
3. radzcie sobie sami, bo na forum nikt wam nie pomoże.

masakra, zaczynam się domyślać, dlaczego to forum jest martwe i ludzie stąd uciekają i znajdują się nagle gdzie indziej.

ewaka
Posts: 130
Joined: Thu 04 Oct, 2007

Post by ewaka » Sat 17 May, 2008

Dziennik Ustaw z 2003 r. Nr 120 poz. 1133
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY1) z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego
??

czarek63
Posts: 390
Joined: Thu 03 Mar, 2005
Location: Polska

Post by czarek63 » Sat 17 May, 2008

O doprowadzenie gazu do budynku (niezależnie od tego, czy jest to budynek stary czy dopiero powstający) należy zwrócić się do właściwego dostawcy gazu. Najczęściej jest to Zakład Gazowniczy, Gazownia, lub Spółka Gazowa.
Na odpowiednim formularzu trzeba będzie przygotować wniosek o określenie warunków przyłączenia. Domów jednorodzinnych będzie dotyczył formularz o określenie warunków przyłączenia dla podmiotu ubiegającego się o przyłączenie do sieci gazowej przewidującego odbiór paliwa gazowego w ilości do 10 m3/h (w przeliczeniu na gaz ziemny wysokometanowy).
Każdy zakład ma swój formularz wniosku - można go ściągnąć ze strony internetowej albo otrzymać w Zakładzie.

Wraz z wnioskiem trzeba złożyć odpowiednie załączniki:
* mapa do celów informacyjnych skala 1:500 lub 1:1000 z zaznaczona lokalizacją szafki gazowej (będzie w niej kurek główny). Szafkę zaznaczamy sami - powinna się znaleźć na ścianie budynku lub na granicy nieruchomości. Mapę do celów informacyjnych uzyskujemy w odpowiednim urzędzie geodezyjnym.
* kopia dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do korzystania z budynku/nieruchomości (kopia aktu notarialnego, wypisu z księgi wieczystej, umowy najmu/leasingu) wraz z oświadczeniem o prawie własności do budynku/nieruchomości.Niektóre zakłady wymagają tylko oświadczenia, ale ponieważ trzeba w nim podać numery różnych dokumentów, trzeba przygotować się zawczasu;
* zgodę właściciela/wszystkich współwłaścicieli na doprowadzenie gazu do obiektu i zamontowanie w nim urządzeń gazowych - tylko w wypadku, kiedy osoba składająca wniosek nie jest właścicielem (umowa wynajmu, leasingu) lub budynek/nieruchomość ma kilku właścicieli (nie dotyczy to współwłasności wynikającej z małżeńskiej wspólnoty majątkowej). W przypadku współwłasności na wniosku powinny być podpisy wszystkich właścicieli.

Zakład Gazowniczy ma 14 dni na rozpatrzenie wniosku. Efektem tego jest dokument - warunki techniczne przyłączenia.

Wniosek o zawarcie umowy
Otrzymawszy warunki techniczne przyłączenia, należy złożyć do Zakładu wniosek o zawarcie umowy o przyłączenie do sieci gazowej. Formalnościami związanymi z projektem przyłącza gazowego, uprawomocnieniem tego projektu i jego realizacją najczęściej zajmuje się zakład gazowniczy. Działania formalne są następujące:
* zostaje wykonany projekt przyłącza (rura wraz z armaturą doprowadzająca gaz od sieci gazowej do budynku);
* do odpowiedniego wydziału administracji (najczęściej starostwo) zostaje złożony wniosek - zgłoszenie budowlane;
* administracja ma 30 dni na ewentualne odrzucenie zgłoszenia. Jeśli po 30 dniach od złożenia wniosku nie ma żadnej dezycji, należy uznać, że zgłoszenie budowlane zastało zaakceptowane.

Zakład Gazowniczy zleca wykonanie przyłącza gazowego i pilnuje formalności związanych z nadzorem budowlanym i odbiorem budowy.

Nareszcie działanie!
Wiedząc już, że do budynku może zostać przyłączony gaz, można przystąpić do budowy domowej instalacji gazowej. Trzeba w tym celu uzyskać pozwolenie na budowę domowej instalacji gazowej.
Należy zlecić wykonanie projektu instalacji uprawnionemu projektantowi (to bardzo ważne w przypadku instalacji gazowej - projektant musi mieć uprawnienia budowlane w zakresie projektowania instalacji gazowej).
Jeśli gaz ma być doprowadzony do budynku już użytkowanego, trzeba zwrócić się do Zakładu Kominiarskiego o wydanie opinii.

czarek63
Posts: 390
Joined: Thu 03 Mar, 2005
Location: Polska

Post by czarek63 » Sat 17 May, 2008

Grzegorz Szostak wrote:Prośba, uzasadnij to na podstawie art. z ustaw i orzecznictwa sądowego.
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY1) z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz. U. z dnia 10 lipca 2003 r.) Rozdział 4 paragraf 11 p2 pp.7
rozwiązania zasadniczych elementów wyposażenia budowlano-instalacyjnego, zapewniające użytkowanie obiektu budowlanego zgodnie z przeznaczeniem, w szczególności instalacji i urządzeń budowlanych: sanitarnych, grzewczych, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych, gazowych, elektrycznych, telekomunikacyjnych, piorunochronnych
no chyba ,że ktoś zamierza użytkować dom mieszkalny bez ogrzewania :mrgreen:

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sat 17 May, 2008

ewaka, postaram się jutro opisać konkretniej - dziś mam za dużo papierków

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sun 18 May, 2008

czarek63 wrote:no chyba ,że ktoś zamierza użytkować dom mieszkalny bez ogrzewania
Otóż zdarza się, że sporo osób buduje dom na lato do rekreacji. Ogrzewanie jest wtedy zbędne, ale ze względu na powierzchnię wymagane jest pozwolenie na budowę. W sporach z urzędem sprawa ląduje w SKO i jest zazwyczaj po myśli inwestora. Wynika to w głównej mierze ze sprzecznych ze sobą przepisów.

Podam to na przykładzie...
Rozporządzenie w sprawie zakresu projektu wymaga instalacji (§11.2.7) "zapewniające użytkowanie obiektu budowlanego zgodnie z przeznaczeniem". Teoretycznie budynek jednorodzinny ma służyć stałemu zamieszkaniu, ale może być również domkiem letniskowym.

ewaka
Posts: 130
Joined: Thu 04 Oct, 2007

Post by ewaka » Mon 19 May, 2008

greyg, ok.
ale jeżeli oni chcą mieć dom z grzewczą instalacją gazową, i w dodatku mają ją już w projekcie, a kobita im wykresliła, to czy muszą jeszcze raz za ten projekt płacić? :neutral: W dodatku twierdzi, że oni "muszą" zamówić nowy projekt.

Wg. tego co piszesz, to mogliby się upierać, że w sumie nic nie muszą, tylko czy wtedy ona podbije się pod adaptacją projektu?
Dla mnie sytacja jest nieco absurdalna, bo architekt adaptujący projekt powinnien być waszym doradcą w tej sprawie od początku do końca - w końcu za to bierze kasę.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Mon 19 May, 2008

Zerknąłem w projekty, które mam na bieżąco z wydanym pozwoleniem na budowę. Jeden nie ma projektu instalacji C.O. - C.W.U. jest.

Jeśli architekt podejmuje się adaptacji powinien wykonać pełny zakres lub wskazać przed rozpoczęciem, że nie ma do jego części odpowiednich uprawnień.
ewaka wrote:ale jeżeli oni chcą mieć dom z grzewczą instalacją gazową, i w dodatku mają ją już w projekcie, a kobita im wykresliła, to czy muszą jeszcze raz za ten projekt płacić?
Jeśli wydadzą im pozwolenie, to mogą w zasadzie wykonać instalację bez projektu wykonanego przez osobę z uprawnieniami. W praktyce często zdarza się, że faktycznie wykonana instalacja i tak jest inna od tej w projekcie.
ewaka wrote:W dodatku twierdzi, że oni "muszą" zamówić nowy projekt.
Błędem było wykreślenie, więc teraz albo zamawiają oddzielny i włączają do dokumentacji lub składają wniosek o pozwolenie bez tego.
Wg. tego co piszesz, to mogliby się upierać, że w sumie nic nie muszą, tylko czy wtedy ona podbije się pod adaptacją projektu?
Już to zapewne zrobiła w zakresie, do którego ma uprawnienia.
ewaka wrote:Dla mnie sytacja jest nieco absurdalna, bo architekt adaptujący projekt powinnien być waszym doradcą w tej sprawie od początku do końca - w końcu za to bierze kasę.
Niestety praktyka pokazuje, że jak się wcześniej nie przygotuje dokumentacji i wytycznych dla architekta adoptującego to później są same problemy.

Jacek 12345
Posts: 29
Joined: Tue 25 Mar, 2008

Post by Jacek 12345 » Mon 19 May, 2008

mapa do celów projektowych na którym musi być usadowiony budynek robi to geodeta ponieważ w wydziale geodezji jeszcze nie ma mapy do celów informacyjnych z naniesionym dopiero co postawionym budynkiem zwłaszcza w szybkiej budowie szkieletowej , W niektorych regionach potrzebny jest jeszcze dziennik budowy i kierownik z odpowiednimi uprawnieniami (nie mylić z kierownikiem budowy domu) po wykonaniu przyłączy jeszcze próba szczelności oraz próba napełniania.

Kasia i Paweł
Posts: 7
Joined: Wed 14 May, 2008

Post by Kasia i Paweł » Wed 21 May, 2008

Wielkie dzięki za pomoc! Jak to miło poczytać opinie ludzi znających się na rzeczy. My niestety jesteśmy laikami i takie niespodzianki pewnie jeszcze nie raz nas zaskoczą. Faktycznie Projekt tak "kulawo" przysposobiony złożyliśmy do pozwolenia na budowę - w przyszłym tygodniu powinienem je odebrać. No chyba że z tym gazem będzie coś nie tak :(
Kasia i Paweł

Kasia i Paweł
Posts: 7
Joined: Wed 14 May, 2008

Post by Kasia i Paweł » Sun 15 Jun, 2008

Zasadniczo wydaje sie że wszystko poszło dobrze - pozwolenie na budowę odebrałem - w środę się uprawomocni i RUSZAMY :) a co bedzie z tym ogrzewaniem to wyjdzie w praniu ;)
Kasia i Paweł

olo_82
Posts: 11
Joined: Sun 21 Aug, 2011
Location: Kraków

Post by olo_82 » Tue 08 Oct, 2013

Witam
Mam pytanie. Jaką wielkość zapotrzebowania na ciepło przyjąć do obliczania mocy grzejników? 60W/mkw, 100W/mkw czy jeszcze większą?
W internecie znalazłem informację, że dom dobrze ocieplony potrzebuje wartości tylko 60W/mkw. Swoje grzejniki obliczyłem z "lekkim" zapasem czyli na 100W/mkw. Dobrze, źle...?

Dom o powierzchni 100mkw, grubość wełny w ścianie zewnętrznej 25cm, na poddaszu 28cm.
Ogrzewanie tylko centralne czyli piec gazowy(niekondensacynjy) połączony wymiennikiem ciepła z kominkiem(płaszcz wodny) 12kw.
Grzejniki planuję kupić stalowe Purmo. Może ma ktoś jakieś doświadczenia bądź wiedzę jak to powinno wyglądać w kanadyjczyku?
pozdrawiam



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”