wentylacja ściany pod i nad oknem

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
mt
Posts: 64
Joined: Tue 20 Dec, 2005

wentylacja ściany pod i nad oknem

Post by mt » Sun 29 Jun, 2008

Na płytę OSB3 12mm przymocowana została membrana wiatroizolacyjna. Na membranę ma zostać przymocowany na kołkach styropian ryflowany. Na dole ściany będzie listwa startowa z otworkami, u góry będzie szczelina wentylacyjna.
Moje pytanie dotyczy części ściany pod i nad oknami. Styropian obramowujący okno będzie przecież pokryty siatką i klejem, a następnie tynkiem, a więc dla części ściany pod oknem powietrze będzie miało którędy wchodzić, ale nie będzie miało którędy wychodzić. Dla części ściany nad oknem będzie odwrotnie - rowki w styropianie na dole będą "zatkane" klejem na siatce, a tylko u góry będzie odpływ powietrza.
Proszę o radę jak rozwiązać to konstrukcyjnie, żeby prawidłowo wentylować fragmenty ściany pod i nad oknem.


ewaka
Posts: 130
Joined: Thu 04 Oct, 2007

Post by ewaka » Fri 04 Jul, 2008

widzę, ze nikt nie odpowiedział, a też mnie to zastanawia, czy ta woda nie będzie "stać"nad oknem...

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Fri 04 Jul, 2008

Najprostszym rozwiązaniem będzie wycięcie poprzeczne nacięcie styropianu tuż pod parapetem wychodzące około 30cm poza obrys okna. Nad oknem nie ma takiej potrzeby.

Andrzej08
Posts: 23
Joined: Fri 11 Jul, 2008

Post by Andrzej08 » Fri 11 Jul, 2008

Odpowiem krotko,nie stosuje sie zadnej wentylacji nad ani pod oknem!!!!

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Fri 11 Jul, 2008

:shock:

User avatar
greg30
Posts: 70
Joined: Fri 01 Jun, 2007
Location: Gdansk

Post by greg30 » Wed 21 Jan, 2009

Temat juz zmarl naturalnie, wic pozwole go sobie odgrzebac.
Powiedzcie mi w jaki sposob wykonac paroizolacje wokolokienna (polac dachowa). Wiem, ze sa gotowe kolnierze, ale mam 11 okien a taki kolnierz jedna sztuka to wydatek ok. 100 PLN...... Czy moze samemu zalatwic te paroizolacje kiedy bede "jechal" nia po polaci dachowej...? Co mi doradzicie?
Moze ktos ma fotki z wlasnych prac przy oknach polaciowych? Co pozniej, jak zabudowac otwory okienne plytami GK....
Pozdrawiam i czekam.....na sugestie. :lol:
"Tylko te drzwi pozostaną zamknięte, do których nie pukałeś."

User avatar
greg30
Posts: 70
Joined: Fri 01 Jun, 2007
Location: Gdansk

Post by greg30 » Sat 24 Jan, 2009

dziekuje, wszytskie sugestie wezme pod uwage :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
"Tylko te drzwi pozostaną zamknięte, do których nie pukałeś."

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sun 25 Jan, 2009

greg30 wrote:dziekuje, wszytskie sugestie wezme pod uwage :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Jak widać mało osób zna sę na układaniu folii wokół okien połaciowych. A czy cena tych kołnierzy aż tak znacząco wpływa na koszt budowy? Osobiście uwazam, że lepiej założyć coś oryginalnego niż kombinować, że może coś tam wyjdzie, ale zaoszczędzi się trochę grosza.

Na jednym z Forów piszesz o zawilgoceniach powstałych podczas budowy w okresie zimowym. Osobiście nie radzę Ci zakładać teraz folii paroizolacyjnej. Folię paroizolacyjną zakłada się gdy wilgotność drewna konstrukcyjnego osiągnie 14, a co najmniej 16%. Dopiero przy tej wilgotnoości drewna masz pewność, że nie zamykasz wilgoci w grubości ściany, a która może grozić izolacji cieplnej i konstrukcji budynku.

User avatar
greg30
Posts: 70
Joined: Fri 01 Jun, 2007
Location: Gdansk

Post by greg30 » Tue 27 Jan, 2009

Wojciech Nitka wrote:Jak widać mało osób zna sę na układaniu folii wokół okien połaciowych. A czy cena tych kołnierzy aż tak znacząco wpływa na koszt budowy? Osobiście uwazam, że lepiej założyć coś oryginalnego niż kombinować, że może coś tam wyjdzie, ale zaoszczędzi się trochę grosza.
Panie Wojtku te "pare grosza" to 1.300 PLN za 11 sztuk okien. Sorry ale dla mnie to nie jest mala kwota, a okno juz sobie sam folia obloze. Wiem co i jak... Taka rada to nie rada.
Wojciech Nitka wrote:Na jednym z Forów piszesz o zawilgoceniach powstałych podczas budowy w okresie zimowym. Osobiście nie radzę Ci zakładać teraz folii paroizolacyjnej. Folię paroizolacyjną zakłada się gdy wilgotność drewna konstrukcyjnego osiągnie 14, a co najmniej 16%. Dopiero przy tej wilgotnoości drewna masz pewność, że nie zamykasz wilgoci w grubości ściany, a która może grozić izolacji cieplnej i konstrukcji budynku.
Panie Wojtku nie zawilgocenie... a po prostu nastapila kondensacja pary wodnej na wiatroizolacji co jest normalnym zjawiskiem, ktore wystepuje zima. Niestety nastapilo to poniewaz nie zalozylem folii paroizol.... wiec teraz klade juz folie na poddaszu. Welna sobie przeschnie bo dach na szczecie nie jest deskowany i wiaterek powinien wszystko dokladnie wysuszyc.
Wilgotnosc drewna.... drewno nie jest wilgotne.
Ale widze, ze nie bardzo juz orientuje sie Pan w tej kwestii. Wiec prosilbym o nie wprowadzanie w blad innych Userow.
"Tylko te drzwi pozostaną zamknięte, do których nie pukałeś."

User avatar
greg30
Posts: 70
Joined: Fri 01 Jun, 2007
Location: Gdansk

Post by greg30 » Fri 18 Sep, 2009

Admin umarl chyba......
boi sie jak widze polemiki... a co mnie to..... :twisted:
"Tylko te drzwi pozostaną zamknięte, do których nie pukałeś."

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Fri 18 Sep, 2009

Jesli dostajesz porade i to w dodatku bardzo dobra porade (bo taka Ci dal Wojtek) ale rugasz go za to ze Ci taka nie odpowiada to nie oczekuj ze ktokolwiek bedzie tracil czas dla Ciebie.
Wojtek wykazal sie bystroscia, zauwazyl inne potencjalne problemy ktore mogly/nie musialy miec miejsca u Ciebie. Biorac pod uwage ze to Ty przychodzisz tu po pomoc/porade, to bardziej na miejscu jest proste "dziekuje" ale nie postawa roszczeniowa.

Na forum pomagamy sobie ale nikomu nic sie nie nalezy!
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”