Czy powinno sie stosowac deske kalenicowa (ridge board)?

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Czy powinno sie stosowac deske kalenicowa (ridge board)?

Post by Marcin L » Sun 03 Aug, 2008

:mrgreen:


Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sun 03 Aug, 2008

Rozumiem, że to prowokacyjne pytanie z innego tematu więc postaram się odpowiedzieć na nie precyzyjnie.

Kwestia deski kalenicowej w konstrukcji więźby jest ściśle związana z rozpiętością krokwi i kątem nachylenia dachu. Zaleca się jej stosowanie, gdy pierwsze ma do 6m, a drugie 30 stopni i mniej. Kąt jest sprawą łatwą do stwierdzenia. W przypadku rozpiętości określa się ją na podstawie punktu podparcia na płatwiach. Należy jednak pamiętać o PRZEKROJU krokwi !!! Często jest tak, że w wyniku obliczeń wystarczy 38x185mm przy rozstawie co 80-90cm. Jednak w praktyce może okazać się konieczne zagęszczenie rozstawu do 60-70cm i zastosowania blek 38x235mm (lub większych).

Miałem okazję wielokrotnie zlecać wykonanie lub poprawianie konstrukcji. Niewiedza w tej dziedzinie szczególnie widoczna jest w projektach gotowych.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Sun 03 Aug, 2008

Witam...bardzo czesto spotykam sie z konstrukcjami w ktorych sciany sa klasycznym przykladem framingu,natomiast dach wykonywany jest w sposob,,tradycyjny"dlatego poruszam temat deski w kalenicy...w wiekszosci znanych mi opracowaniach na temat konstrukcji dachu ten element wystepuje ... :idea:
Dyskutowalem tez na ten temat ze znajomymi ze Stanow, twierdza Oni iz jest to powszechnie stosowany tam element konstrukcyjny.

Rozstawy slupkow scian i krokwi wedlug mojej oceny sa ze soba scislie powiazane . :idea: l

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sun 03 Aug, 2008

Tak dla równowagi teraz ja sprowokuję...

Jaki cel ma zastosowanie deski kalenicowej?

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Sun 03 Aug, 2008

:mrgreen: moim zdaniem zastosowanie deski kalenicowej korzystnie wplywa na stabilnosc polaczenia krokwi w szczycie dachu przeciwdzala tez skrecaniu sie ich... jesli na styku oczepu montujemy steżenie w celu ustabiizownia krokwi logiczne dla mnie jest ze podobne znaczenie ma tez zastosowanie steżenia ciaglego w szczycie dachu...
czy dwie krokwie o przekroju 38 mm /48 mm zestawione ze soba do czola stanowia solidne polaczenie... moim zdaniem nie i dlatego uwazam iz nalezy ten element (deske w kalenicy) stosowac nie zaszkodzi ona napewno nie wplywa to tez na jakies znaczne podniesienie kosztow i ilosc drewna w konstrukcji wiec jak to mowia lepiej dmuchac na zimne...

Do mojego komentaza zalaczam fotki.... zeby wszyscy zainteresowani wiedzieli o jakiej czesci dachu rozmawiamy.
Zwrocilbym rowniez uwage na polaczenie - skupienie w jednym miejscu deski kalenicowej z krokwiami naroznymi a takze krokwia centralna i krokwiami bocznymi (6 elementow konstrukcyjnych)..... czy bez zastosowania deski w kalenicy jest mozliwe uzyskanie tak stabilnego polaczenia.... moim zdaniem nie... zaciecie krokwi naroznych 2 x 45 stopni zgodne ze spadkiem dachu ....te wszystkie elementy polaczone z pozostalymi krokwiami za pomoca kalenicy stanowia niesamowicie stabilne polaczenie...klasyczna technologia poloczen woodframme. :idea:

Dodam jeszcze od siebie ze po zrobieniu konstrukcji dachu lubie sobie pochodzic po kalenicy :mrgreen:
Attachments
P5240922.JPG
sterzenia pomiedzy krokwiami w dolnej czesci
(57.06 KiB) Downloaded 23821 times
P5240927.JPG
zastosowanie deski kalenicowej i widoczne na zdjeciu polaczenie kalenicy i krokwi naroznych
(45.3 KiB) Downloaded 23821 times

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Wed 06 Aug, 2008

Marcin L wrote:...w wiekszosci znanych mi opracowaniach na temat konstrukcji dachu ten element wystepuje ... l
Masz rację. W większości publikacjach i opracowaniach występuje deska kalenicowa, jako element łączący naprzeciwległe krokwie. Deska kalenicowa nie występuje przy większych przekrojach ( w "timber frame"), ale wówczas krokwie łączone są w nakładkę.

Image

Image

To zdjęcia które ostatnio otrzymałem od jednej z firm mających doświadczenia amerykańskie.

Wydaje mi się jednak, że powyższe jednak nie do końca wykazuje, że deska kalenicowa jest obowiązkowa. Postaram się jeszcze przejrzeć inne publikacje na temat lekkich konstrukcji szkieletowych, a w szczególności rozwiązań konstrukcji w miejscu "ridge".

kozi_rocks
Posts: 116
Joined: Wed 28 Jun, 2006
Location: Wrocław

Post by kozi_rocks » Sat 09 Aug, 2008

Oprócz jak najbardziej słusznych wypowiedzi...
...czy nie jest tak, że gro polskich firm budując szkielet, zbija dach na budowie, gdzie szybciej i lepiej połączyć elementy na desce, niż bawić się w złącza ciesielskie. Sporo zaś 'zautomatyzowanych'/prefabrykujących firm korzysta z dźwigu na budowie i zbija gotowe panele ścienne, kasety podłogowe, czy gotowe kratownice.

Do Marcin L.
Jeśli chodzi o pokrywanie się/liniowanie słupków ściennych z krokwiami, czy belkami stropu to nie jest to wymóg konieczny. Oczywiście jak wszystko - tak i to zależy od projektu, lokalizacji etc.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Sat 09 Aug, 2008

pokrywanie sie slupkow i krokwi w jednej lini nie jest konieczne przy podwojnym oczepie ale teoretycznie tak to powino byc wykonywane...slupek/oczep/balka stropowa/krokiew w jednej lini ale wszystko zalezy od rozstawu i wielu innych indywidualnych cech budowanego obiektu. :cool:

Jesli chodzi o dachy prefabrykowane to chyba koszty sa tu kluczowa przczyna iz firmy preferuja zbijanie dachu na budowie... poza tym czesto sa braki i bledy w dokumentacji a jak wiadomo wiazary/kratownice nalezy zamawiac duzo wczesniej i moga sie pojawic rozbierznosci ... i wtedy jest m. problem... jesli dokumentacje beda przygotowane dobrze to prefabrykowane dachy sa dobrym rozwiazaniem... :cool:

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sun 10 Aug, 2008

Marcin L wrote:jesli dokumentacje beda przygotowane dobrze to prefabrykowane dachy sa dobrym rozwiazaniem...
Optymista :D

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Mon 11 Aug, 2008

:lol:
:lol:

User avatar
artdeco
Posts: 65
Joined: Tue 30 Mar, 2010
Location: Kalisz
Contact:

Post by artdeco » Sun 21 Aug, 2011

Dlaczego max 6 m krokwi i kąt poniżej 30 stopni jest podstawa do montowania deski kalenicowej?
Z tych zdjęć wynika że nie ma ograniczeń.

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Sun 21 Aug, 2011

Dokładnie. Za oceanem tylko w ten sposób sie buduje, niezależnie od kąta czy rozpiętości, podobnie jak zawsze robi się poszycie dachu. Nie widziałem natomiast nigdy płatwi (chociaż nie twierdze że wszystko widziałem bo kraj jest wielki). Rozstaw więźby dla drewnianego budownictwa szkieletowego) to maks 60cm i nie musi (oraz wcale nie "powinien") być liniowy (ale w lekkim szkielecie metalowym już musi).
Deska kalenicowa to nie tylko prosty element łączący ale element strukturalny budynku. W przypadku bardzo długiej kalenicy stosuje się nawet belki LVL tak by uniknąć dodatkowych podpór.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

DABEKO
Posts: 168
Joined: Mon 22 Nov, 2010

Post by DABEKO » Mon 22 Aug, 2011

A ja do dzis nie moge nigdzie znalezc dlaczego w Szwecji standardem jest rozstaw krokwi 120 cm.
Na to idzie najczesciej pelne deskowanie z desek na pioro-wpust 17 x 95 mm.
Ponawiam pytanie wiec - moze ktos z was wie dlaczego tak jest?

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Mon 22 Aug, 2011

co kraj to obyczaj, inne wymogi. Za oceanem deskowanie robiło się dawniej, płyty poszycia powinny być tańsze (materiał+robociza) i daja o wiele większą sztywność. Nie bez znaczenia jest też sam projekt domu, u naszych Pn sąsiadów przeważają konstrukcje bardzo proste.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”