Dlaczego nie świerk?

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
Nestor
Posts: 15
Joined: Sun 18 May, 2008
Location: Cieszyn

Dlaczego nie świerk?

Post by Nestor » Tue 09 Sep, 2008

Znalazłem już mnóstwo opinii, że na konstrukcję kanadyjczyka nie nadaje się drewno świerkowe. (jedynie na słupki) Moje pytanie idzie dalej: dlaczego sie nie nadaje? :roll:
Mieszkam na terenach świerkowych i wszyscy w koło namawiają mnie na świerk. Znam już 100 powodów dlaczego świerk jest lepszy i parę dlaczego sosna jest gorsza. Ale ciągle nie wiem czemu świerk się nie nadaje, a sosna tak. :evil:


alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Tue 09 Sep, 2008

To cytat:
"O ile drewno świerka, wyrosłego na właściwym siedlisku posiada wszystkie własności techniczne w stopniu należytym i używane jest na wszelkie cele na równi z drewnem sosny pospolitej, o tyle drewno świerków z siedlisk nizinnych posiada mniejszą wartość techniczną."
http://www.wiki.lasypolskie.pl/d/drewno-swierka

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Wed 10 Sep, 2008

Nestor wrote:Moje pytanie idzie dalej: dlaczego sie nie nadaje?
To czy się nadaje zależy od jego pochodzenia. Jeśli świerk rósł na dobrym podłożu oznacza to szybszy przyrost słoja niż ten na gorszym. Ma to bezpośrednie przełożenie na jego właściwości mechaniczne, które są i tak niższe niż sosny. Dlatego też przyjmuje się, że drewno z gór jest dobre, a z nizin gorsze. Dodatkową "wadą" jest tendencja do pękania przy zbyt dużych obciążeniach, co objawia się "trzaskaniem". W kopalniach wykorzystywano tę właściwość do ostrzegania przed zawaleniem.

Nestor
Posts: 15
Joined: Sun 18 May, 2008
Location: Cieszyn

Post by Nestor » Sat 13 Sep, 2008

Bardzo dobra lektura. Wnioskuję z niej, że jednak świerk, zawłaszcza górski i wysokogórski nadają się na konstrukcje nie gorzej niż sosna. Nizinny raczej nie.
Jako miernik przydatności można przyjąć zagęszczenie słoi?

alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Sat 13 Sep, 2008

U nas (na forum) bodajże Finka buduje z takiego drewna, więc może Ci coś podpowie konkretniej:
http://www.szkielet.pl/forum/viewtopic.php?t=3494

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sat 13 Sep, 2008

Nestor wrote:Jako miernik przydatności można przyjąć zagęszczenie słoi?
Nie do końca. Pozostaje jeszcze kwestia procesu obróbki. Najlepiej to można zobaczyć "jak to robią górale".



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”