Plyta OSB na sciany zewnetrzne

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
MarcinB
Posts: 38
Joined: Mon 20 Oct, 2008

Plyta OSB na sciany zewnetrzne

Post by MarcinB » Mon 20 Oct, 2008

Witam wszystkich forumowiczow.
Zauwazylem ze na wszystkich chyba zdjeciach tutaj przedstawionych plyty mocuje sie dopiero jak juz cale pietro jest postawione i chcialbym sie dowiedziec, czy w Polsce jest to konieczna kolejnosc, czy mozna plyty mocowac zanim postawi sie zewnetrzna sciane?
Pytam, poniewaz w Stanach, a dokladniej w Chicago i okolicach plyty mocuje sie do scian zaraz po zmontowaniu sciany na podlodze i od jednoczesnie montuje sie tez wiatroizolacje, a dopiero pozniej stawia sie sciane. Takie rozwiazanie wydaje mi sie bardziej praktyczne zwlaszcza przy domach dwupietrowych.
Pozdrawiam serdecznie


kozi_rocks
Posts: 116
Joined: Wed 28 Jun, 2006
Location: Wrocław

Re: Plyta OSB na sciany zewnetrzne

Post by kozi_rocks » Tue 21 Oct, 2008

MarcinB wrote:Mam pytanie dotyczace kolejnosci budowania poszczegolnych elementow, a konkretnie zewnetrznej plyty OSB. Zauwazylem ze na wszystkich chyba zdjeciach tutaj przedstawionych plyty mocuje sie dopiero jak juz cale pietro jest postawione i chcialbym sie dowiedziec, czy jest to konieczna kolejnosc, czy mozna plyty mocowac zanim postawi sie zewnetrzna sciane?
Pytam, poniewaz w Stanach, a dokladniej w Chicago i okolicach plyty mocuje sie do scian zaraz po zmontowaniu sciany na podlodze i od jednoczesnie montuje sie tez wiatroizolacje, a dopiero pozniej stawia sie sciane. Takie rozwiazanie wydaje mi sie bardziej praktyczne zwlaszcza przy domach dwupietrowych.
Zastanawialem sie tylko, czy moze montowanie plyt w okreslonej kolejnosci ma znaczenie ze wzgledow konstrukcyjno-wytrzymalosciowych.
Chodzi chyba glownie o skorygowanie wymiarow/poziomow calego pietra zanim sie je usztywni/zamknie plyta OSB...mnie bardziej zastanawia mocowanie plyt OSB do szkieletu (jak to widac na niektorych zdjeciach uzytkownikow) poziomo, a nie pionowo. Moze i jest to jakis rodzaj usztywnienia konstrukcji, ale te mostki...

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Tue 21 Oct, 2008

Sposób montażu jest ściśle związany z przenoszeniem obciążeń, naciskami i kilkoma innymi parametrami.
W dużym uproszczeniu...
OSB na ścianach zamontowana pionowo zwiększy nie tylko sztywność konstrukcji, ale także rozłoży bardziej równomiernie obciążenia pomiędzy poszczególnymi belkami. W przypadku dachu mamy dodatkowy nacisk na powierzchnię płyty i większe ruchy w płaszczyźnie poziomej.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Tue 04 Nov, 2008

:cool: o wiele latwiej jest tez podniesc taka sciane bez OSB...i to jest chyba podstawowy powod montazu jej do stojacego juz szkeletu...jesli zachowamy piony-pozimy i przekatne musi pasowac wszystko...wiec kolejnosc ze wzgledow konstrukcyjnych nie jest istotna wcale :wink: ...

MarcinB
Posts: 38
Joined: Mon 20 Oct, 2008

Post by MarcinB » Wed 05 Nov, 2008

Dokladnie tak z tymi przekatnymi :cool: Obawialem sie tylko ze sa moze jakies jeszcze inne powody, o ktorych nie wiem.
Dziekuje za odpowiedz.



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”