Jak zakonserwowac deske obiciowa?

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
Andrzej W
Posts: 43
Joined: Sat 08 Jan, 2005
Location: Gdynia

Jak zakonserwowac deske obiciowa?

Post by Andrzej W » Wed 13 Jul, 2005

Szanowni Forumowicze,
Domek mam zamiar obic deskami zaimpregnowanymi cisnieniowo. Ciesla radzi mi abym mimo to deski jeszcze pomalowal np. sadolinem i to najlepiej jeszcze z trzy razy. Mowi, ze pozwoli to uniknac powstawania szpar w deskach (rozumiem, ze chodzi o rozsychanie). Jesli tak jest to byc moze impregnacja jest w tym wypadku bez sensu. Powiedzcie co sadzicie na ten temat i jakie sa wasze doswiadczenia w tej dziedzinie.


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Wed 13 Jul, 2005

Po pierwsze MUSISZ sprawdzić czy oba impregnaty, ten od impregnacji ciśnieniowej i Sadolin, będą się wzajemnie tolerować.
Sprawdź zatem jakim środkiem będzie wykonywana impregnacja ciśnieniowa, a potem skonsultuj z producentem Sadolinu i dowiedź się czy możesz nim malować deski wcześniej zaimpregnowane tym czy innym impregnatem.

rzyraf
Posts: 152
Joined: Wed 23 Feb, 2005
Contact:

Post by rzyraf » Thu 14 Jul, 2005

Ja wykonałbym to z drewna w miarę mokrego (ok. 20-22%) i zaimpregnował np. Drewnochronem czy Duluxem na kolor. Drewno o mniejszej wilgotności (np. 14% co często się zdarza) bedzie miało tendencje do pecznienia poprzecznego co doprowadzi do pofalowania ściany (elewacji) i pękania poszczególnych desek.
Połączenie powinno być na własne pióro, przy czym pióro powinno mieć ok. 1cm. malowanie wykonac raz rozcieńczonym 1:1 impregnatem przed montażem po czym po montazu (niekoniecznie). Szczególnie uważać na połączenia (pióro, fazowania) ponieważ przy niestarannym wykonaniu bedzie widac w lato niedomalowania co strasznie psuje efekt.
Serdecznei pozdrawiam
Paweł Adamski

Andrzej W
Posts: 43
Joined: Sat 08 Jan, 2005
Location: Gdynia

Post by Andrzej W » Thu 14 Jul, 2005

Zadzwonilem to producenta Sadolinu i nie radzi mi stosowac Sadolinu na deski impregnowane cisnieniowo. Problem polega na tym, ze ja juz je mam (deski zaimpregnowane cisnieniowo). Macie Panowie jakis pomysl?

Andrzej W
Posts: 43
Joined: Sat 08 Jan, 2005
Location: Gdynia

Post by Andrzej W » Tue 02 Aug, 2005

Rozmawiałem również z producentem deski obiciowej (Complex). Poradzili mi żebym nie malował w tym roku a jeśli koniecznie chcę to za rok lub dwa. Spróbuję. Nawiasem mówiąc (tak, wiem, to znowu reklama) deska obiciowa całkiem ładna - robią w Dziemianach i tamże impregnują na zielonkawo ale można poprosić żeby zaimpregnowali na brązowo w pobliskim Trzebuniu to ta sama firma. Deski proste suche i według majstra dobrze obrobione.

Adam
Posts: 3
Joined: Mon 30 Aug, 2004
Location: Elblag
Contact:

Post by Adam » Thu 25 Aug, 2005

Witam
dołączam sie do wypowiedzi rzyrafa, my elewacje zawsze malujemy najpierw podkładem valti base z firmy tikkurila a potem w trakcie montazu prefabrykatów ścian tylko ze juz valti color nadajemy barwe obiciówce i po montażu domku malujemy po raz kolejny i ostatni cały domek. Kolor i odcien jest idealny aksamitny po prostu taki jaki ma byc.
taki domek wytrzymuje kolorystycznie śmiało bez malowania do 5 lat, można malowac w czwartym roku ale nie zawsze jest to konieczne.
adam

alex.57
Posts: 56
Joined: Tue 15 Nov, 2005
Location: Bory Tucholskie

Post by alex.57 » Wed 04 Jan, 2006

Witam, chciałbym aby drewniana elewacja domu zachowała naturalny kolor drewna, wiem że środki ochronne powinny ją jednak lekko zabarwić,jaki polecacie środek, żeby w końcowym efekcie nie wyszła "mało ponętna "żółć :cry: która udaje sosne i na jaką trafiam dotychczas?
Czy jedynym sposobem jest zdecydowany,mocny kolor?Pozdrawiam.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Wed 04 Jan, 2006


alex.57
Posts: 56
Joined: Tue 15 Nov, 2005
Location: Bory Tucholskie

Post by alex.57 » Wed 04 Jan, 2006

Dziękuję, pozdrawiam. ...i jeszcze poprosze o kontakt z inspektorem nadzoru z okolic Świecia,Bydgoszczy,Tucholi , z góry dziękuję.



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”