Szczelina wentylacyjna pod styropianem

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
JaKuBa
Posts: 225
Joined: Wed 28 Jan, 2009
Location: Wejherowo

Szczelina wentylacyjna pod styropianem

Post by JaKuBa » Thu 28 May, 2009

Czy szczelinę wentylacyjną pod styropianem i sam styropian zalicza się do warstwy zwiększającej izolacyjność cieplną ściany? Jak to jest?


Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Thu 28 May, 2009

Szczelina wentylacyjna obniża właściwości cieplne styropianu. W przybliżeniu można przyjąć, że o około 10-20%.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Fri 29 May, 2009

Wszystko zależy od wielkości szczeliny.
Według normy EN ISO 6946 - listopad 2004, Komponenty budowlane i elementy budynku. Opór cieplny i współczynnik przenikania ciepła. Metoda oblicznia.
- słabo wentylowaną warstwą powietrza jest taka warstwa, w której jest mozliwy ograniczony przepływ powietrza zewnętrznego przez otwory o polu powierzchni zawartym w następujących granicach:
- > 500 mm2 ale < 1500 mm2 na metrze długości, dla pionowych warstw powietrza.
Obliczeniowy opór cieplny słabo wentylowanej warstwy powietrza jest połową odpowiedniej wartości podanej w stosownej (tablica 2) normy. Jeżeli jednak opór cieplny między warstwą powietrza a środowiskiem zewnętrznym przekracza 0,15 m2K/W, należy obliczeniową wartość zastąpić wartością 0,15 m2K/W.

- dobrze wentylowaną warstwą powietrza jest taka warstwa, w której pole powierzchni otworów między nią a otoczeniem zewnętrznym przekracza:
- >1500 mm2 na metrze długości, dla pionowej warstwy powietrza.
Całkowity opór cieplny komponentu budowlanego z dobrze wentylowaną warstwą powietrza oblicza się pomijając opór cieplny tej warstwy i innych warstw znajdujących się między nią a środowiskiem zewnętrznym i dodając wartość zewnętrznego oporu przejmowania ciepła, odpowiadającą nieruchomemu powietrzu (tj. równą oporowi przejmowania ciepła na wewnętrznej powierzchni tego komponentu).

JaKuBa
Posts: 225
Joined: Wed 28 Jan, 2009
Location: Wejherowo

Post by JaKuBa » Fri 29 May, 2009

Dziękuje p. Wojciechu.
Ale czy to oznacza, że dając szczelinę grub. 2-3 cm pod styropianem czy też styropian ryflowany, do izolacji ściany nie zalicza styropianu?

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sun 31 May, 2009

Zwróć uwagę na pogrubienia, a następnie na parametry styropianu jaki zastosowałeś/zastosujesz i jak będzie wentylowana przestrzeń.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Thu 20 Aug, 2009

JaKuBa wrote:Ale czy to oznacza, że dając szczelinę grub. 2-3 cm pod styropianem czy też styropian ryflowany, do izolacji ściany nie zalicza styropianu?
Według wspomnianej wyżej normy - "Niewentylowaną warstwę powietrza jest taka warstwa, w której nie umożliwiono specjalnie przepływu powietrza.", i dalej "Warstwę powietrza bez izolacji cieplnej między nią a środowiskiem zewnętrznym, z małymi otworami do środowiska zewnętrznego, też można uważać za nie wentylowaną, jezeli otwory te nie są przewidziane do stałego przepływu powietrza przez warstwę i pole ich powierzchni nie przekracza - 500 mm2 na m długości, dla pionowych warstw powietrza."

kow66
Posts: 7
Joined: Thu 20 Aug, 2009

Post by kow66 » Thu 20 Aug, 2009

Witka
Czy w konstrukcji szkieletowej jedną z żelaznych zasad, nie jest - zapewnienie jak najlepszej wentylacji pomiędzy płytą osb a następną warstwą (cegłą, sidingiem)?

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Fri 21 Aug, 2009

kow66 wrote:Czy w konstrukcji szkieletowej jedną z żelaznych zasad, nie jest - zapewnienie jak najlepszej wentylacji pomiędzy płytą osb a następną warstwą (cegłą, sidingiem)?
Nie, przestrzen wentylacyjna miedzy poszyciem zew scian a elewacja nie jest nawet "zwykla" zasada, a co dopiero mowic o "zelaznej" zasadzie.
Jedna z zelaznych zasad jest by umozliwic scianie odprowadzenie wilgoci w niej nagromadzonej (z jakich kolwiek przyczyn) na zewnatrz. Czasami na tym forum uzywamy okreslenia "pozwolic scianie oddychac" ale istotne jest by nie mylic tego pojecia z przewietrzaniem, nieszczelnosciami itp itd.
Przestrzen wentylacyjna jest POCHODNA tego jakie materialy uzyto na zewnatrz od plyt poszycia. Tradycyjnie siding nie stanowi bariery dla odprowadzenia wilgoci (w formie gazowej) na zewnatrz. Cegla jest troszeczke innym materialem i dziala jako swojego rodzaju bufor wilgotnosciowy wiec wymaga juz pustki wentylacyjnej.

Styropian natomiast nigdy nie byl "naturalnym" wyborem dla budownictwa drewnianego i dodam tylko, ze ja osobiscie chyba nigdy nie zrozumiem idei jego stosowanie w szkieletach. Jako material ktory stanowi duza bariere dla wilgoci (przede wszystkim tej ktora nas tutaj najbardziej interesuje czyli wew sciany) wymaga on stosowania przestrzeni wentylacyjnej w celu odpprowadzenia tej wilgoci, w przeciwnym wypadku problemy gwarantowane. I nie chodzi tutaj bynajmniej o stosowanie styropianu ryflowanego ale prawdziwe przewietrzanie. Ale trzeba pamietac ze stosowanie takiej przestrzeni wentylacyjnej jednoczesnie znaczaco obniza skutecznosc tak zastosowanego styropianu dla termoizolacji.
Tak wiec czy styropian nadaje sie na izolowanie domow drewnianych? Wg mnie zdecydownie nie! Jako alternatywe dla tego typu termoizolacji zewnetrznej mozna rozwazyc zastosowanie welny i odpowiedniego (oddychajacego) wykonczenia elewacji.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

jarmal71
Posts: 4
Joined: Mon 18 Jun, 2018
Location: Gdynia

Re: Szczelina wentylacyjna pod styropianem

Post by jarmal71 » Sun 24 May, 2020

wiele lat minęło od poruszenia problemu .. może coś się zmieniło ??
Moje pytanie jest takie czy można uzyskać wentylację warstwy wiatroizolacji przykrytej styropianem ryflowanym bez ograniczania współczynnika izolacyjności warstwy styropianu? Zakładam teoretycznie styropian który posiada fabrycznie ryfle 50x15mm co 50 mm. na 1mb ściany daje nam 10x50x15 = 2000 mm2. Czy zastosowanie listwy startowej nawierconej otworami 10mm co 7 cm , które daje nam 10x3,14 x 15 = 417mm2 / 1mb ściany. Czy prawidłowy jest ten tok myślenia? czy ilość powietrza jest wystarczająca do ewentualnego odprowadzenia wilgoci ? zakładam również , że nie ograniczam dodatkowo wylotu pod okapem dachu

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Szczelina wentylacyjna pod styropianem

Post by Wojciech Nitka » Mon 25 May, 2020

Nic się nie zmieniło w temacie. Ta sama norma wciąż obowiązuje.
Tylko spróbuj policzyć dokładnie. Pole koła to pi r kwadrat...

jarmal71
Posts: 4
Joined: Mon 18 Jun, 2018
Location: Gdynia

Re: Szczelina wentylacyjna pod styropianem

Post by jarmal71 » Mon 25 May, 2020

A fakt, czyli na metr bieżący 6 otworów, ale proszę powiedzieć co do zasady, czy 500mm2 jest wystarczające ? I czy w ten sposób można postąpić z tymi ryflami i zredukować przepływ powietrza?

wrzepka
Posts: 1
Joined: Thu 18 Jun, 2020

Re: Szczelina wentylacyjna pod styropianem

Post by wrzepka » Fri 19 Jun, 2020

Dzień dobry,

Mam pytanie odnośnie płyt OSB. Od Strony wewnętrznej membranę zakładamy na płytę czy pod płytę?
Z góry dziękuję za odpowiedz.



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”