Przekrój ściany do oceny

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
Tobi
Posts: 69
Joined: Thu 11 Jun, 2009
Location: Katowice
Contact:

Przekrój ściany do oceny

Post by Tobi » Sun 30 Aug, 2009

Proszę o ocenę poprawności konstrukcji ściany na tym rysunku:

Image


Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sun 30 Aug, 2009

Układ warstw jest jak najbardziej prawidłowy.
Zwracam tylko uwagę na: - ruszt drewniany winen być pionowy. Montaż warstwy styropianu winien zaczynać się lustwą startową z odpowiednią ilością otworów, zapewniających choć minimalne przewietrzanie pod warstwą styropianu. Ponadto między elementami stelażu systemowego możesz zamieścić dodatkową warstwę izolacji cieplnej.

Boma
Posts: 13
Joined: Sun 21 Feb, 2010

Post by Boma » Sun 21 Feb, 2010

Również poproszę o ocenę tej ściany zwłaszcza, że mam wątpliwości czy jest OK????
Attachments
Sciana.JPG
Przekrój ściany

Boma
Posts: 13
Joined: Sun 21 Feb, 2010

Post by Boma » Sun 21 Feb, 2010

Po drugim talerzu zupy znalazłem odpowiedź Pana Wojciecha : http://www.szkielet.pl/forum/viewtopic.php?t=2159
Dla leniwych cytata: "Tak.
Płyta Fermacell, jako płyta całkowicie odporna na działanie wody i wilgoci może być stosowana na poszycia zewnętrzne ścian bez stosowania folii wiatroizolacyjnej. W powyższej sytuacji na płytę Fermacell można kleić styropian bez zachowywania szczeliny wentylacyjnej. "
"A teraz cytat:
czy dopuszczalne jest mocowanie styropianu nieryflowanego na płytę OSB, w przypadku kiedy zastosujemy wiatroizolacje, a dodatkowo takie newralgiczne punkty jak okna o drzwi dodatkowo uszczelnimy (np siliconem) w celu zabezpieczenia przed przypadkowym dostawaniem się wody/wilgoci.

Wiele firm w dalszym ciągu klei styropian bezpoośrednio do płyty poszycia. Takie rozwiązanie też jest akceptowane, ale pod warunkiem stosowania specjalnych systemów uszczelniających, które zabezpieczą przestrzeń pomiędzy płytą poszycia a styropianem przez wpływaniem tam wody. Systemy są różne.
Odpowiadajac zatem na Twoje pytanie odpowiadam, że jest to dopuszczalne, ale przy zastosowaniu innych środków zabezpieczających niż silikon, np. sznurki akrylowe czy inne uszczelniacze trwale elestyczne."

kurnik1
Posts: 3
Joined: Sun 28 Feb, 2010

Post by kurnik1 » Sun 28 Feb, 2010

Witam
i dołączam się do pytania dot. uszczelnienia płyt styropianu na styku z poszyciem, bo wynika że warunkowo można jednak kleić styro bezpośrednio do OSB???
Ja mam taki problem bo pod moją nieobecność, wbrew wcześniejszym ustaleniom (niestety ustnym) "wykonawca" dał zwykły styropian... długo by opowiadać, dość powiedzieć że na chwilę obecną kombinuję co zrobić żeby pozostawiając elewację w obecnym stanie oszczędzić poszycie od zniszczenia. Jakie to inne uszczelniacze trwale elastyczne? Czym zmierzyć (monitorować) poziom wilgotności poszycia, bez rwania elewacji?? Pomocy Ludziska bo mi z głowy paruje...

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 01 Mar, 2010

Najpierw proponuję poczytać - Docieplanie ścian zewnętrznych - http://www.szkielet.pl/problemy_technol ... php?page=2 Powinieniś potem podjąć stosowną decyzję. Szczególnie polecam - http://www.szkielet.pl/problemy_technol ... FS&id=138z przyklejonym styropianem
Jak długo stoi Twój budynek z przyklejonym styropianem? Może by wykonać pomiary ewentualnego zawilgocenia przy pomocy Wet Wall Detector'a?

kurnik1
Posts: 3
Joined: Sun 28 Feb, 2010

Post by kurnik1 » Mon 01 Mar, 2010

Witam Panie Wojciechu,
budynek stoi raptem 3 miesiace, więc nie wiem czy ewentualne badanie Wet Wall-em w obecnej chwili coś wykaże, tym bardziej iż obróbki tynkarskie są dosyć solidne i na dzień dzisiejszy nie stwierdziłem pęknięć na styku ze stolarką okienną/drzwiową. Myślę o czasie przyszłym, bo limit błędów jak dla mnie się wyczerpał. Kiedy zaplanować takowe badanie i kto może je wykonać w sposób nadający sie później do ewentualnego wykorzystania w sporze z wykonawcą na drodze prawnej ? Na elementy konstukcyjne (a takimi jest poszycie, chyba że się mylę) jest gwarancja.
Druga sprawa to ewentualne uszczelnienie. Tak zapoznałem się z w/w artykułami, znam problem, nawet nie myślałem o zastosowaniu zwykłego silikonu i zasmarowanie łączeń z wierzchu, raczej o podcięcie tynku na styku stolarki i wprowadzenie tam uszczelnienia np. ceresit cs-29, lub uszczelniacza dekarskiego kauczukowego, lub usunięcie części tynku w rejonie okien i drzwi na szerokości ok. 20cm i po założeniu bitumicznej taśmy dekarskiej, odbudowaniu usuniętej powłoki styro z tynkiem.
Wiem, że najlepiej by było zdjąć cały styropian i ponownie założyć ryflowany lub na listwach, ale może są inne sposoby uniknięcia problemu?

kurnik1
Posts: 3
Joined: Sun 28 Feb, 2010

Post by kurnik1 » Mon 01 Mar, 2010

a propos, jakia jest dopuszczalna wilgotność płyty OSB?



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”