Wentylacja między izolacją termiczną a poszyciem ściany

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
RomanPOZNAŃ
Posts: 13
Joined: Sat 07 Nov, 2009

Wentylacja między izolacją termiczną a poszyciem ściany

Post by RomanPOZNAŃ » Sun 08 Nov, 2009

Witam
Chciałbym zwrócić się do Was z zapytaniem odnośnie poprawnego wykonania elewacji na domu w technologii szkieletowej. Otóż chodzi mi o tynk strukturalny (styropian, siatka, klej, tynk itd. ). W materiałach zamieszczonych na stronie internetowej jak również na forum nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Wiem że w celu zapewnienia wentylacji trzeba zastosować styropian ryflowany lub zamocować listwy dystansowe np. z OSB.
Jednak zastanawiam się którędy powietrze ma się dostawać pod styropian. Wszystko jest jasne kiedy podwalina jest mocowana do nieocieplanego fundamentu bezpośrednio przy krawędzi zewnętrznej (Rys.1), jednak dla mnie sprawa się komplikuje kiedy podwalina jest montowana w pewnej odległości od zewnętrznej krawędzi (Rys.2) lub gdy trzeba zastosować ocieplenie fundamentu (Rys.1). W takim przypadku nawet zastosowanie listwy startowej na nic się zda gdyż powietrze nie będzie miało jak dostać się pod styropian.

[center]Rys.1Image ImageRys.2[/center]
Celowo pominąłem kwestię izolacji przeciwwilgociowej, gdyż sprawa dotyczy tylko szczeliny wentylacyjnej.
Pozdrawiam serdecznie
Roman


roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Sun 08 Nov, 2009

Moim zdaniem, jedynym sensownym rozwiazaniem jest montaz listwy startowej perforowanej nieco wyzej niz poziom gorny sciany fundametowe (ok 2.5cm). Wiaze sie to tez z montazem dodatkowej obrobki blacharskiej ( ze spadkiem , takiej jak do elewacji z klinkieru)

RomanPOZNAŃ
Posts: 13
Joined: Sat 07 Nov, 2009

Post by RomanPOZNAŃ » Sun 08 Nov, 2009

Jeżeli dobrze rozumie to chodzi Ci o coś takiego:
Image
Ja również myślałem o takim rozwiązaniu ale wydaje mi się mało estetyczne. Ale skutecznie rozwiązuje ten problem.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Sun 08 Nov, 2009

Chyba nie ma innej skutecznej metody drenazu w tym przypadku. Przy 2,5 cm odstepie problemu estetyki nie bedzie. Kazdy bedzie myslal ze tak musi byc i juz.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Sun 08 Nov, 2009

Moim zdaniem nalezy zlicowac konstrukcje sciany tak jak na rys1 z zachowaniem oczywiscie wentylacji....w proponowanym przez Ciebie rozwiazaniu bedzie problem z gryzoniami :idea:

RomanPOZNAŃ
Posts: 13
Joined: Sat 07 Nov, 2009

Post by RomanPOZNAŃ » Sun 08 Nov, 2009

Jeżeli chodzi o zlicowanie ściany zewnętrznej i ściany fundamentowej to tylko w momencie kiedy mamy na to wpływ. Czyli jesteśmy wykonawcami od samego początku. Często jest tak że jedna ekipa robi fundamenty, druga konstrukcję drewnianą a pięć innych elektrykę, hydraulikę, dach itd.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sun 08 Nov, 2009

RomanPOZNAŃ wrote:Jednak zastanawiam się którędy powietrze ma się dostawać pod styropian.
Istotą nie jest jak ma się dostawać a ile. To można rozwiązać na wiele sposobów. Poszukaj na forum tematu w zakresie norm.



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”