Porównanie technologii budowania domów drewnianych

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
Marco76
Posts: 3
Joined: Mon 23 Nov, 2009
Location: Krakow

Porównanie technologii budowania domów drewnianych

Post by Marco76 » Mon 23 Nov, 2009

Witam serdecznie wszystkich,
Jestem obecnie na etapie kupowania działki oraz ustalania technologii wykonania domu. Wstępne założenia to:
- ma być szybko zrealizowany, przy czym szybko tzn, w kilka miesięcy
- drewniany, ekologiczny
- energooszczędny
- trwały (tak od 100 lat w górę :) )
Zakładam oczewiście, ze wykonawcą jest solidna i sprawdzona firma, która wszystko zrobi zgodnie z zasadami sztuki. (Ale i tak ich przypilnuję :) )
I teraz zaczyna się mój problem...zacząłem od przeglądania ofert domów szkieletowych ale w trakcie przeglądania internetu i czytanie zorientowałem się, że istnieją:
- domy szkieletowe
- domy modułowe
- domy z balii
- domy pasywne
- domy z prefabrykatów
- domy prefabrykowane (składane w fabryce)
- Domy w technologii tak zwanej "kanadyjskiej" lub "amerykńskiej
- Domy w technologii tzw. "skandynawskiej"
- Domy w technologii "niemieckiej", domy gotowe (fertighouse)

Czy ktoś mógłby tą listę uporządkowac? Wydaje mi się że czasami różne nazwy tyczą się dokładnie tej samej technologii
A może ktos pokusiłby się o małe porównanie technologi, i porównał (zakładając jednakowy projekt domu):
1. cene 1m2 załóżmy w standarcie developerskim ? (cena wykonczenia nie powinna byc diametralnie rozna w zaleznosci od technologii). Np dla domku pomiedzy 100 a 130 m2
2. orientacyjny czas budowy (może byc oficjalny lub rzeczewisty, ale jednakowo wybrany dla wszystkich, przy założeniu braku problemów finansowych)
3. najwazniejsze plusy i minusy różnic technologicznych (nie samej technologii bo to osobne tematy :) )

Technologie wydają się być zbliżone, nie jest to więc porównywanie domu murowanego z drewnianym. Wiem tez ze nie jest latwo. Ale zawsze warto poczytac opinie innych w danych temacie
Dziekuje
Marek


Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Porównanie technologii budowania domów drewnianych

Post by Wojciech Nitka » Mon 23 Nov, 2009

Domy szkieletowe powszechnie to to samo co domy w technologii tak zwanej "kanadyjskiej" lub "amerykńskiej", choć... wszystkie domu, i te prefabrykowane są domami szkieletowymi.
Domy modułowe - domy przywożone na budowę jako elementy przestrzenne - kubaturowe - np. 1/4 lub 1/2 domu przyjeżdza na plac budowy.
Domu pasywne - domy o niskiem zużyciu energii do utrzymania budynku. Domy pasywne mogą być budowane w technologii szkieletowej, ale również i w technologii tradycyjnej.
Domy z prefabrykatów - to samo co domy prefabrykowane czy domy w technologii "niemieckiej", domy gotowe (fertighouse). Z tym że może występować różny stopień zaawansowania prefabrykacji - tzw. prefabrykacja "otwarta" - szkielet poszyty jedynie płytą poszycia - specjalność polska, czy też pełna prefabrykacja - elementy ścian z izolacją cieplną, poszyciem wewnętrznym, oknami, parapetami, a czasmi i z tynkiem - tzw. domy gotowe (fertighouse).
Domy skandynawskie - domy o ścianach o zwiększonej izolacyjności cieplnej w ścianach, np. 20 cm i więcej, tj. więcej niż w typowych domach domach budowanych w technologii tak zwanej "kanadyjskiej" lub "amerykńskiej". W tych dodatkową izolację cieplną montuje się na zewnątrz, na poszyciu zewnetrznym - styropian lub płyty z wełny.

Marco76
Posts: 3
Joined: Mon 23 Nov, 2009
Location: Krakow

Post by Marco76 » Mon 23 Nov, 2009

Dziękuje za podsumowanie.
Chciałbym jednak, o ile to mozliwe podrążyć głębiej temat: Technologia szkieletowa to:
Wojciech Nitka wrote:Domy pasywne mogą być budowane w technologii szkieletowej, ale również i w technologii tradycyjnej.
O ile dobrze rozumiem, do technologi szkieletowych zalicza się:
Domy szkieletowe
Domy modułowe
Domy z prefabrykatów
Domy Skandynawskie... i nie wspominane wcześniej:
Domy z bali - tak ?
------
Jak jest różnica pomędzy domami modułowymi a domami z prefabrykatów ? Brzmi to ogólnie dosyć podobnie.
-- Zakładając aspekt ekologiczny i energooszczędność (ideowo blisko mi do domu pasywnego) to wydaje się, ze dom skandynawski jest najblizszy i najlatwiej zaadoptowac, mam racje ? A jak do tego wszystkiego mają się domy z bali ? Czy to prawda ze takie domy mozna skladac zarowno na miejscu budowy (tartak na dzialce :), bele przywiezione i ciete na miejscu ) albo przywiezc juz pociete odpowiednio z "fabryki" ?
Marek

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 23 Nov, 2009

Tak, wszystkie te domy to domy o drewnianej konstrukcji szkieletowej, oczywiście oprócz "domow z bali".
Różnica między domami prefabrykowanymi a modułowymi jest taka: domy prefabrykowane, to takie, gdzie na budowę przywozi się sprefabrykowane osobno elementy ścian, stropów czy też dachu. Natomiast domy modułowe to domy, gdzie na budowę przywozi się elementy kubaturowe - np. podłogę i otaczające ją ściany.

Co do domów z bali - też są różne technologie. Jedne firmy wykonują zaciosy na balach na placu budowy, inne wykonuja zaciosy na terenie firmy, montują próbnie budynek, rozbierają i ponownie montują na placu budowu.
Co innego "domy z bali", które wymagają dodatkowgo ocieplenia.

Prefabrykacja "domu gotowego".

Image

Tobi
Posts: 69
Joined: Thu 11 Jun, 2009
Location: Katowice
Contact:

Post by Tobi » Fri 27 Nov, 2009

Marco76, żeby łatwiej Ci było zrozumieć - dom szkieletowy to taki, w którym funkcję nośną pełni jakiś szkielet, reszta to poszycie tego szkieletu, zazwyczaj izolacja + ściany zewnętrzne i wewnętrzne. Szkielet równie dobrze może być drewniany jak i np. stalowy.
W technologi tradycyjnej występują pełne ściany z budulca (cegła, bloczek, pustak itd.) dlatego nie ma mowy o jakimkolwiek "szkielecie".

Piotr tomrer
Posts: 192
Joined: Sat 15 Sep, 2007
Location: Notteroy-Norwegia

Post by Piotr tomrer » Sat 28 Nov, 2009

Gdybym mógł Ci doradzić wybór technologii to doradzilbym tradycyjny szkielet. Do domów modułowych czy też prefarykowanych nie mam jakoś zaufania. Jest to moje subiektywne odczucie, które bierze się z tąd, że kiedyś pracowałem w firmie, które takie domy produkuje. Jest to bardzo dobra firma w ktorej jest bardzo duży reżim technologiczny: http://www.modul-as.no/ ale byłem świadkiem sytuacji gdy z powodu palącego terminu "na jutro" w konstrukcje poszlo wilgotne drewno. Woda tryskała spod gwoździarek a potem na to poszla wiatro i paroizolacja... i na budowę. Po tym doświadczeniu pozostala awersja do domow prefabrykowanych. Przy tradycyjnym szkielecie masz wiekszą szanse na wyłapanie błędów wykonawczych i matriałowych a w konstrukcji prefabrykowanej do końca nie możesz być pewny co Ci na budowę przywiozą.



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”