Wykończenie elementów konstrukcyjnych w szkielecie

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
snow
Posts: 16
Joined: Tue 20 Jan, 2009
Location: Nysa / Wrocław

Wykończenie elementów konstrukcyjnych w szkielecie

Post by snow » Sun 14 Nov, 2010

Witam jestem na etapie już zakończenia inwestycji z firmą Danmar i mam pytanie techniczne o jakość wykonania konstrukcji - nośnej dachu - przepraszam za jakość zdjęć.
Myślę że tak chyba nie powinno być ale się nie znam i może ktoś mi podpowie czy tak może być czy wymóc na firmie poprawki
Poproszę o ocenę tych zdjęć czy jest powód do czepiania
Attachments
DSC01026.jpg
tutaj lekka odchyłka od pionu - belka jak by skręcona
DSC01027.jpg
Ekipa lekko nie trafiła w belkę i dlatego wystaje gwóźdz pod belką
DSC04688.jpg
"Lekko" nie dokładne docięcie więźby
DSC04689.jpg
nie dokładna więźba


tonyfabio
Posts: 57
Joined: Tue 04 May, 2010

Post by tonyfabio » Fri 03 Dec, 2010

To ja życze powodzenia z tą firmą.
Jeden z moich sasiadów w zeszłym roku wymieniał całą ściane szczytową od podwaliny przez ocieplenie po elewcję, Ściana zgniła. (brak poprawnie wykonanej przegrody)
Drugi wymieniał pokrycie. Bo latem (łaty co 1m) przez szpary w pokryciu mogły wlatywać gołębie.
O materiale z jakiego buduja domy nie wspomnę.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Fri 03 Dec, 2010

:roll: Niedokladnosc ciec wynika zapewne ze stosowania zlej pily np. spalinowej a nie pily ukosowej.
Ze skreceniem/pochyleniem deski kalenicowej i inna sprawa, przy rozmiezaniu krokwi pomieszaly sie katy (co do deski kalenicowej to jej prawidlowy montaz jest w pewnym sensie miernikiem umiejetnosci ciesli).
Nie zawali sie to i jesli polacie dachu trzymaja plaszczyzne to po zabudowaniu nikt tego nie bedzie widzial, choc kole w oczy takie niechlujstwo wykonania szkieletu. :???:

tonyfabio
Posts: 57
Joined: Tue 04 May, 2010

Post by tonyfabio » Wed 15 Dec, 2010

Chyba nie wiesz co doswiadczony cieśla potrafi wykonac przy pomocy pilarki spalinowej.

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Wed 15 Dec, 2010

tonyfabio wrote:Chyba nie wiesz co doswiadczony cieśla potrafi wykonac przy pomocy pilarki spalinowej.
bede zgadywal: duzo dymu i halasu?
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Bold
Posts: 146
Joined: Fri 14 Mar, 2008

Post by Bold » Wed 15 Dec, 2010

ha ha ha
Fachowcy od zbijania desek, jest do zrobienia dach, rozpiętość 10 m, bez słupów, według projektu wszystko łączone na zamki. Wiązary odpadają z powodu braku możliwości dojazdu. Ktoś jest chętny?

tonyfabio
Posts: 57
Joined: Tue 04 May, 2010

Post by tonyfabio » Wed 15 Dec, 2010

bede zgadywal: duzo dymu i halasu?
Nie zgadłeś. Widać wasze doświadczenie w budowaniu domow. Jak bede przejezdzał pewna drogą to zrobie i wrzuce fotki jak wygladaja wyrobiore pilarka kozły.
Pewien dekarz zarzekał się, że jedno z cięć da sie poprawnie wykonać tylko przy pomocy wyrzynarki. Udowodniłem mu na poczekaniu, że mozna to zrobic pilarka. Po 10 cieciach jak go poinstruowalem nauczyl sie i zmienil zdanie.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Wed 15 Dec, 2010

Greg Olchawski wrote:bede zgadywal: duzo dymu i halasu?
zgadzam sie
NAHB (National Association of Home Builders) - International Member
Building Construction, Remodeling, Framing & Finish Carpentry
no coz Greg mimo iz nalezysz do NAHB nas inzynier Tonyfabio wie wszystko najlepiej, kiedys to siekierka sie dachy robilo :roll: .

do Tonyfabia.... wytnij okrag o przekatnej 30 cm pilarka i potem napisz czy przypomina kolo :cool: jak potrafisz to zrobic to dorownales mi w operowaniu pilarka, potem wbij 4 gwozdzie (9 cm dl) 12 ciaglymi uderzeniami ...potrafisz to zrobic :?: watpie. A moze jedna reka wbijesz mlotkiem gwozdzia na wys. 220 cm bez trabiny 2 uderzeniami... gadac i krytykowac kazdy potrafi.

KonradJ
Posts: 69
Joined: Tue 24 Mar, 2009

fajne

Post by KonradJ » Wed 15 Dec, 2010

Czasami jest zabawnie na tym forum. A kto to ten tony czy fabio? :wink:

tonyfabio
Posts: 57
Joined: Tue 04 May, 2010

Post by tonyfabio » Wed 15 Dec, 2010

Oj Marcin ale ty zabawny jestes. Po co wycinac okrag pilarka? Jak masz takie umiejetnosci to powinienys sie na zadowdy Irvina zapisac. Tak mozemy w nieskonczonosc. Może połupiesz kamień o średnicy 50 cm młotkiem 3 kg?
Siekierka robi sie jeszcze dzis. A wogole po co te przechwalanki? Co ty chcesz udowodnić?

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Thu 16 Dec, 2010

tonyfabio wrote: Co ty chcesz udowodnić
Ze wyuczony zawod nie ma nic wspolnego z profesjonalizmem w zadnej z dziedzin.
Podalem kilka przykladow praktycznych umiejetnosci ktore mozna nabyc tylko porzez praktyke i to ze ktos jest inzynierem budownictwa nie swiadczy o niczym. Sa wsrod forumowiczow ludzie ekonomisci, politolodzy :wink: ktorzy niejednego wyksztalconego w dziedzinie budownictwa zapedzili "w kozi rog"

Do Bolda - budownie prostych scian i dachow to rutyna mnie pasjonuja teraz sciany okragle w szkiletcie drewnianym .. to jest sztuka, moze ma ktos takie fotki??? :mrgreen: Co do siekierki to robi sie to jeszcze czasem, ale jest to niszowa stara technologia.

Bold
Posts: 146
Joined: Fri 14 Mar, 2008

Post by Bold » Thu 16 Dec, 2010

Marcin L wrote:Do Bolda - budownie prostych scian i dachow to rutyna mnie pasjonuja teraz sciany okragle w szkiletcie drewnianym .. to jest sztuka, moze ma ktos takie fotki??? :mrgreen: Co do siekierki to robi sie to jeszcze czasem, ale jest to niszowa stara technologia.
Chodzi o coś takiego

Image

To podstawy modelarstwa, prosta sprawa, każdy domowy majsterkowicz może to zrobić bez problemu. Fakt że siekierką tego wykonać się nie da, wystarczy wyciąć odpowiedni łuk w osb i to wszystko.
Piła spalinowa, siekierka, strug i dłuto to podstawowe narzędzie górali budujących domy z bali, i jeżeli bale mają być idealnie spasowane to żadne inne nowoczesne narzędzia ich nie zastąpią.

DABEKO
Posts: 168
Joined: Mon 22 Nov, 2010

Post by DABEKO » Thu 16 Dec, 2010

To popatrzcie na to - tak do tematu narzedzi :) - http://www.hundegger.de/index.php?id=780

Bold
Posts: 146
Joined: Fri 14 Mar, 2008

Post by Bold » Thu 16 Dec, 2010

Maszyna jest za je bi sta, ciekawe ile kosztuje? Obstawiam ok 500 tyś euro. Z tego co piszą to sprzedali jedną do Francji.

Jan Jablonski
Posts: 321
Joined: Thu 28 Jan, 2010
Contact:

Post by Jan Jablonski » Thu 16 Dec, 2010

Mysle ze ta maszyna kosztuje w granicach 200 tys. €, podobne ma reichenbacher. Mysle ze ceny sa porownywalne. Chcialem dolaczyc film z dvd, ale nie umiem tego zainstalowac.

DABEKO
Posts: 168
Joined: Mon 22 Nov, 2010

Post by DABEKO » Thu 16 Dec, 2010

Nie wiem, ale wiem ze ta firma ja ma - http://sawe.pl/pl,aktualnosci,66/dyspon ... r,d11.html

Jak zaczalem szukac to uzywane widzialem za 100 tys zl.

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Thu 16 Dec, 2010

tonyfabio wrote:
bede zgadywal: duzo dymu i halasu?
Nie zgadłeś. Widać wasze doświadczenie w budowaniu domow.
tony, spokojnie, to tylko zarcik. Nikt nie twierdzi ze sie nie da, tylko ze przy okazji bedzie duzo dymu i halasu.
A tak przy okacji to mlotkiem i dlutem mozna jeszcze wiecej
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Thu 16 Dec, 2010

DABEKO wrote:To popatrzcie na to - tak do tematu narzedzi :) - http://www.hundegger.de/index.php?id=780
Maszyna jest swietna, ale takich rzeczy uzywa sie tylko przy fabrykacji wiazarow (lub ewentualnie tradycyjnych wiezb na rozne zaczepy, jesli ktos chce sie jeszcze w to bawic).
Jesli chodzi o cale konstrukcje (poza wiazarami) to pamietajcie Panie i Panowie, ze domy buduja ludzie i to od ich kwalifikacji zalezec bedzie ostateczna ich jakosc, a nie jak drogiej lub skomplikowanej pilarki uzywaja.
To tak tylko apropos zachwycania sie maszynami i halami produkcyjnymi firm budujacych domy. Na placu budowy bowiem dzieja sie smieszne rzeczy...
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Fri 17 Dec, 2010

Chodzilo mi raczej o cos innego a mianowicie o wykonanie sciany zewnetrznej konstrukcyjnej po okregu, to co jest na fote fajne jest, ale to sufit w luku raczej, jak masz cos "wiekszego" to chetnie zerkne.
Co do narzedzi to pewnie ze mozna i pila spalinowa :wink: tak jak mozna konserwe nozem otworzyc jak sie nie ma otwieracza do puszek :mrgreen:
Attachments
DSCF0651.JPG
cos takiego

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Fri 17 Dec, 2010

Bold wrote:Z tego co piszą to sprzedali jedną do Francji.
Takich maszyn pracuje w kraju kilka. Między innymi w firmie Brzechwa - www.brzechwa.com.pl
Warto dodać, że maszyna na wycięcie całej konstrukcji tradycyjnego dachu na domek jednorodzinny potrzebuje ok. 3 - 4 godzin. I wszystko wycięte jest z dokładnością do milimetra.

Bold
Posts: 146
Joined: Fri 14 Mar, 2008

Post by Bold » Fri 17 Dec, 2010

No to super, bo już myślałem że to jakaś droga maszyna. A jaki jest koszt takiej nowej?

Bold
Posts: 146
Joined: Fri 14 Mar, 2008

Post by Bold » Fri 17 Dec, 2010

Marcin L wrote:Chodzilo mi raczej o cos innego a mianowicie o wykonanie sciany zewnetrznej konstrukcyjnej po okregu
W jaki sposób jest wykonana murłata? To jeden kawałek drewna, czy kilka zbitych do kupy? a może jakaś konstrukcja skrzynkowa? Muszę przyznać że temat mnie zaciekawił.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Fri 17 Dec, 2010

akurat ta konstrukcje wykonal moj kolega z norwegii zreszta jest obecny na forum wiec najlepiej jak on to opisze. :idea:

KonradJ
Posts: 69
Joined: Tue 24 Mar, 2009

Okraglaczek,o powierzchni 163 m2

Post by KonradJ » Sun 16 Jan, 2011

Zbudowany 1,5 roku temu. Poszukam zdjec i rysunkow, to wtedy opisze proces budowy bardziej dokladniej. Oprocz tego na calej budowie byly jeszcze 4 ale mniejsze o powierzchni okolo 60 m2.



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”