Strop drewniany w starej kamienicy.

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
User avatar
TomekTK
Posts: 3
Joined: Sun 18 Dec, 2005

Strop drewniany w starej kamienicy.

Post by TomekTK » Sun 18 Dec, 2005

Witam!
Mam kilka pytań (może trochę nie związane, ale szukam pomocy) dotyczących stropu drewnianego międzykondygnacyjnego w starej kamienicy. Jest to strop drewniany z podłogą, ześlepym pułapem i podsufitką (licząc od dołu: tynk na trzcinie -20mm, deski sufitu -20mm, pustka powietrzna -150mm deski ślepego pułapu -20mm, polepa -90mm, deski podłogi -35mm; belki o wymirach: szer. 140 do 200mm, wys. 260mm, długość w świetle muru 5.4m, rozstawione co 800 do 900 mm).
Mam zamiar zdjąć deski podłogowe i polepę. Zalecono mi w miejsce pustki położyć wełnę mineralną o wysokości 120mm (powstanie pustka powietrzna o wys. 20mm) a zamiast polepy wełnę o wys. 80mm (powstanie pustka pow. o wys 10mm). Deski podłogi będą heblowane i frezowane na wpust i pióro.
Czy powinienem zastosować izolację -jaką i w jakiej warstwie? Czy zabezpieczyć drewno i jakimi środkami?


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Thu 22 Dec, 2005

Jak już odkryjesz cały strop to w pierwszej kolejności, przed podjęciem jakichkolwiek robót:
- po pierwsze - sprawdź czy belki nie są porazone przez owady czy też grzyby, To pozwli Ci podjąć decyzję czy i jakim środkiem je zabezpieczyć. Być może okaże się, że nie będziesz musiał stosować żadnego środka.
- po drugie - sprawdż, czy końcówki belek, oparte na murach, nie są zmurszałe i czy przypadkiem nie będą podlegać wzmocnieniom.

Oczywiście możesz prace możesz wykonać tak jak piszesz.Zwróć jednak uwagę, by deski podłogi odizolawać od belek stropowych, by z jednej strony zwiększyć izolacyjność akustyczną stropu, a z drugiej zapobiec szkrzypieniu podłogi.

Możesz zastosować - http://www.gullfiber.pl/prod-bud/aku-mata.html - wełnę o zwiększonej izolacyjności akustycznej.

User avatar
TomekTK
Posts: 3
Joined: Sun 18 Dec, 2005

Post by TomekTK » Sat 24 Dec, 2005

Miał Pan rację! Kilka belek opartych na ścianie zewnętrznej, w miejscu okien jest zmurszałych, reszta jest w dobrym stanie. Belki osadzone w gniazdach nie są zabezpieczone żadną izolacją. Cały problem polega na tym, że kamienica jest użytkowana, a ja chciałbym zabezpieczyć. Dowiedziałem się, że powinienem poszerzyć gniazdo z obu stron uszkodzonej belki i w tych miejscach osadzić belki o szer. 80mm, wys.24mm i o długości 1/3 całej belki. Powstałą "protezę kleszczową" miałabym spiąć co ok. 700 mm w osi belki (w strefie gdzie nie zachodzą naprężenia) śrubami z nakrętkami kontrującymi, a pomiędzy belką a protezami zastosować płytki kolcowe dwustronne (co zapobiegnie przesuwaniu się belek).
Czy to dobre rozwiązanie i co zrobić z belką która znajduje się przy ścianie -gdzie nie mogę zastosować powyższej metody?

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Mon 02 Jan, 2006

Szkoda ze kamienica jest uzytkowana
Najlepiej rozebrac ten stary strop i zrobic nowy
Koszty podobne (jesli bedziesz robił te protezy kleszczowe)
Z tego co sie domyslam to pewnie sufit pod spodem to tynk na tczcinie wiec jak to ruszysz to i tak Ci sie posypie wszystko
Ale to tylko sugestia...........nie znam sytuacji

Powodzenia :wink:

mięcho
Posts: 5
Joined: Sat 04 Feb, 2006

Post by mięcho » Tue 14 Feb, 2006

warto na izolacje w stropie wybrac jak najciezsza welne bo o izolacyjnosci akustycznej przegrody decyduje jej masa a zamiast protez kleszczowych warto przybic lub przykrecic do obu bokow belek deski na wysoki kant np 38*200 oczywiscie z poszerzeniem gniazda itd odpadnie ci wtedy problem z wypoziomowaniem podlogi bo na pewno belki nie są proste i nie maja poziomu,a do belki przy scianie trzeba dolozyc druga niższą i je skrecic przed przykrecaniem plyt na podloge trzeba polozyc na te deski paski filcu albo pianke samoprzylepna taka jak na stelaze do kg

Anitasc
Posts: 7
Joined: Fri 15 Apr, 2005

podobny problem

Post by Anitasc » Wed 26 Apr, 2006

Ile kosztuje nowy strop dla domku o powierzchni 70m/kw?
Pozdrawiam
Anita

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Wed 26 Apr, 2006

To możesz ustalić tylko i wyłącznie z firmą wykonawczą, po ustaleniu przekroju belek stropowych, ich rozpiętosci, itp, tj. ilości zużytego drewna, a także kosztów robocizny i jakości poszycia - plyta OSB czy deskowanie (jeżeli takowe występują).

User avatar
TomekTK
Posts: 3
Joined: Sun 18 Dec, 2005

Post by TomekTK » Sat 13 May, 2006

Czy w stropie drewnianym międzykondygnacyjnym (poniżej nie ma łazienki) pod maty z wełny należy położyć paroizolację?

dertx
Posts: 1
Joined: Fri 15 Nov, 2019

Re: Strop drewniany w starej kamienicy.

Post by dertx » Fri 15 Nov, 2019

Witam!
Szperając po sieci natknąłem się na ten post i chciałem go odświeżyć w nawiązaniu do prac, które mnie czekają w najbliższej przyszłości. Chiałem się poradzić w sprawie wykonania podłogi w mieszkaniu ze stropem drewnianym międzykondygnacyjnym.
Podłogę rozebrałem (linoleum, płyta OSB, stare deski), usunąłem polepę, wszystko jest wyczyszczone i oczekuje na położenie nowej podłogi. Chciałem złapać poziom w całym mieszkaniu uwzględniając fakt, że odległość najwyższego punktu - licząc od dźwigarów do poziomu drzwi wejściowych - to około 70/75mm, a do najniższego 110mm. Belki stropowe o szerokości 150mm rozstawione są co 700mm (licząc między osiami środkowymi belek). Belki są w bardzo dobrym stanie. Deski ślepej podłogi są na wysokości około 120mm od górnej krawędzi belki.
Nową podłogę planuję przygotować na legarach (kantówki 60x40mm impregnowane) w rozstawie 420-450mm z płyty OSB 25mm. Między belki stropowe chcę położyć wełnę mineralną 100mm.
Zastanawiam się czy tak przygotowana podłoga wytrzyma obciążenie mebli i czy będzie wystarczająco wygłuszona. Równocześnie chciałbym zachować wentylacje zarówno belek stropowych jak i legarów. Czy legary powinienem mocować do belek stropowych na sztywno, czy dać im swobodę przemieszczania na przykład ułożyć między kątownikami bez skręcania?

Prosiłbym o opinię. Wszelkie pomysły porady mile widziane!



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”