Larsen Truss System

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
lechtro
Posts: 8
Joined: Wed 13 Apr, 2011
Location: białystok

Larsen Truss System

Post by lechtro » Wed 13 Apr, 2011

Witam, szukam informacji, porad i rozwiązań technicznych dotyczących tego problemu. Może ktoś ma osobiste doświadczenia w tym temacie. Dodam że w szczególności zainteresowała mnie wersja ściany jednowarstwowej szalowanej drewnem, ocieplonej granulatem celulozowym wdmuchiwanym. Dziękuje z góry i pozdrawiam.


KonradJ
Posts: 69
Joined: Tue 24 Mar, 2009

wdmuchiwana izolacja

Post by KonradJ » Sun 24 Apr, 2011

Ja bym nie izolowal scian w ten sposob, duzo pracy, w Norwegii stosuje sie ten system izolowania w wypadkach gdzie nie ma mozliwosci izolowania welna w rolce lub w plytach, np w trudno dostepnych ze wzgledu na poruszanie sie czlowieka np. zimne poddasza o malym nachuleniu dachu oraz przy remontowaniu starych budynkow, ale to w obecnym czasie rzadkosc gdyz wystepuje tendencja na zmiane poszycia scian wewnatrz z paneli drewnianych lub plyty wiorowej na plyty gipsowe. Wata wdmuchiwana w Norwegii byla bardzo popularna w latch 50/70 ubieglego wieku. Welna w rolce lub arkuszach ma lepsze parametry izolacyjne. Pozdrawiam

lechtro
Posts: 8
Joined: Wed 13 Apr, 2011
Location: białystok

Post by lechtro » Wed 11 May, 2011

Witam. Jeszcze raz zwracam się z prośbą, moze fachowcy - wykonawcy wypowiedzą się o takim budowaniu http://www.greenhomebuilding.com/articl ... ntruss.htm . Interesuje się tym ponieważ, jak mi się wydaje system ten pozbawiony jest problemu, czym docieplić elewacje. Dowolnie można regulować grubość izolacji. Można zastosować izolację wdmuchiwaną - plus ogromny. Z założenia brak mostków termicznych. Proszę o odzew. Pozdrawiam.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Wed 11 May, 2011

Podobne rozwiązania przygotowuje jedna z firm wykonawczych. Będą to prefabrykowane słupki - o dowolnej szerokości, według uznania i przewidzianej grubości izolacji cieplnej.
Aktualnie firma stara się o fundusze na otwarcie fabryki i rozpoczęcie seryjnej produkcji. Słupki, po opatentowaniu, będą w sprzedaży a także używane przez tę firmę do budowy domów.
System ten już ładnych kilka lat temu spotkałem w Szwecji.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Wed 11 May, 2011

Podobne rozwiązanie jest stosowane US. Poniżej rysunek z publikacji z 1997r. Problem pojawi się w momencie jeżeli ostatecznym wykończeniem ma być tynk cienkowarstwowy.
Attachments
2x4x2_wall.jpg

lechtro
Posts: 8
Joined: Wed 13 Apr, 2011
Location: białystok

Post by lechtro » Thu 12 May, 2011

Dziękuje za odpowiedzi. Przedstawię może to od czego powinienem zacząć czyli powód moich dociekań. Powód jest prosty, tak jak dla wielu, marzy mi się przeprowadzka z mieszkania do domu. Stojąc przed koniecznością zamiany mieszkania na większe (dzieci i ich wymagania rosną) rozważam budowę. Założeniem moim jest zmieścić się w wartości mieszkania czyli ok.260 tys. Moje wymagania to to min. 3 pokoje na dole i 2 na poddaszu. Idea taka że, podstawa domowego życia to parter a poddasze trochę przy okazji. Myślę, że stosunek pow. do ceny takiego domu jest korzystniejszy względem domu parterowego. Można też w takim układzie potraktować klatkę schodową trochę po macoszemu (ale w zgodzie z normami). Budowa może trwać max 1,5 roku, co skłania mnie w stronę budownictwa szkieletowego. Miałem osobiste doświadczenie ze starym domem murowanym po termomodernizacji i kapitalnym remoncie (wylewki ścianki działowe, szpachlowanie, malowanie) higrometr w salonie pokazywał przez kolejne zimy po remoncie 75,60 i 50%wilgotności. Cykl wiosna- start zima - zamieszkanie jest dla mnie szaleństwem. Droga od stanu surowego zamkniętego jest mi znana i potrafię ją policzyć, wszelkie prace instalacyjne nie są mi obce (mogę mieć tylko problemy formalne) wykończeniówka to w zasadzie mój zawód. Jako usługodawca mam też świadomość gdzie klienci topią niepotrzebnie (na mój gust i kieszeń oczywiście)kasę. Podam tu parę przykładów i zacznę od sztandarowego:
1. garaż podwójny z częścią mieszkalną ,
2. piwnica nieużytkowa,
3. wyprowadzenie fundamentów wysoko nad ziemię i piękne nieeebotyczne schody ozdobione kolumnami,
4.taras taki sam,
5. brak dostatecznego wykorzystania ścian szczytowych do doświetlenia poddasza na korzyść lukarn i okien dachowych.
Dobrym przykładem, mówiąc o projektach oszczędnych, jest unikanie prostego dwu spadowego dachu. Czy to jakaś ujma skoro bogaty zachód tak potrafi ? Oczywiście rozumując w ten sposób barok w architekturze by nie zaistniał ale mam na uwadze 260 tys. Zakładam, że w tak niskiej cenie musi być zawarty duży wkład mojej własnej pracy.
Jeśli na drodze do realizacji marzeń mają mi przeszkodzić np. białe deweloperskie drzwi wnętrzowe to nie widzę problemu. Zastosowanie fixa jeśli pom. ma dwa okna jest do przyjęcia . Mam kaloryfery w mieszkaniu mogę mieć w domu.
Podsumowując tę część można wiele nie wydać a zapewnić sobie awans metrażowy. Ot takie praktyczne podejście na miarę możliwości. Priorytetem moim jest natomiast tak jak trzeba: budować, ocieplać, izolować, impregnować itd. Tu zaczyna się moja ziemia mało znana i obszar dociekań. Plan wstępny mam taki:
1. fundament zlecić .
2. drewno na konstrukcje ścian kupić w postaci 2 na 8 cali, wysezonować i dosuszyć przemysłowo (robale) na budowie rozciąć odpowiednio 2 na 3 cale do zewnątrz, 2 na 4 do środka. Pominąć tu chcę struganie dzięki uzyskaniu równej krawędzi cięcia już po przesileniu zjawiska paczenia
3. impregnat ?
4. łączniki np. sklejka suchotrwała (braki z fabryki sklejki ).
5. na zewnątrz widziałbym chętnie tynk cienkowarstwowy ale jeśli to problem to chyba... drewno (drożej i problem z odpornością na warunki).
6. izolacja termiczna, mam na uwadze celulozę min. 30 cm ponieważ przyjmując wełnę chyba zabrakło by mi zaufania i robiłbym to sam a to jakieś 3 miesiące ciężkiej brudnej i odpowiedzialnej pracy brrr. Koszt takiej izolacji to około 70 zł za 30 cm ale ponoć wykonują to w 2 - 3 dni, odchodzi paroizolacja i niby można odpuścić impregnacje drewna (prośba o weryfikację ).
7. strop nad parterem i ściany działowe to już chyba typowe konstrukcje szkieletowe.
8. konstrukcja dachu, tego poszukuję może ktoś widział jak to wygląda w systemie z tematu.
9. pokrycie lekkie typu blacha.
Zdaje sobie sprawę że nikt nie poda mi gotowego rozwiązania całościowego, czy podejmie za mnie decyzję, przede mną są też formalności typu projekt adaptacja itd. Wdzięczny będę i zapraszam do czynienia uwag natury ogólnej jak też czepiania się szczegółów.Liczę się też z niedoszacowaniem kosztów. Pozdrawiam.
Ps. działki w obliczeniach nie biorę pod uwagę.



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”