Wełna mineralna z rolki na elewacji???

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
lapa35
Posts: 12
Joined: Sat 05 Nov, 2011
Location: Siedlce

Wełna mineralna z rolki na elewacji???

Post by lapa35 » Tue 27 Mar, 2012

Witam, mam pytanko dotyczące elewacji wentylowanej.
Mam do pozyskania wełnę knaufa w rolce o gr. 5 cm (za darmo), czy można ją zastosować na zewnątrz w układzie 2 x 5cm ułożona na krzyż pomiędzy listwami i na to wiatroizolacja, szczelina wentylacyjna i deska szalunkowa.
Pytanie brzmi, czy potrzebna jest wełna w taflach?, czy ograniczone zastosowanie wełny w rolce dotyczy tylko jej tendencji do opadania? Ewentualna możliwość mechanicznego zamocowania wełny do płyt poszycia w pasach pionowych?
Będę wdzięczny za każdą fachową poradę.


User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Tue 27 Mar, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

tadeo
Posts: 11
Joined: Thu 08 Sep, 2011

Post by tadeo » Sun 20 May, 2012

Jeśli jeszcze jej nie kupiłeś to wygeneruj sobie kupon na akcjaekoszkola.pl Co dziesiątą rolkę wełny dostaniesz gratis!!

bejgus
Posts: 4
Joined: Sun 24 Jun, 2012
Location: LUBLIN

Post by bejgus » Sun 24 Jun, 2012

Witam
Na początku chciałbym wszystkich przywitać bo jestem nowy na forum. A teraz do rzeczy.
Mam podobny dylemat jak lapa35 a raczej problem z wyborem rozwiązania, otóż: zamierzam ocieplić stary drewniany budynek z bali o przekroju prostokątnym 8-10 cm grubości i też zastanawiam się nad opcją elewacji wentylowanej (siding - wiem, wiem, że to nie będzie wyglądało) i też zastanawiam się nad użyciem wełny z rolki.
Po pierwsze jest tańsza od wełny w płytach a po drugie, właśnie - po drugie:
- czy można zrobić ruszt o rozstawie osiowym 1 m (bo taka jest chyba szerokość rolki) - dla wełny w płytach jest to 60 cm, czy może zrobić ruszt co 60 i kroić wełnę z rolki na odcinki 60 cm?
- jak mocować taki ruszt z kantówek np 40 x 50 - czy wkręty 8x100 są wystarczające, czy wziąć 8x120, a może grubsze i czy dla wysokości ścian ok. 3 m wystarczy mocowanie w 6 punktach, co ok 50 cm?
- czy tę wełnę z rolki można/trzeba dodatkowo mocować jakimś sznurkiem do tych kantówek - będzie miała tendencję do zsuwania się - jak będzie włożona na wcisk? A czy da się taką z rolki włożyć na wcisk na powierzchni pionowej?

Jakie są za i przeciw takiego rozwiązania, bo właściwości wełen chyba zbliżone jeśli chodzi o rolkę i płytę, czy niekoniecznie? Na zdrowy rozum to ta w rolce "luźniejsza" chyba jest niż ta w płycie, ale czy to wpływa na właściwości izolacyjne?
Oczywiście rozwiązanie tak jak u lapy35 czyli dwa ruszty na krzyż między nimi wełna, folia wiatroizolacyjna, kontrłaty np. 25 x 50 i na to siding.
Oczywiście wełna szklana chyba mniej smakuje gryzoniom z tego co słyszałem.
Pozdrawiam
bejgus

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Mon 25 Jun, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

bejgus
Posts: 4
Joined: Sun 24 Jun, 2012
Location: LUBLIN

Post by bejgus » Mon 25 Jun, 2012

dzięki za odpowiedź TERMIT
ale parę rzeczy muszę sprostować:
1. otóż rozstaw 1m dotyczy rusztu pod wełnę tylko i wyłącznie w układzie pierwszy w pionie a drugi w poziomie a dopiero na to idą kontrłaty pod siding i tu już rozstaw mogę dać dowolny (pod siding)
2. wełny jeszcze nie mam i dlatego pytam bo wydaje mnie się, że w rolkach ma szerokość 1m
3. co do wkrętów to pomyślę bo mi może bala zabraknąć przy mocowaniu pierwszego rusztu pod wełnę jak dam łaty 50x40 i wkręty 150 (zgodnie z zasadą 1:2). Ale te 120 to chyba trzeba dać
Pozdrawiam
bejgus

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Mon 25 Jun, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

bejgus
Posts: 4
Joined: Sun 24 Jun, 2012
Location: LUBLIN

Post by bejgus » Mon 25 Jun, 2012

w sumie to się robi na lata a nie na tydzień więc może faktycznie nie oszczędzać, aczkolwiek różnica w cenie około 700 zł wychodzi na samej wełnie, a co za tym idzie jak stelaż rzadszy to i kantówek mniej potrzeba i tym sposobem można dojść do konkretnej kwoty zaoszczędzonej - no właśnie czy to na pewno oszczędność? A jak się okaże że "słabo" docieplone - wyjdzie po pierwszej zimie :mrgreen:
Jeszcze poanalizuję ale dzięki za info.
pzdr
bejgus

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Mon 25 Jun, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

bejgus
Posts: 4
Joined: Sun 24 Jun, 2012
Location: LUBLIN

Post by bejgus » Mon 25 Jun, 2012

że też na to nie wpadłem - może i to jest jakieś rozwiązanie
pierwszy ruszt co 60 i wełna z płyt - coby się wszystko lepiej ściany trzymało, drugi w poziomie co 1 m - wtedy wełna ma podparcie na kantówce i na to siding z kontrłatami co 60 cm znowu
jak to czasem warto popytać
pzdr
bejgus



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”