brodzik z płytek (mozaika) na OSB

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
Rumcais
Posts: 124
Joined: Tue 22 Mar, 2011

brodzik z płytek (mozaika) na OSB

Post by Rumcais » Mon 14 Jan, 2013

Wielce Szanowni, mamy sobie poszycie z OSB, chcemy zrobić na nim brodzik (kształt pomieszczenia uniemożliwia zastosowanie gotowca), musimy wykleić go z płytek mozaikowych, poczynić na nim spadki stosowne, ale przede wszystkim spowodować jego absolutną szczelność - pytanie czym wykonać wylewkę i czym kleić płytki by zagwarantować sobie długoletnią szczelność i spokój?


Lesterek
Posts: 17
Joined: Fri 11 Jan, 2013

Post by Lesterek » Mon 14 Jan, 2013

Ja bym zrobil wylewke 6cm ,ale spotkalem sie z ludzmi ktorzy kleili bezposrednio na osb jednak musi byc dobrze dokrecona i stabilna albo dokrecic do niej gips i kleic na gips.

Rumcais
Posts: 124
Joined: Tue 22 Mar, 2011

Post by Rumcais » Mon 14 Jan, 2013

Nie mam tyle luzu na wylewkę - do dyspozycji mam może ze 35-40 mm. Ale czym to wylać, by było szczelne i elastyczne?

Lesterek
Posts: 17
Joined: Fri 11 Jan, 2013

Post by Lesterek » Mon 14 Jan, 2013

w skandynawi robia to zaprawa samopoziomująca wystarczy jak podaja nawet 2cm, musisz dac w to jeszcze cienkie zbrojenie

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Mon 14 Jan, 2013

Rumcais wrote:Nie mam tyle luzu na wylewkę - do dyspozycji mam może ze 35-40 mm. Ale czym to wylać, by było szczelne i elastyczne?
Co znaczy że nie masz tyle miejsca? Twoja łazienka ma 1m50cm wysokości czy co? Poza tym jak wyobrażasz sobie kładzenie płytek na "elastycznych" podłożach?
Z całym szacunkiem, ale czy zamiast twórczości nie lepiej byłoby zatrudnić prawdziwego fachowca który będzie wiedział co zrobić po sprawdzeniu łazienki na miejscu?
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Lesterek
Posts: 17
Joined: Fri 11 Jan, 2013

Post by Lesterek » Mon 14 Jan, 2013

pewnie chodzi tutaj o wysokosc progu im mniejszy tym lepszy,
fachowcy to zrobia tak jak sobie klient zyczy chcesz tak masz tak ...powodzenia

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Mon 14 Jan, 2013

Lesterek wrote:fachowcy to zrobia tak jak sobie klient zyczy chcesz tak masz tak ...powodzenia
u takich to klient sam sobie może wypisać gwarancje. Myśle że koledze coś sie pomyliło bowiem:

prawdziwy fachowiec nie pyta klienta jak ma to zrobić tylko co najwyżej jak ma to wyglądać. Jak to ma być zrobione to już powinien wiedzieć i swoją prace gwarantować, chyba że nie da się osiągnąć efektu wizualnego klienta stosując sprawdzone i racjonalne techniki budowlane, wtedy zlecenia się nie podejmuje.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Rumcais
Posts: 124
Joined: Tue 22 Mar, 2011

Post by Rumcais » Tue 15 Jan, 2013

Panowie, ad rem, proszę! Chcę by brodzik był najniżej położoną płaszczyzną w łazience, dlatego nie będę tam lał 6cm wylewki i głęboko wierzę, że da się tak - tyle tylko, że chciałbym potwierdzić (lub zaprzeczyć) tok mojego rozumowania i dowiedzieć się jakiej chemii użyć by osiągnąć cel. Lub - poznać racjonalne argumenty dla których to przedsięwzięcie miałoby okazać się niemożliwe do przeprowadzenia.

Lesterek
Posts: 17
Joined: Fri 11 Jan, 2013

Post by Lesterek » Tue 15 Jan, 2013

Pisalem juz masa samopoziomujaca do lazienek i zbrojenie.Wczesniej plyte musisz solidnie dokrecic aby byla stabilna

Rumcais
Posts: 124
Joined: Tue 22 Mar, 2011

Post by Rumcais » Tue 15 Jan, 2013

masa samopoziomująca nie wchodzi w grę, bo w brodziku musi być spadek. Na razie mam pomysł, żeby zastosować tam po prostu grubą warstwę kleju do płytek Ceresit CM17, wyprowadzić nim spadki, obsadzić odpływ liniowy, następnie potraktować go warstwą folii w płynie, wreszcie kleić płytki na czymś w rodzaju Elewax`u.

Stabilność płyty nie wzbudza we mnie niepokoju - rozmiar brodzika jest niewielki, a pod dwoma dłuższymi bokami brodzika (kształt zbliżony do trójkąta) znajdują się ściany fundamentowe.

witia2807
Posts: 48
Joined: Mon 28 Sep, 2009
Location: małopolska
Contact:

Post by witia2807 » Sun 20 Jan, 2013

Witam,
My w łazienkach na poddaszach (strop z płyty OSB 25mm) stosujemy na podłodze płyty Sopro FDP - http://www.sopro.pl/C3O-L3Y-30N/product ... p_558.html
Po przykręceniu płyty stosujemy kleje klasy s2 (spadki wtedy wyprowadzamy klejem) - http://www.sopro.pl/C3O-L3Y-30N/product ... 2_669.html
lub ten - http://www.sopro.pl/products/tfp/prace- ... _no_1.html
Jak dotąd po ponad 2-lenim czasie stosowania tej metody nie mieliśmy żadnej reklamacji.
Możesz tez zastosować inny produkt który też stosujemy.Jest tylko jedno ale...tym klejem nie wyprowadzisz spadków.Może inaczej,wyprowadzisz ale bedzie to znacznie utrudnione
http://www.grupapsb.com.pl/files/Magazi ... _7sika.pdf
Pozdrawiam.

Rumcais
Posts: 124
Joined: Tue 22 Mar, 2011

Post by Rumcais » Sun 20 Jan, 2013

Serdeczne dzięki! W końcu zrobiłem tak:
1. zagruntowałem płytę stosownym gruntem głęboko penetrującym Ceresitu
2. zabezpieczyłem powierzchnię folią w płynie, przy okazji wykleiwszy narożniki taśmą
3. spadki wyprowadziłem zaprawą klejową Ceresitu CM17
4. płytki przykleję Sikabondem T8
Mam nadzieję, że ten zestaw da radę;)

witia2807
Posts: 48
Joined: Mon 28 Sep, 2009
Location: małopolska
Contact:

Post by witia2807 » Sun 20 Jan, 2013

Witaj,
Bez potrzeby stosowałeś folię w płynie,Sikabond T8 sam w sobie jest hydroizolacją.Zaleca się pierwszą warstwę rozprowadzić pacą na gładko,pozostawić do wyschnięcia i dopiero drugą prowadzić grzebieniem 4mm.
Napewno nie jest zalecane gruntowanie płyty OSB bezpośrednio przed T8.Kiedyś tak zrobiłem (chcieliśmy zagruntować płytę OSB gruntem z piaskiem kwarcowym,tym do elewacji) i po kontakcie z doradcą technicznym z SIKI absolutnie tego zabronił.Musieliśmy szlifować płytę z gruntu.
Zresztą poczytaj tutaj - http://www.chemiabudowlana.sklep.pl/_va ... T8_pol.pdf

Rumcais
Posts: 124
Joined: Tue 22 Mar, 2011

Post by Rumcais » Sun 20 Jan, 2013

OK, ale u mnie Sikabond idzie między płytkę a zaprawę CM17 - a nie bezpośrednio na płytę.

witia2807
Posts: 48
Joined: Mon 28 Sep, 2009
Location: małopolska
Contact:

Post by witia2807 » Sun 20 Jan, 2013

Rozumiem, chodzi mi właśnie o gruntowanie tej wyprawki klejowej z Ceresita. Raczej bym jej nie gruntował niczym.

Rumcais
Posts: 124
Joined: Tue 22 Mar, 2011

Post by Rumcais » Sun 20 Jan, 2013

a tego gruntować nie będę - na to idzie bezpośrednio Sika. Acz ciekawostka - rozmawiałem z technologiem z Ceresitu, który stwierdził, że luzakiem mogę kleić płytki już na ten CM17, ale postanowiłem dmuchać na zimne - stąd kupiłem Sikę.



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”