Wiatroizolacja na stropie poddasza nieużytkowego

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
Espace
Posts: 72
Joined: Thu 26 Feb, 2009
Location: Warszawa

Wiatroizolacja na stropie poddasza nieużytkowego

Post by Espace » Sat 03 Aug, 2013

Witam
Mam pytanie do bardziej doświadczonych .Czy jest wymagana wiatroizolacja na stropie poddasza nieużytkowego,czyli czy jest wymagana ciagłość ze ścian na poddasze.
Mam konstrukcję dachu wiazarową i tam szczelnie ułozyć wiatroizolacją to by było układanie puzzli i kilometry tasmy. :roll:
Szukając odpowiedzi w sieci znalazłem ciekawe stwierdzenie na n/w stronie - http://zieloneosiedla.com.pl/budownictw ... e-budynku/
" Dla przykładu, wiatroizolacja powinna okalać oczep ściany i być połączona z paroizolacją stropu." Trochę wydaje mi się to dziwne, żeby łączyć te dwie membrany.
Powołują się na"Tekst opracowano na podstawie książki Builder’s Guide tłumaczonej i przygotowywanej do druku przez Wydawnictwo CBS pod polskim tytułem Podręcznik szkieletowca."

Teraz już zgłupiałem jak wykonać ten element w budowie. Prosiłbym o szybką pomoc expertów tego forum, jestem na etapie kończenia montażu wiatroizolacji, a dom aktualnie wygląda tak;

Image Image

Image Image
Pozdrawiam
Roman


roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Mon 05 Aug, 2013

Daruj sobie ta wiatroizolacje , owszem bywaja takie materialy instruktazowe, ale to sa plody czystych teoretykow.

Kubaty
Posts: 191
Joined: Sun 22 Aug, 2004
Location: Warszawa

Post by Kubaty » Mon 05 Aug, 2013

Proponuję Ci poszukać książki p. Wojciecha Nitki "Szkieletowy dom drewniany". Tam jest to wszystko szczegółowo opisane.
Sorry, ale nie chce mi się przepisywać kilku stron. Ale po skrócie - według p. WN w domku parterowym folię wiatroizolacyjną powinieneś połączyć z folią paroizolacyjną stropu nad parterem i ścian.

Espace
Posts: 72
Joined: Thu 26 Feb, 2009
Location: Warszawa

Post by Espace » Tue 06 Aug, 2013

Kubaty dzięki za odpowiedż .
Ksiązkę p.Wojciecha kupiłem zaraz po wydaniu i cała przeczytałem jakiś czas temu i nie pamietałem opisu o tym szczególe. Szukałem ksiazki teraz, żeby sprawdzić opis p.Wojtka, ale zona jest tak dokładna w sprzataniu, że jak coś "posprzata" to mam później problem ,ze znalezieniem .
Czyli potwierdza się cytowany przeze mnie opis w poprzednim poscie. Podsumowując muszę teraz wywinąć wiatroizolację na górną część oczepu i póżniej połączyć z paroizolacją stropu a tym samym i ścian.
Wniosek kolejny to to, że ocieplenie stropu nie wymaga wiatroizolacji. Powinno to być logiczne, na poddaszu nie szaleją wiatry tylko wentylacja poddasza.
Mam ten problem rozwiązany .
Pozdrawiam
Roman

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Tue 06 Aug, 2013

Folię wiatroizolacyjną należy założyć także na oczepach ścian zewnętrznych ostatniej kondygnacji. Na oczepach należy założyć pas szerokości ok. 75 cm, z zakładami po ok. 30 cm po każdej stronie ściany. Zewnętrzny zakład folii należy połączyć z folią wiatroizolacyjną ściany, a wewnętrzny z folią paroizolacyjną układaną na stropie ostatniej kondygnacji. To fragment książki - str. 75

Image

Espace
Posts: 72
Joined: Thu 26 Feb, 2009
Location: Warszawa

Post by Espace » Tue 06 Aug, 2013

Dziekuję p.Wojtku za szybką odpowiedż.
Czyli w tej chwili mam problem bo nie mam położonych pasów wiatroizolacji na oczepie górnym. Powinienem to zrobić przed montażem wiązarów, ale ja nie pomyślałem o tym i nikt mi nie podpowiedział.
Trudno nic teraz nie poradzę na to, mogę jedyni poprowadzić pasy wiatroizolacji między wiązarami zachowując szczelność/klejenie do wiązarów/ i po drugiej stronie połączyć te pasy z pasem równoległym do oczepu.
Drugim wyjściem jaki przychodzi mi do głowy jest szczelne przyklejenie wiatroizolacji do oczepu na zewnątrz i przyklejenie pasa wiatroizolacji po stronie wewnętrznej oczepu, czyli oczep byłby fragmentem wiatroizolacji.
Czy któreś z tym rozwiazań ma sens czy może jakieś inne wyjście z tej sytuacji?
Pozdrawiam
Roman

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Tue 06 Aug, 2013

roobik66 wrote:Daruj sobie ta wiatroizolacje , owszem bywaja takie materialy instruktazowe, ale to sa plody czystych teoretykow.
Ciekawe co piszesz. Może coś więcej na ten temat?

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Wed 07 Aug, 2013

Nie pije do pana materialow (o ile w nich sa takie instrukcje). Spotkalem sie z taka polska instrukcja . Ale uwazam ze najwazniejsze sa ksiazki amerykanskie zwlaszcza materialy szkoleniowe, i nie spotkalem sie w nich nigdy z wymogiem wiatroizolacji na welnie poddasza nieuzyktkowego. Pewnie ze nie zaszkodzi , byla by korzystna, ale realne kwestie starannego wykonania tego sa skomplikowane na tyle ze lepiej dac spokoj jak zrobic byle jak.

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Wed 07 Aug, 2013

roobik66,
proszę piszę następnym razem bardziej szczegółowo; o jaką wiatroizolację Ci chodzi. Z Twojej wcześniejszej wypowiedzi wynikało że można darować sobie całą wiatroizolację a nie tylko tą na stropie poddasza.
Wiatroizolacja powinna być na poszyciu ścian, a na stropie poddasza, na izolacji cieplnej, jest całkowicie zbędna. I tu się z Tobą zgadzam. Na stropie - od dołu stropu - powinna być założona folia paroizolacyjna.

Espace
Posts: 72
Joined: Thu 26 Feb, 2009
Location: Warszawa

Post by Espace » Wed 07 Aug, 2013

Od wczoraj siedzę i kombinuje jak wyjść z popełnionego błedu i chyba najrozsadniejszym wyjściem jest szczelne przyklejenie wiatroizolacji do oczepu górnego, dobry do tego jest sikaflex 11c po zaschnięciu jest jak guma i jest odporny na warunki atmosferyczne, nastepnie przyklejam pasek wiatrozolacji do oczepu górnego od strony mieszkania. Ciągłość wiatroizolacji zapewni oczep górny i tym sposobem zachowałbym zasadę połaczenia wiatroizolacji z paroizolacją. Paroizolacja będzie tej samej firmy aktywna PROCHECK DIF 95g CE.

Zeby nie zakładać kolejnego tematu chciałbym zapytać, czy dawać folie pod podłogę o konstrukcji legarowej a mianowicie legary wysokość 180 mm między wełna na to płyta MFP 22 mm frezowana. Legary będą oparte na wylanej płycie betonowej zbrojonej pretem 6 mm i pod tym jest folia czarna dwa razy a miedzy folia jest 2 x 40 mm styroduru ułożonego na zagęszczonym piachu. Czy w na beton mam dać folię jeszcze, a może pod płytę MFP, czy darować sobie folie ze względu, że już była pod płytą na styrodurze. Na legarach będzie przyklejona pianka polietylenow 4 mm w celu uniknięcia skrzypienia i wytłumienia podłogi. Znalazłem też rozwiazanie z paskami papy pod legarami. Proszę o podpowiedzi i sugestie.
Pozdrawiam
Roman

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Thu 08 Aug, 2013

Jak juz byla jedna folia jako glowna izol. p.wilg. to drugiej nie potrzeba calosciowo, ale beton musi byc suchutki, no legary trzeba jakimis paskami i tak czy siak przy kladzeniu odizolowac zawsze od betonu , jak sa one wys . 180mm to mozna podeprzec punktowo na plycie w 3, 4 miejscach kazdy , nawet lepiej bo zawsze nalezy dazyc do tego aby jak najmniej bylo bezposrednich stykow drewna z betonem .



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”