STYROPIAN

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
mt
Posts: 64
Joined: Tue 20 Dec, 2005

STYROPIAN

Post by mt » Mon 13 Mar, 2006

Witam,
czy na ocieplenie budynku (ocz. szkieletowego) z zewnątrz zamiast styropianu ryflowanego nie lepiej byłoby użyć zwykłego, płaskiego styropianu, ale na łatach? (Czyli płyta OSB, łaty, styropian, tynk..) Ponoć takie rozwiązanie byłoby znacznie tańsze od styropianu ryflowanego, a dzięki pionowym łatom np. co 60cm mielibyśmy potrzebną wentylację.

Czy takie rozwiązanie ma sens i jeśli tak to czemu nie jest stosowane? Osobiście wolałbym włożyć trochę (pewnie dużo) więcej pracy w położenie łat, kosztem znacznego zmniejszenia ceny...


czarek63
Posts: 390
Joined: Thu 03 Mar, 2005
Location: Polska

Post by czarek63 » Mon 13 Mar, 2006


pecoalsw
Posts: 93
Joined: Mon 30 Jan, 2006
Location: z daleka

styropian

Post by pecoalsw » Tue 21 Mar, 2006

czarek63,
1) jedyna wada tego systemu jest strata wlasciwosci cieplnych styropianu, ktorych sie nie wykorzystuje;
2) duzo wykonawcow klei styropian bezposrednio na OSB = to tez w naszych warunkach atmosferycznych funkcjonuje, powstaje element "sandwich" gdzie troche trzeba w szczegolach uwazac, trzeba dokladnie pracowac;
Jednak zwolennikiem tego systemu nie jestem.
Sprzedawane sa systemy tynkowe na styropian (sto, brillux,caparol czy tez inne znane firmy). i
3) Trzeci system,ten ktory mnie przekonal jest moim zdaniem najlepszy i funkcjonuje wspaniale w regionach polnocnych kraju: inthermo, unger-diffutherm czy doser dhd (oprocz ceny nieduzo sie roznia od siebie).

alex.57
Posts: 56
Joined: Tue 15 Nov, 2005
Location: Bory Tucholskie

Post by alex.57 » Thu 23 Mar, 2006

pecoalsw, możesz jaśniej :?: o tych systemach, i o północy jakiego kraju piszesz? :)

pecoalsw
Posts: 93
Joined: Mon 30 Jan, 2006
Location: z daleka

styropian

Post by pecoalsw » Fri 24 Mar, 2006

alex, pisze zza odry, ale to przeciez nie wazne :wink: .
Wazne jest ze warunki klimatyczne tych regionow "plaskich" sa do siebie zblizone.
Nie chce wkladac kija do mrowiska, ale jesli czasami czytam i widze ze producenci buduja domy szkieletowe biorac przyklad z USA czy Kanady i probuja je 1:1 przeszczepic na Polske warunki ... Miara tez w calach.. slupki 38 albo 48 mm... itp.

Co do tych systemow:
1) sciana paroszczelna z zewnatrz i wewnatrz = jesli para sie dostanie to niema szans sie wydostac: (patrz przykazania Pana Nitki) i tu sa te duze zaklady ktore buduja nastepujaco sciany: plyta gipsowa, czasami na latach, folia "paroszczelna" (jaka ona paroszczelna-jesli zawsze podziurawiona...) szkielet z welna, osb (jednoczesnie wiatroizolacja),styropian, tynk.
To dziala, ale zywotnosc takiego domu bym ograniczyl. Mialem juz okazje takie 20-letnie sciany odnawiac (jeszcze z plyta wiorowa). Np.: www.zmh.de
2) System otwarty: przepuszczalnosc plaszczyzny paroszczelnej (w srodku) musi byc ok. 10x mniejsza niz plaszczyzny wiatroszczelnej (na zewnatrz). W ten sposob wilgotnosc z konstrukcji moze zawsze wyparowac.
Uzywac folii jako tych plaszczyzn jest jednak cholernie niebezpieczne (zwlaszcza od srodka) i praktycznie nie mozliwe w wykonaniu/szczelnosci.
System przy odpowiednich materialach funkcjonuje i taki dom przezyje nie tylko jedno pokolenie. Odmian tego systemu (podsystemow) jest tez kilka. Oczywiscie sa drozsze niz styropian na plycie osb...
Budowa sciany, np: plyta gipsowa, osb, laty,osb (styki klejone tasmami=paroszczelnosc), szkielet z welna, plyta np. steico czy agepan dwd, konter- i laty, styropian, klinkierowka czy tez opierzenie/deski. (tutaj akustyka ok.48dB) zobacz www.81fuenf.de.

alex.57
Posts: 56
Joined: Tue 15 Nov, 2005
Location: Bory Tucholskie

Post by alex.57 » Thu 06 Apr, 2006

Witam, przepraszam za zwłokę-trochę mnie nie było, dostałem zezwolenie, rozpoczynam budowę :lol:

pecoalsw-wiadomości które podajesz nieco rozjaśniły temat, prawidłowe zastosowanie foli (opóżniacza pary i wiatroizolacji ) powinno przynieść spodziewany efekt.Stosowanie innych rozwiązań (materiałów) przy budowie ścian i wykańczaniu elewacji jest mało popularne wśród wykonawców.Nie znalazłem firmy proponującej podobne rozwiązania( a może żle szukałem?).
Czy mamy traktować stosowanie foli w konstrukcji szkieletowej jako równorzędną technologię, czy jako zło konieczne,licząc na to,że dokładność wykonania eliminuje wady takiego rozwiązania? Pozdrawiam uczestników Forum.

pecoalsw
Posts: 93
Joined: Mon 30 Jan, 2006
Location: z daleka

Post by pecoalsw » Tue 18 Apr, 2006

alex57,
Dla mnie stosowanie folii jest zlem koniecznym ale nie niezastapionym.
Tutaj (w budowie sciany) da sie rozpoznac jeden z wielu czynnikow ksztaltujacych cene domu szkieletowego.
Istnieje jeszcze mnostwo firm ktore np. bezposrednio na slupy drewniane przymocowuja zszywkami folie (czesto z wartoscia sd ponad 150m) i bezposrednio na nia plyty GK.
Jesli sie nie myle, to tak produkuje wiekszosc zakladow "przemyslowych".
Dzieki tej taniej technologii sa one w stanie produkowac tanio = sprzedawac wiecej jednostek mieszkalnych = prowadzic lepsza kompanie marketingowa itp.
Zywotnosc takich domow oceniam (subiektywnie) na ok. 40 lat.
Domy szkieletowe z lat 70-tych mialem osobiscie okazje rozbierac i ogladac.

Tanie domy= zly image = mniej chetnych na ta technologie.
pozdrawiam
pecoalsw

alex.57
Posts: 56
Joined: Tue 15 Nov, 2005
Location: Bory Tucholskie

Post by alex.57 » Sat 22 Apr, 2006

Witam,
- pecoalsw- podsumowując wątek- jaki twoim zdaniem jest ideał budowy ściany zewnętrznej domu szkieletowego, ( z dociepleniem i tynkiem ) przy wykorzystaniu dostępnych w Polsce technologi i materiałów :?: Pozdrawiam.

czarek63
Posts: 390
Joined: Thu 03 Mar, 2005
Location: Polska

Post by czarek63 » Sat 22 Apr, 2006

Witam

dołączam się do prośby alexa
pecoalsw możesz podasz idealną według ciebie strukturę ściany kanadyjczyka

bo jakoś nie mogę rozgryźć o co ci w ostatnich postach chodzi
wszystko uważasz ,że można zrobić inaczej , no to jak

czekam
:lol:

pozdrawiam

pecoalsw
Posts: 93
Joined: Mon 30 Jan, 2006
Location: z daleka

Post by pecoalsw » Sat 22 Apr, 2006

Przepraszam, ale zajme sie tym dopiero w przyszlym tygodniu.
Jade sie rozejrzec na dreme, bede tydzien w poznaniu.
Pozdrawiam.

czarek63
Posts: 390
Joined: Thu 03 Mar, 2005
Location: Polska

Post by czarek63 » Sat 29 Apr, 2006

pecoalsw

ja cierpliwie czekam na opis tej optymalnej według Ciebie ściany kanadyjczyka :lol:

tylko ,żeby nie trzeba było sprowadzać materiałów z Norwegii ,Szwecji ,Niemiec czy USA :lol:

pozdrawiam

pecoalsw
Posts: 93
Joined: Mon 30 Jan, 2006
Location: z daleka

Post by pecoalsw » Mon 01 May, 2006

Drogi Czarku,
wcale nie wyczulem tej nutki zlosliwosci w Twoim Poscie.
Jak powinna taka sciana wygladac? Problem osiagniecia Materialow?
Moja Sciana-Faworytka:
-Plyta gipsowa 12mm
-OSB 12mm
-Suche Laty 40/60 (instalacje)
-60mm Welny Mineralnej miedzy Latami
-OSB 15mm z tasma powietrznoszczelnie zamknieta
-Szkielet 18 cm (lepiej wiecej)
-Welna pomiedzy slupkami (Rockwoll)
-Plyta Tynkowa najlepiej System (sam przerabiam Inthermo 60mm)

Jedynym problemem jest dostep do tej plyty tynkowej.
Ale spojrz : http://szkielet.pl/katalog/katalog2006/105.php
Inthermo wspolpracuje ze Steico: http://www.steico.com/index.php?start=02
Ciekawe co?
Wszystkie te Materialy sa w Polsce z pewnoscia dostepne.
Jesli jeszcze nie, to trzeba o nich rozmawiac aby przy ich wprowadzaniu w Polsce
nie byly "nowosciami", trzeba sie na nie po prostu przygotowac.

Ta budowa mojej sciany Faworytki jest wprawdzie kosztowna, ale za to cos warta.
Takie domy tez da sie sprzedac :lol:
pozdrawiam

czarek63
Posts: 390
Joined: Thu 03 Mar, 2005
Location: Polska

Post by czarek63 » Mon 01 May, 2006

Dzięki wielkie :lol:

treść poprzedniego postu miała za zadanie Cię zmobilizować do odpowiedzi :lol:
częsciowo powodem był jeden z postów o treści: "a u nas w Norwegii stosuje się asfaltplate"
mnie się chciało pogrzebać w internecie i poszukać co to jest to asfaltplate ,ale większość wchodzących chciałaby to mieć wyłożone jak kawa na ławę - nawiasem mówiąc słusznie

a teraz do meritum
faktycznie nawet na moje oko niefachowca koszt takiej ściany będzie wysoki

ciekawe czy 150-200% standardowej ściany ,czy może więcej ?

ale jak będzie mi się chciało ,to być może przeprowdzę symulację i podam na forum


pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję za odpowiedź

pecoalsw
Posts: 93
Joined: Mon 30 Jan, 2006
Location: z daleka

Post by pecoalsw » Tue 02 May, 2006

Czarek,
Standard sciany definiuje kazdy jak chce i jak mu rynek na to pozwala.
Porzadne budownictwo szkieletowe jest zawsze drozsze od murowanego.
Jesli spoleczenstwo jest dobrze poinformowane to nie ma problemu
sprzedazy takowej szkieletowki jako produktu wysokowartosciowego.

Co do tej "asfaltplyty" to chyba chodzi o plyty np. hantona czy steico jako
plyty pazdzierzowej z dodatkiem bitumu....(grubosc 16, 18, 22, 25mm).
Juz dawno nie mialem jej w reku.
Pozdrawiam serdecznie



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”