Izolacja akustyczna stropu, instalacje C.O w ścianach

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
mati881
Posts: 12
Joined: Sun 01 Mar, 2015

Izolacja akustyczna stropu, instalacje C.O w ścianach

Post by mati881 » Thu 05 Mar, 2015

Panowie mam kilka pytań.
Pierwsze z nich dotyczy izolacji akustycznej stropu w domku z poddaszem użytkowym.
Czy piankę stosowaną między belki stropowa a płytę poszycia stropu można zastąpić pociętą na paski wykładziną filcową o gr ok 3 mm?
Pytanie nr 2.
Chodzi o instalacje C.O. i W.U i C.W.U.
W planach jest tak (schemat ściany zew) - styropian, wiatroizolacja, osb 12mm, słupki 17 cm + izolacja, opóźniacz pary, stelaż ok 4-5 cm z izolacją i na to płyta KG.
W warstwie między opóźniaczem pary a płyta KG (w tych 4-5 cm) planowane jest rozłożenia instalacji elektrycznej, C.W.U, ew częściowo C.O, itd... czy tak może być? Na forum są różne sposoby rozprowadzenia instalacji ale taki wydaje się najlepszy, najwygodniejszy, i najmniej w nim problemów z ciągłością opóźniacza pary. Czy może jest lepszy sposób?


Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Izolacja akustyczna stropu, instalacje C.O w ścianach

Post by Wojciech Nitka » Thu 05 Mar, 2015

Ad pytanie pierwsze - jak najbardziej może być. Podłoga nie powinna Ci skrzypieć.
Ad pytanie drugie - jak najbardziej prawidłowe (super) rozwiązanie. W takim rozwiązaniu zachowasz nienaruszoną folię opóźniacza pary, a tym samym zapewnisz dużą szczelność budynku. Lepszego rozwiązania nie ma.
Podaj mi na priva która firma proponuje Ci takie (super) rozwiązanie.

mati881
Posts: 12
Joined: Sun 01 Mar, 2015

Re: Izolacja akustyczna stropu, instalacje C.O w ścianach

Post by mati881 » Mon 09 Mar, 2015

A może ktoś powiedzieć jak to w praktyce wygląda np. przeprowadzenie rur np zimnej wody, ciepłej i cyrkulacja ciepłej w pionie.
wpycha się je między poziomy stelaż a opóźniacz pary? (zniekształcona izolacja w ścianie)

metalzkudowy
Posts: 41
Joined: Sun 19 Oct, 2014

Re: Izolacja akustyczna stropu, instalacje C.O w ścianach

Post by metalzkudowy » Wed 11 Mar, 2015

Ludzie... Dlaczego do domów szkieletowych pakujecie piece CO? Ja bym ładował piec CO jakbym wełny miał z 5cm w ścianach i w dachu...

mati881
Posts: 12
Joined: Sun 01 Mar, 2015

Re: Izolacja akustyczna stropu, instalacje C.O w ścianach

Post by mati881 » Wed 11 Mar, 2015

metalzkudowy dlaczego odpowiadasz na pytanie jak nie masz nic do powiedzenia? Jak już chcesz coś sensownego napisać to pisz do końca. Co proponujesz zamiast pieca CO?

metalzkudowy
Posts: 41
Joined: Sun 19 Oct, 2014

Re: Izolacja akustyczna stropu, instalacje C.O w ścianach

Post by metalzkudowy » Thu 12 Mar, 2015

W kwietniu będę stawiał taki domek szkieletowy. Czytam o szkieletowcach od 2 lat. Domek 105m² po podłodze więc niewielki. Kaloryfery szpecą dom a instalacje nie są tanie. Chyba że 100% podłogówka wtedy nie szpeci. Pompa ciepła to zwrot z inwestycji po 15-20 latach o ile nie będzie trzeba wymieniać calej pompy bo nic nie jest wieczne. Jesli jest dostęp do gazu ziemnego to piecyk dwufunkcyjny i jest eko grzanie domku + cwu. I ja bym bardzo takie grzanie chcial ale gazu brak. Wybór padł na kominek z dgp grawitacyjnym. Na dogrzanie łazienek panele promiennikowe i już. Tak, tak kotlowniia będzie w salonie i wszystkie ściany będą czarne po miesiącu... Takie bajki można włożyć między inne. Gro znajomych ma kominek z dgp grawitacyjnym czy to w drewnianym czy w murowanym domu i jest ok. Koszt instalacji niewielki a eksploatacji zdecydowanie najmniejszy ze wszystkich. Chyba że ktoś nie lubi rąbać drewna albo uważa że dziecko oparzy sie o kominek to wybierzcie piece na węgiel i wtedy żadnej wełny nie będzie trzeba kłaść. Przy samej osb będzie tanie grzanie. pozdrawiam

mati881
Posts: 12
Joined: Sun 01 Mar, 2015

Re: Izolacja akustyczna stropu, instalacje C.O w ścianach

Post by mati881 » Thu 12 Mar, 2015

Dopowiadając tylko. Zapomniałeś napisać o wygodzie. Nie mam zamiaru dziennie palić w kominku. Ale raz w tygodniu dosypanie eko groszku/pelletu jakoś mi nie przeszkadza.

metalzkudowy
Posts: 41
Joined: Sun 19 Oct, 2014

Re: Izolacja akustyczna stropu, instalacje C.O w ścianach

Post by metalzkudowy » Thu 12 Mar, 2015

Czyli jesteś wygodny? Jak zatnie sie ślimak w podajniku a założę sie że raz lub dwa razy na sezon to zobaczysz jaka wygoda... Jak dla mnie kaloryfery w domu nie istnieją a podłogówka ma spore stratyciepla. Jak chcesz juz piec to bez kaloryferów. Chyba ze chcesz miec w domu ograniczone miejsce bo kalooryfera nie zasłonisz meblem. A kaloryfery w domu w XXI wieku to taki PRL. Przy kominku dużo roboty nie ma. Pełny załadunek na 24h... I nie kominek z marketu.

metalzkudowy
Posts: 41
Joined: Sun 19 Oct, 2014

Re: Izolacja akustyczna stropu, instalacje C.O w ścianach

Post by metalzkudowy » Thu 12 Mar, 2015

I pamiętaj ze jak juz jesteś taki wygodny to instaluj grzejniki na prąd. Najtansza instalacja i nic przy tym nie robisz :) temat ogrzewaniaa to ciężki temat. Wszystko zalezy jakie ocieplenie domku. U mnie w ścianach 25cm (15cm w konstrukcji + 5cm na przekładkę na to szczelnie folia i stelaż stalowy z instalacjami + kolejne 5cm wełny). W dachu 18cm + 10cm. Wszystko rockwoola 0,035. Miał być isover 0,033 ale rockwoola lepiej sie uklada bo jest twardszy od isovera. Mam juz wszystko zaplanowane i obliczone. Siedzę juz w tym temacie 2 lata. Na elewacje żaden nieoddychający styropian... Tak, są cuda jak ryflowany. Styropian zostawiam dla budownictwa murowanego. Pozdrawiam

sebolroofer1
Posts: 20
Joined: Wed 05 Mar, 2014

Re: Izolacja akustyczna stropu, instalacje C.O w ścianach

Post by sebolroofer1 » Thu 12 Mar, 2015

Witam.
Moim zdanie styropian jaki by nie był ryflowany czy jakikolwiek inny to na murowane.
Na szkielety to tylko wełna. 12 cm w sciany + 5cm w dodatkowy ruszt wraz z instalacjami i 15 cm wełny na zewnątrz. A do tego wszystkiego ogrzewanie gazowe w systemie nadmuchowym= bardzo niska bezwładność polecam + nawilżacz powietrza i jonizator. Nie raklamuje zadnej firmy tylko uważam że to najlepsze rozwiązanie i oczywiście wentylacja mechaniczna nawiewno - wywiena i rekuperator. Grawitacyjna wentylacja to przeżytek.

Pozdrawiam

metalzkudowy
Posts: 41
Joined: Sun 19 Oct, 2014

Re: Izolacja akustyczna stropu, instalacje C.O w ścianach

Post by metalzkudowy » Fri 13 Mar, 2015

Rekuperator to bardzo fajna sprawa ale troche przereklamowana. Co do ogrzewania gazowego zgadzam się. Szkoda ze u mnie brak gazu. U mnie w ścianie będzie 25cm dobrej wełny wiec powinno wystarczyć przy kominku. Drewno jest i tak najtańszym nośnikiem energii. Może kiedyś sobie docieple 15cm wełny to będzie juz 40cm

mati881
Posts: 12
Joined: Sun 01 Mar, 2015

Re: Izolacja akustyczna stropu, instalacje C.O w ścianach

Post by mati881 » Sat 14 Mar, 2015

Troche offtopujemy. A jak macie rozwiazane instalacje w tych dodatkowych 5cm. Chodzi mi np o poprowadzenie rur z woda w pionie.

L92
Posts: 46
Joined: Sun 20 Jul, 2014

Re: Izolacja akustyczna stropu, instalacje C.O w ścianach

Post by L92 » Wed 18 Mar, 2015

mati881 trochę nie rozumiem twojego problemu z tą instalacją. Planuję prowadzić instalacje tak jak piszesz w tej warstwie pomiędzy płytą gk i folią. Wełna będzie w tm miejscu bardziej ściśnięta ewentualnie można trochę wyciąć. Nie rozumiem co się ma odkształcać. Bardziej martwię się czy na rurkach np z zimną wodą nie będzie skraplać się woda powodująca zawilgocenie wełny.

mati881
Posts: 12
Joined: Sun 01 Mar, 2015

Re: Izolacja akustyczna stropu, instalacje C.O w ścianach

Post by mati881 » Sun 22 Mar, 2015

Chodzi o np instalacje wody. Mamy konstrukcje sciany -slupki pionowe,opozniacz pary i ruszt w poziomie na plyty Gk. Chcemy teraz rurke z woda poprowadzic w gore to wpychamy ja za ruszt poziomy?

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Izolacja akustyczna stropu, instalacje C.O w ścianach

Post by Wojciech Nitka » Mon 23 Mar, 2015

Po porostu - wycinasz przejścia w ruszcie ... i tyle ...
Pamiętaj, by miejsca przejść instalacji zabezpieczyć, np. płytkami metalowymi. Polecam - http://www.merit.pl/produkty.html
"PŁYTKI KOLCZASTE FIRMY MERIT-F
TYP. PO
Płytka PO jest stosowana w budownictwie szkieletowym. Zapewnia swobodną pracę ekipie układającej płyty kartonowo-gipsowe. Płytka, nabita w miejscu przechodzenia instalacji elektrycznej, wodnej lub innej przez belki nośne konstrukcji, nie pozwala na przebicie jej wkrętem do mocowania płyt kartonowo-gipsowych."



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”