Drewniana podłoga na płycie OSB

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
kris757
Posts: 85
Joined: Sun 06 Feb, 2011
Location: Łódzkie

Drewniana podłoga na płycie OSB

Post by kris757 » Fri 20 Nov, 2015

Witam.
Na poddaszu użytkowym na legarach mam położone w tej chwili płytę OSB 22 mm i teraz moje pytanie czy będzie prawidłowym rozwiązaniem ułożenie deski podłogowej 28 mm bezpośrednio na ta płytę OSB. I czy prawidłowym rozwiązaniem jest jej mocowanie do płyty OSB wkrętami.
Pozdrawiam forumowiczów.


majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: Drewniana podłoga na płycie OSB

Post by majek85 » Fri 20 Nov, 2015

można tak zrobić jak piszesz, ale zbyt estetycznie to raczej niebędzie wyglądało (wkręty). Lepiej zrobić na klej jak parkiet, lub pływającą.

JKM23
Posts: 14
Joined: Tue 03 Nov, 2015

Re: Drewniana podłoga na płycie OSB

Post by JKM23 » Fri 20 Nov, 2015

Można przykręcić przez pióro do płyty OSB specjalnymi wkrętami SPAX http://www.spax.com/pl/majsterkowicze/w ... ego-drewna Pod deskę dobrze dać cienki podkład (korek lub pianka nie grubsza niż 2 mm) aby nie było tarcia drewna o płytę.
Można deskę przykleić do OSB według zaleceń producenta kleju.
Ale nie można zrobić podłogi pływającej z litego drewna, ja nie znam takiej deski.
Polecam olejowanie podłogi, odradzam lakierowanie.

kris757
Posts: 85
Joined: Sun 06 Feb, 2011
Location: Łódzkie

Re: Drewniana podłoga na płycie OSB

Post by kris757 » Sat 21 Nov, 2015

Dziękuję za wskazówki myślałem własnie o przykręceniu deski w miejscu pióra. Co do olejowania-czy wówczas deska nie będzie za miękka bo podłoga ma być z deski sosnowej. I jeszcze pytanko dotyczące podkładu- czy można dać podkład steico?

JKM23
Posts: 14
Joined: Tue 03 Nov, 2015

Re: Drewniana podłoga na płycie OSB

Post by JKM23 » Tue 24 Nov, 2015

Polecam oleje OSMO tymbardziej na sosnę bo faktycznie jest miękka. Lakier może odprysnąć, jest spory problem z jego naprawą. Natomiast olej OSMO jest rewelacyjny, łatwa aplikacja, łatwe odnowienie, brak grubej warstwy bo olej wnika.
http://www.osmo.com.pl/pl/wosk_twardy_olejny.php wetrzyj zwykłą szmatką 2-3 razy i będzie idealnie, najlepiej mat, deska wygląda bardzo ładnie.
Stosowałem podkład steico tylko pod podłogę pływającą. Wydaje się za gruby pod litą deskę, zastosowałbym najcieńszy zwykły podkład aby nie było tarcia.To nie będzie podłoga pływająca, tylko podloga przykręcona do podłoża na ,,sztywno"

Pawel01
Posts: 13
Joined: Sun 15 Nov, 2015

Re: Drewniana podłoga na płycie OSB

Post by Pawel01 » Thu 26 Nov, 2015

Deska na podłodze będzie pracowała, więc najlepiej skleić ją na pióro - wpust i zostawić jako pływającą. Ja zrobiłem duży błąd i mocowałem wkrętami do legarów. Olej czy lakier? Kwestia gustu, u siebie lakierowałem.

JKM23
Posts: 14
Joined: Tue 03 Nov, 2015

Re: Drewniana podłoga na płycie OSB

Post by JKM23 » Fri 27 Nov, 2015

Deska lita posklejana na łączeniach zostawiona jako pływająca będzie się prawdopodobnie unosić, wykręcać. Proszę podać ewentualnie link do deski litej podłogowej pływającej.
Olej czy lakier to nie kwestia gustu tylko właściwości użytkowych. Powłoka ma być elastyczna i penetrująca drewno a nie pozostająca na wierzchu. Tym bardziej na sośnie która jest miękka , wgniecenia mogą spowodować odpryskiwanie lakieru.
Renowacja- przy oleju sprowadza się do umycia i nałożenia kolejnej warstwy szmatką lub innym narzędziem.
Przy lakierze bardzo szybko widać rysy- renowacja to cykliniarka, demontaż cokolików i nowe 2-3 warstwy lakieru.
Olej ma zdecydowaną przewagę ale w głowach ludzi pozostał twardy jak szkło lakier:) i fakt, że murowany dom jest solidniejszy od szkieletowego. Takie głupie stereotypy.

Pawel01
Posts: 13
Joined: Sun 15 Nov, 2015

Re: Drewniana podłoga na płycie OSB

Post by Pawel01 » Sun 20 Dec, 2015

JKM23 te twoje wywody są wynikiem przeczytanych linków o które prosisz czy bardziej doświadczenia praktycznego?

JKM23
Posts: 14
Joined: Tue 03 Nov, 2015

Re: Drewniana podłoga na płycie OSB

Post by JKM23 » Tue 22 Dec, 2015

Napisał pan: ,,Deska na podłodze będzie pracowała, więc najlepiej skleić ją na pióro - wpust i zostawić jako pływającą. Ja zrobiłem duży błąd i mocowałem wkrętami do legarów."
Proszę o link, informacje na temat deski litej drewnianej do podłogi pływającej. Lepsze ,,te wywody " niż marna wiedza zwana farmazonami.

Pawel01
Posts: 13
Joined: Sun 15 Nov, 2015

Re: Drewniana podłoga na płycie OSB

Post by Pawel01 » Wed 23 Dec, 2015

JKM23 wrote:...Lepsze ,,te wywody " niż marna wiedza zwana farmazonami....
Tylko, że te "farmazony" są poparte praktyką po której codziennie depcze i wiem jak to wygląda i co się z tym dzieje a Pańska wiedza jest poparta czym? Linkami?

JKM23
Posts: 14
Joined: Tue 03 Nov, 2015

Re: Drewniana podłoga na płycie OSB

Post by JKM23 » Fri 25 Dec, 2015

Napisał pan w temacie litej deski podłogowej: ,,Deska na podłodze będzie pracowała, więc najlepiej skleić ją na pióro - wpust i zostawić jako pływającą. Ja zrobiłem duży błąd i mocowałem wkrętami do legarów."


Proszę o link, informacje na temat litej deski podłogowej -podłoga pływająca.

Dalsze bicie piany tylko pana kompromituje.

Martin5
Posts: 158
Joined: Mon 27 Jan, 2014

Re: Drewniana podłoga na płycie OSB

Post by Martin5 » Fri 25 Dec, 2015

^^ Po co ten ton wyższości? Wiesz więcej? To powiedz. Inni też posłuchają. Nie chcesz pisać? - To się nie wymądrzaj. Internet jest pełen tego typu buców, nikomu nie zaimponujesz.

JKM23
Posts: 14
Joined: Tue 03 Nov, 2015

Re: Drewniana podłoga na płycie OSB

Post by JKM23 » Fri 25 Dec, 2015

To jak z tą deska litą podłogową w wersji pływającej? Może jakieś informacje, kto ją produkuje?
Rozmawiajmy o podłodze a nie o mnie. To tyle. po co odbiegać od tematu? Zaproponowano deskę litą podłogową (28mm) posklejaną na łączeniach bez mocowania do podłoża- pływająca ,więc wystarczy podać jakieś przykłady takiego rozwiązania.

majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: Drewniana podłoga na płycie OSB

Post by majek85 » Sat 26 Dec, 2015

https://www.youtube.com/watch?v=GA06xpgrIT4 jeśli tak bardzo zależy na linku to pierwszy lepszy link z YT. Nie wiem czy to najlepsze rozwiązanie, ale jedno z wielu które się sprawdza

majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: Drewniana podłoga na płycie OSB

Post by majek85 » Sat 26 Dec, 2015


qmad
Posts: 12
Joined: Thu 18 May, 2017
Location: Gliwice

Re: Drewniana podłoga na płycie OSB

Post by qmad » Wed 09 Aug, 2017

Też chciałbym ułożyć podłogę z desek na płycie OSB. Mam do dyspozycji trochę desek ryflowanych (bez pióra/wpustu, takich jak używa się na taras), które chciałbym użyć do tego celu. Po zamocowaniu mam zamiar wypełnić czymś szpary między deskami i przelecieć całość cykliniarką, żeby pozbyć się ryfli od góry. Na końcu deski zostaną zaolejowane. Zastanawiam się jak je zamontować, żeby było w miarę estetycznie i nie skrzypiało za bardzo. Wkręty chyba będą lepsze od gwoździ? Klejenie chyba odpada ze względu na ryfle z obu stron. Jakieś sugestie?

zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Drewniana podłoga na płycie OSB

Post by zbiegusek » Wed 09 Aug, 2017

Sugestia taka: Sprzedaj te tarasówki ryflowane i za równowartość kup zwykłe dechy podłogowe. Powinno ci jeszcze na wkręty zostać. I się nie narobisz tyle i na cyklinarce zaoszczędzisz i nie będziesz miał zbyt cienkich desek.



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”