wentylacja grawitacyjna - problemy

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
marcin79
Posts: 4
Joined: Tue 05 Jan, 2016

wentylacja grawitacyjna - problemy

Post by marcin79 » Wed 06 Jan, 2016

witam,
W moim 120m domu z poddaszem użytkowym nie mogę sobie poradzić z kanałami wentylacyjnymi.
Mam ich łącznie 5. (PARTER: 1- łazienka (rura PVC 150mm), 2- kuchnia okap (rura PVC 150mm), 3 - kuchnia dodatkowy (rura PVC 150mm), 4 - przewód kominowy salon (140x140 systemowy Schiedel) - nieużywany, gdyż nie posiadam kominka, PIĘTRO: 5- łazienka (rura PVC 150mm)
Nie stosując wentylacji mechanicznej, tylko i wyłącznie grawitację, w łazience na dole oraz w kuchni nawiewa mi zimne powietrze do środka, miast wywiewać. Dodatkowo w łazienkach zauważyłem, że pojawiają się krople wody. Wentylacje są docieplone wełną mineralną aż do ich wyjścia nad dach.
Okna rozszczelniłem ile tylko można, tzn na wersję letnią.
Prawa fizyki są nieubłagane. Skoro dom jest z założenia energooszczędny to ilość powietrza, która wpływa do domu jest sporo niższa od ilości, która z domu może owymi kanałami wypłynąć. Stąd ciągi wsteczne.
Zacząłem zagłębiać się w temat i wydaje mi się, że przepisy, odnośnie średnicy wentylacji (min. 140x140mm) dotyczą budownictwa tradycyjnego i to XXw. gdzie np ogrzewanie jest poprzez piec gazowy z otwartą komorą spalania. Czy można zatem, bez ryzyka zawilgocenia domu, ograniczyć ilość lub też średnice kanałów ze średnicy 150 na np.100 poprzez anemostaty albo też kratki wentylacyjne z żaluzjami? Czy ta ilość wymiany powietrza będzie wystarczająca? Spotkałem się też z nawiewnikami montowanymi na okna, które wpuszczają do domu świeże powietrze. Ma to sens?
Może ma Ktoś jakieś racjonalne i co najważniejsze skuteczne rozwiązanie tego problemu? Dowiedziałem się, że domy szkieletowe budowane w Niemczech czy też Francji nie mają wentylacji bo tamtejsze przepisy tego nie wymagają...

dziękuję i pozdrawiam
Marcin


Pawel01
Posts: 13
Joined: Sun 15 Nov, 2015

Re: wentylacja grawitacyjna - problemy

Post by Pawel01 » Wed 13 Jan, 2016

Witam
Czy możesz napisać coś o ogrzewaniu jakie masz. Miałem podobny problem z wentylacją (inne warunki mieszkaniowe, dom murowany) winowajcą był piec od centralnego który jak zaczął pracować to dochodziło do ciągu wstecznego z wentylacji. Piec nie miał doprowadzonego powietrza do spalania.

marcin79
Posts: 4
Joined: Tue 05 Jan, 2016

Re: wentylacja grawitacyjna - problemy

Post by marcin79 » Thu 14 Jan, 2016

Witam,
Ogrzewanie gazowe. Piec kondensacyjny dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania. Zasysa powietrze z zewnątrz. Nie ma on udziału w procesie wentylacji.

odosiria92
Posts: 5
Joined: Wed 18 Nov, 2015

Re: wentylacja grawitacyjna - problemy

Post by odosiria92 » Sun 17 Jan, 2016

zwalona wentylacja na sto procent, nie wiem kto wam przyjmował odbiór pieca i kto zakładał książkę kotła ale chyba nie miał za bardzo pojęcia o wentylacji...

marcin79
Posts: 4
Joined: Tue 05 Jan, 2016

Re: wentylacja grawitacyjna - problemy

Post by marcin79 » Sun 17 Jan, 2016

Nie bardzo rozumiem czego tyczy się twoja uwaga. Napisałem wyraźnie, że piec z zamkniętą komorą spalania. Więc on nie ma kompletnie nic wspólnego z wentylacją. Przewód kominowy to calkiem osobna instalacja. Poza tym, jeśli się na tym znasz to powiedz coś konstruktywnego bo ten post kompletnie nic do dyskusji nie wnosi.



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”