Taras nad pomieszczeniami

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Taras nad pomieszczeniami

Post by Wojciech Nitka » Wed 21 Jun, 2006

W związku z zapytaniami dotyczącymi wykonania tarasu nad pomieszczeniami użytkowymi, przedstawiam jedno z możliwych rozwiązań wykonania tarasu o konstrukcji drewnianej.

Image

Moja uwaga - nie polecam wykonywania tarasów o konstrukcji drewnianej z poszyciem z płyty OSB/3 i klejeniem, na płytę, płytek ceramicznych.
Drewniana konstrukcja, w zależności od warunków atmosferycznych zawsze będzie "pracować", co powodować może pękanie spoin, a w konsekwencji dostanie się wody pod płytki ceramiczne i destrukcję płyty poszycia, w tym odspojenie się płytek ceramicznych od podłoża, a co za tym idzie - całkowite zniszczenie płyty poszycia.


Marcin.D
Posts: 14
Joined: Wed 18 Apr, 2007
Location: Radom

Post by Marcin.D » Tue 16 Sep, 2008

Witam serdecznie

Panie Wojciechu, rozumiem, że podany przez Pana przykład tarasu jest widoczny na załączonym zdjęciu. Ja tego zdjęcia jednak nie widzę :( Czy to zdjęcie znajduje się jeszcze na serwerze portalu, czy może z jakiegoś innego powodu go nie widzę?

W moim domku na parterze mam spory taras, nad którym znajduje się balkon plus zadaszenie wychodzące "z balkonu" zakrywające resztę tarau. Mój cieśla na balkonie zrobił podłogę z desek drewnianych, pomiędzy którymi są spore prześwity. Gdy pada deszcz z mocnym wiatrem to leje na podłogę balkonu (mimo że balkon również jest zadaszony) i poprzez szczeliny między deskami woda ścieka na dolny taras. Ta część tarasu, która jest zakryta dachem (pokrytym blachodachówką) jest sucha, natomiast ta część, nad która znajduje się wspomniany balkon jest mokra. Poza tym: konstrukcja balkonu to belki znajdujące się na tym samym poziomie co belki stropowe wewnątrz budynku. Na belki wewnątrz budynku dałem legary (14 cm wysokości) i cała podłoga wewnątrz budynku leży na legarach, a "oryginalne" belki stropowe są widoczne od spodu z parteru. W efekcie podłoga balkonu (ta z desek) jest kilkanaście cm poniżej poziomu podłogi poddasza użytkowego.

Chciałbym podnieść poziom podłogi balkonu, aby był taki sam jak poziom podłogi poddasza użytkowego. Podłogę balkonu chciałbym wykończyć płytkami ceramicznymi. Jak to najlepiej wykonać? Najpierw myślałem żeby zrobić to tak: na deski aktualnej podłogi położyć legary drewniane, na to płyty OSB3, jakąś izolację przeciwwilgociową, suchy jastrych z płyt gipsowo-kartonowych i na to płytki na kleju. Czy to byłoby dobre rozwiązanie?

Z poważaniem
Marcin.D

Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”