Dodatkowa izolacja czy jest konieczna

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
b182
Posts: 53
Joined: Fri 17 Aug, 2018

Dodatkowa izolacja czy jest konieczna

Post by b182 » Fri 17 Aug, 2018

Witam, wkrotce bede budowal dom szkieletowy. Jako ze projekt musi spelniac obecne normy dolozon mu na elewacji 10cm styropianu. Jakoz ze dom ma wygladac jak typowo amerykanski, nie chce pogrubiac scian. Chce aby okna licowaly sie ze sciana zewnetrzna i aby wewnatrz nie bylo zbyt glebokich otworow okiennych aby okna nie chowalybsie gleboko w scianie. Czy rezygnacja z tego sturopianu powaznie obnizy walory cieplne domu. Nie mowie tu o liczbach, na ktorych mozna rownie dobrze udowodnic ze 1 jest wieksze od 2 ale o realnym zyciu.


b182
Posts: 53
Joined: Fri 17 Aug, 2018

Re: Dodatkowa izolacja czy jest konieczna

Post by b182 » Fri 17 Aug, 2018

Ps. Do zdaje sie roku 2016 nie bylo koniecznosci projektowac ze styropianem i bylo dobrze. W stanach czy w usa nadal nikt nie pcha na sciane dodatkowej izolacj ew cienkie plyty izolacyjne ktorych nazwy nie pamietam.

User avatar
The_evil_one
Posts: 35
Joined: Tue 21 Nov, 2017
Location: Nowy Sącz

Re: Dodatkowa izolacja czy jest konieczna

Post by The_evil_one » Thu 06 Sep, 2018

A kto Ci wyliczył te 10 cm "steropianu". Jakie grube masz ściany zewnętrzne?
Może wystarczyłoby zrobić ruszt wewnętrzny pod instalacje i tam władować wełnę?
Pamiętaj, że wg Dz.U. z 13.08.2013 po 1 stycznia 2017 wsp. U nie powinien być większy niż 0,23[W/m^2K]. Ile masz bez dodatkowej izolacji?

b182
Posts: 53
Joined: Fri 17 Aug, 2018

Re: Dodatkowa izolacja czy jest konieczna

Post by b182 » Thu 06 Sep, 2018

Z tym styro mam wyliczone zdaje się 0,18 albo 0,19. Chciałbym bez dodatkowego ocieplenia czyli stanardowa konstrukcja szkieletowa. Czyli od zewnatrz leci: elewacja (siding), folia, płyta OSB, szkielet z wełną 15cm, folia, płyta G-K. Oczywiscie w projekcie zostałoby ze styro ale nie realizowąłbym tego. Generalnie pytanie brzmi, czy jesli nie dam styro tylko zrobie tak jak robiono od 100lat to zaplace za grzanie duzo wiecej?? Wątpię ale chciałbym posłuchać ekspertów.

majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: Dodatkowa izolacja czy jest konieczna

Post by majek85 » Thu 06 Sep, 2018

są kalkulatory w internecie do obliczania tego http://cieplowlasciwie.pl/ mi się wydaje że im lepiej tym lepiej sam mam 35cm ocieplenia i uważam że to nie jest jakoś dużo. Jeden płaci za ogrzewanie 800zł/rok inny 800zł/miesiąc (oczywiście ocieplenie dachu, podłogi, okna itp też ma znaczenie)

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Dodatkowa izolacja czy jest konieczna

Post by Wojciech Nitka » Thu 06 Sep, 2018

b182 - jeśli chcesz budować dom musi on spełniać wymagania izolacyjności cieplnej między innymi także dla ścian zewnętrznych. Jeżeli chcesz mieć takie grube ściany jak w Stanach (140 mm izolacji cieplnej) to muszisz zastosować materiał o bardzo niskiem współczynniku lambada.
Na dzień dzisiejszy wymagany współczynnik izolacyjności cieplnej dla ścian zewnętrznych wynosi U<0,21 W/m2K. By to osiągnąć musisz zastosować najlepszą wełnę na rynku firmy ISOVER o współczynniku lamba 0,03 W/mK.

b182
Posts: 53
Joined: Fri 17 Aug, 2018

Re: Dodatkowa izolacja czy jest konieczna

Post by b182 » Fri 07 Sep, 2018

Dziękuję. Czyli stosując dobrą wełnę osiągnę współczynnik izolacyjności.
majek85 ile masz docieplenia?? Na szkieletówce 17cm sciany i do tego 35cm docieplenia? Toć to już dom pasywny :)

User avatar
The_evil_one
Posts: 35
Joined: Tue 21 Nov, 2017
Location: Nowy Sącz

Re: Dodatkowa izolacja czy jest konieczna

Post by The_evil_one » Fri 07 Sep, 2018

Wojciech Nitka wrote:... Na dzień dzisiejszy wymagany współczynnik izolacyjności cieplnej dla ścian zewnętrznych wynosi U<0,21 W/m2K...
Panie Wojciechu - skąd te dane?
Ja opieram się na rozporządzeniu z 5.07.2013 (publikacja 13.08.2013) http://www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2013/926/1
gdzie:
Image

b182
Posts: 53
Joined: Fri 17 Aug, 2018

Re: Dodatkowa izolacja czy jest konieczna

Post by b182 » Fri 07 Sep, 2018

Wg rzeczonego powyżej kalkulatora, zwiększanie grubości izolacji cieplnej ścian w domu szkieletowym, który już posiada 15cm wełny wewnątrz konstrukcji nie przynosi widocznych oszczędności. Przy moim domu (ok. 100m2)wychodzi około 1700zł za rok. paląc gazem ziemnym. Dając nawet 30cm wełny bądź styropianu kwota ta zmienia się nieznaczynie około 100-200zł max. na rok. Natomiast co istotne największy udział w zmianie kwoty ogrzewania przypada na izolację poddasza. Jeśli strop nie będzie ocieplony to koszty ogrzewania wynosi ok. 4400zł!!!

b182
Posts: 53
Joined: Fri 17 Aug, 2018

Re: Dodatkowa izolacja czy jest konieczna

Post by b182 » Fri 07 Sep, 2018

Idąc dalej. Przy ociepleniu stropu 25cm warstwą wełny mamy jak mówiłem kwotę 1700zł za ogrzewanie. Dając tej wełny dla przykładu 50cm na stropie oszczędzamy jedynie 300zł rocznie-kwota 1400zl. Wniosek jest prosty. Izolacja musi być ale na całym domu. Jeśli jest jej 25cm na poddaszu i 15-20cm wewnątrz ścian szkieletu to jest ona wystarczająca dla osiągnięcia niskich rachunków. Dokładanie kolejnych centymetrów zmienia bardzo niewiele.
I potwierdza to obserwacje czynione od lat, że zwiększanie grubości elewacji zwiększa najczesciej tylko koszty samej inwestycji, a oszczędności są niewielkie. Owszem za 20 lat nazbiera się tego parę tysięcy, ale i tak nie będziemy ich mieć w ręku bo wydamy na co innego.
To tak jak w rozmowie palacza z niepalacym. Niepalący mowi ze gdyby palący nie palił i pieniądze przeznaczone na cygary zbierał to po kilkunastu latach miałby nowy samochód. Na co palacz pyta- To gdzie stoi twój nowy samochód?

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Dodatkowa izolacja czy jest konieczna

Post by Wojciech Nitka » Fri 07 Sep, 2018

The_evil_one wrote:
Wojciech Nitka wrote:... Na dzień dzisiejszy wymagany współczynnik izolacyjności cieplnej dla ścian zewnętrznych wynosi U<0,21 W/m2K...
Panie Wojciechu - skąd te dane?
Fakt, miało być 0,23 W/m2K. Mój błąd. Przyznaję.

majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: Dodatkowa izolacja czy jest konieczna

Post by majek85 » Fri 07 Sep, 2018

b182 wrote: majek85 ile masz docieplenia?? Na szkieletówce 17cm sciany i do tego 35cm docieplenia? Toć to już dom pasywny :)
15cm grafitu +15cm w szkielecie +5cm wewnątrz, dach 40cm-50cm(obwodowo), podłoga 25cm. Jak sobie obliczałem jest to dla mnie najkorzystniejsze,bo dodatkowe centymetry w ogólnym rachunku dużo nie kosztują, bo za samą prace płaci się tyle samo przy 5 czy 20cm elewacji. Tyle że ja mam tynk na ścianach i nie widać tych centymetrów, przy drewnianej elewacji może być różnie. Płace 800zł rocznie za ogrzewanie (90m2netto/120bruto)

b182
Posts: 53
Joined: Fri 17 Aug, 2018

Re: Dodatkowa izolacja czy jest konieczna

Post by b182 » Sat 08 Sep, 2018

No niezle. Z dachem i podlogz pomysle o grubszej. Ale sciany pozostawie chyba po swojemu:-) no ew w srodku 5 cm:-)

nfgk
Posts: 2
Joined: Mon 24 Dec, 2018

Re: Dodatkowa izolacja czy jest konieczna

Post by nfgk » Fri 04 Jan, 2019

majek85 jakie posiadasz ogrzewanie?



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”