Wpłata pierwszej raty - 50% wartości domu

Skąd i ile kasy potrzeba na budowę domu z drewna
Post Reply
Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Wpłata pierwszej raty - 50% wartości domu

Post by Wojciech Nitka » Sat 27 Jan, 2007

Etapy realizacji zamówienia

I. Wybór projektu, ustalenie terminu realizacji
II. podpisanie umowy
III. Wpłata pierwszej raty 50%
IV. Realizacja zamówienia. Przygotowanie materiału zgodnie z wybranym projektem
V. Wpłata drugiej raty 25%
VI. Montaż domu na wcześniej wykonanych przez inwestora fundamentach
VII. Wpłata trzeciej raty 25% W dniu odbioru gotowego budynku

To ze strony - http://www.goldenhouse.com.pl/

Czy są jeszcze tak naiwni inwestorzy, którzy przed przystąpieniem do montażu domu gotowi są wpłacić 75% wartości domu?

Jaki, w tym zakresie, są doświadczenia naszych Forumowiczów?


zxr
Posts: 28
Joined: Sat 13 Jan, 2007
Location: Szczecin

wycena

Post by zxr » Sat 27 Jan, 2007

Niestety, trafiają się. Zwłaszcza jak im się przekonująco poda informację, że to "jedyna" możliwość utrzymania ceny, która już już rośnie o np.25%.

Poza tym część osób nie czyta umów ze zrozumieniem i powagą, nawet jeśli wydają na coś cały majątek + kredyt. Nawet jak ich coś tknie, to dają się przekonać, że: "to tylko taka formułka, którą wpisał prawnik, ale nigdy z tego nie korzystamy".
O dziwo, wciąż trafiają się ludzie, którzy dają się nabierać i naciągać.

Z drugiej strony, w rejonie Szczecina firmy są tak "zarobione", że jak się nie zaakceptuje ich wymysłów, to się domu nie kupi! Cóż rynek producenta, klient racji nie ma.

Wieslaw
Posts: 39
Joined: Sat 23 Sep, 2006
Location: Gdynia

Post by Wieslaw » Tue 30 Jan, 2007

Niestety rynek dyktuje warunki,a klient bardzo czesto jest na drugim miejscu.Obecna systuacja (odplyw sily roboczej, zwiazane z tym podwyzki pensji,rosnacy portfel zamowien z zagranicy) bedzie sprzyjala propagowaniu takich praktyk.

Ja wplacilem 30 %, chcac "zaklepac" cene i wogole aby zobaczyc swoje nazwisko na tablicy inwestorow na 2007.....
Ale nie dziwie sie specjalnie,skoro "pierwsza liga " deweloperow-nawet najwiekszy w 3miescie- praktukuja zwyczaj gwarantowanej ceny przy wplacie calosci kwoty przed rozpoczeciem dziela.
W zwiazku z czym druga i trzecia tez probuja.....W tej kwestii wiele sie nie zmienilo i czesto jest tak jak w latach 90-tych.

Pozdrawiam.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Wed 31 Jan, 2007

Taka praktyka zaliczkowa spowodowana jest problemem okreslenia w prawie finansowej odpowiedzialnosci firmy w stosunku do rzeczywiscie posiadanych aktywow. Na dzien dzisiejszy wystarczy kupic dobry kawalek ziemi pod inwestycje, zalozyc sp. z o.o. z minimalnym kapitalem i zrobic odpowiedni marketing do sprzedazy. Zaliczki pokrywaja koszty rozpoczecia pierwszej budowy. Pozniej zaczynaja sie problemy, gdyz zazwyczaj firma jest tylko posrednikiem, a wykonawca calkiem kto inny.
To opinia z firmy znajomego zajmujacej sie odszkodowaniami i wyludzeniami.

czarek63
Posts: 390
Joined: Thu 03 Mar, 2005
Location: Polska

Post by czarek63 » Fri 02 Feb, 2007

Witam
Ja z reguły kieruję się zasadą –żadnych zaliczek
Dlatego kiedy szukałem firmy wykonawczej jednym z ważniejszych kryteriów wyboru ( właśnie ze względu bezpieczeństwa) była właśnie zaliczka i jej wysokość. Firmy które wymagały zaliczki od 30% w górę od razu skreślałem.

W końcu jednak znalazłem firmę gwarantującą i odpowiednią jakość wykonania , i rozsądną cenę i rozsądne warunki finansowania.

W skrócie
- w kontrakcie zagwarantowane było ,że cena z dnia podpisania umowy jest ceną ostateczną
- pierwsza wpłata w chwili podpisania umowy kilka tysięcy złotych
- następnie sukcesywnie w ramach postępu prac kolejne raty ( po wykonaniu fundamentów ,po wykonaniu stanu surowego zamkniętego itd.)
- ostatnia rata „rozliczeniowa”

Czyli że można – firma istnieje kilkanaście lat i stosując takie warunki finansowania jakoś daje sobie radę
Inna rzecz ,że jakość wykonanych domów tez nie jest najgorsza

pozdrawiam

czarek63
Posts: 390
Joined: Thu 03 Mar, 2005
Location: Polska

Post by czarek63 » Fri 02 Feb, 2007

W kilku miejscach brakuje :lol: zadowolenia -jakieś kłopoty z logowaniem i edycją postu

domagent
Posts: 10
Joined: Tue 06 Mar, 2007
Contact:

Re: Wpłata pierwszej raty - 50% wartości domu

Post by domagent » Wed 07 Mar, 2007

Wojciech Nitka wrote:Etapy realizacji zamówienia

I. Wybór projektu, ustalenie terminu realizacji
II. podpisanie umowy
III. Wpłata pierwszej raty 50%
IV. Realizacja zamówienia. Przygotowanie materiału zgodnie z wybranym projektem
V. Wpłata drugiej raty 25%
VI. Montaż domu na wcześniej wykonanych przez inwestora fundamentach
VII. Wpłata trzeciej raty 25% W dniu odbioru gotowego budynku

To ze strony - http://www.goldenhouse.com.pl/

Czy są jeszcze tak naiwni inwestorzy, którzy przed przystąpieniem do montażu domu gotowi są wpłacić 75% wartości domu?
Jaki, w tym zakresie, są doświadczenia naszych Forumowiczów?
Przy takich warunkach człowiek rozsądny 3 razy się zastanowi (albo i więcej) i dokładnie sprawdzi firmę. Ale to tylko moja pierwsza myśl... Życie pokazuje, że mnóstwo jest ślepych i naiwnych.

toboro
Posts: 49
Joined: Sun 10 Sep, 2006

Post by toboro » Thu 08 Mar, 2007

nie zawsze to wynika ze ślepoty i naiwności ale z charakteru rynku Niestety o zgrozo teraz jest rynek wykonawcy nie klienta. Rynek klienta skończył sie w 2005 roku.przyjdzie recesja przyjdzie rynkek klienta.
pzdr

domagent
Posts: 10
Joined: Tue 06 Mar, 2007
Contact:

50 %

Post by domagent » Thu 08 Mar, 2007

No tak, ale zawsze warto poszukać dalej -leprzej oferty (wiem, że marzę...) i się bardziej zastonowić -czy aby ktoś nie chce nas wykiwać -a to się bardzo często zdaża przy ofertach mieszkaniowych (wiadomo -człowiekowi zależy aby mieć mieszkanie i często zbytnio ufnym się staje, lub lekkomyślnym)

toboro
Posts: 49
Joined: Sun 10 Sep, 2006

Post by toboro » Thu 08 Mar, 2007

tak tak szukać trzeba az do obrzydzenia bo cwaniaków to jest co niemiara ale to w każdej branży mi ostatnio gość super fachowiec przyjechał na działke i takie snół plany że gdybym miał gotówkę przy sobie to chyba bym mu wszystko oddał. szkoda że ma sprawy w sądzie ale to sie dowiedziałem na szczęście w ostatniej chwili - nie chodziło tu o domy ale inne inwestycje związane z domem. a wszystko zrobiłem nie gorzej tylko że za 30 % tej kwoty.

domagent
Posts: 10
Joined: Tue 06 Mar, 2007
Contact:

Trzeba się pilnować

Post by domagent » Thu 08 Mar, 2007

Chyba jest jedna generalna zasada cwaniaków: - im mnie się znasz tym bardziej dasz się oskubać.

Więc jeszcze raz: szukać, pytać, rozglądać się!

pyton
Posts: 5
Joined: Fri 08 Dec, 2006
Location: Lublin

Post by pyton » Mon 19 Mar, 2007

ze strony http://www.drewdom.interq.pl/ wynika że 50% trzeba wpłacić po podpisaniu umowy. I się zaraz zacznie krzyk!!! 50%!!!! Ale to jest 50% ceny materiału netto, czyli w przypadku mojego domu 40kPLN=27% wartości całości inwestycji. I takie warunki to rozumiem :D
Ostatnio mój tata wrocił z jakiś targów budowlanych we Wrocławoi, gdzie reklamowała sie firma budująca szkieleciaki po 2200zł+VAT za m2. :shock: takie oczy zrobiłem....
Nie to żebym reklamował: wymieniona na poczatku firma: 900zł za m2 (sciana 2xbal 7cm, schody, podłogi, deskowanie dachu - bez stolarki i ociepliny między sciankami z bala, a nawet doliczając stolarke i ociepline to wychodzi 1100zł/m2. POŁ CENY!!!!!!
ALE jest jedno ALE: budują tylko z jodły :D a mi sie podoba :D

czarek63
Posts: 390
Joined: Thu 03 Mar, 2005
Location: Polska

Post by czarek63 » Mon 19 Mar, 2007

pyton
nie rób ludziom wody z mózgu dokonując takiego porównania - tam najprawdopodobniej dostajesz za w/w pieniądze dom pod klucz
a te 900 pln/m2 obejmuje tylko cenę elementów do odbioru w firmie ( bez kosztów dostawy na miejsce budowy i samego montażu)

pozdrawiam

ps.znam tę firmę z Komańczy :lol:

anulina
Posts: 24
Joined: Fri 07 Mar, 2008

Post by anulina » Tue 11 Mar, 2008

Firma, o której ja myslałam, chce 20 %, ale mozna sie ugadac na 10%. Szczerze mówiac byłam w szoku, że to sie wogóle praktykuje. Skad mam wziasc tyle kasy skoro wszystko będzie na kredyt?? Paranoja :shock:

ewaka
Posts: 130
Joined: Thu 04 Oct, 2007

Post by ewaka » Tue 15 Apr, 2008

W Łodzi jest firma oferująca jeszcze gorsze warunki, 30% zaliczki, przy podpisaniu umowy, potem 50% przy wjeździe na budowę i potem do reszta. Generalnie 80% płacisz jeszcze zanim ekipa wjedzie na teren budowy!!!! oznacza to, ze firma raczej nie ma zaplecza finansowego, i jak ja im nie dam na materiały i kasę na robotników, to nie funkcjonują. A jak jeden inwestor im nie zapłaci, to kaplica.

Owszem, realizacje widzielismy ogladalismy, nie jest źle, ale na takie warunki, to nawet bank oczy wytrzeszczał.

Znaleźlismy firmę, gdzie zapłacilismy 10% zaliczki, za te kasę robią fundament, i reszta rat (5-8) jest płatna po odbiorze kolejnych etapów inwestycji. Nam lżej, i bezpieczniej!!!, a bank bez problemu klepnął umowę.



Post Reply

Return to “Finansowanie i koszty budowy”