Koszty budowy nowego domu

Skąd i ile kasy potrzeba na budowę domu z drewna
Post Reply
luckyls
Posts: 3
Joined: Thu 28 Jun, 2007

Koszty budowy nowego domu

Post by luckyls » Thu 28 Jun, 2007

Witam wszystkich, chciałbym dowiedzieć się jakie są rzeczywiste koszty budowy nowego domu w systemie szkieletowym.

- DOM POD KLUCZ, tak żeby otworzyć drzwi, wstawić meble i mieszkać
- materiały wykończeniowe to płyty kartonowo-gipsowe wygładzone i pomalowane, tanie kafelki w łazience (ogólnie standard, bez żadnych udziwnień), wszystkie instalacje rozprowadzone, panele na podłogach itp,
- powierzchnia użytkowa ok 80 m2
- bryła jak najprostsza
- parterowy lub z poddaszem użytkowym
- salon, 2 sypialnie, łazienka, kuchnia, pomieszczenie gospodarcze na

- mam na razie tylko działkę budowlaną.

Wiem że to jest dość trudne pytanie, ale po prostu nie wiem o jaki kredyt się ubiegać aby sfinansować budowę takiego małego domku.


czarek63
Posts: 390
Joined: Thu 03 Mar, 2005
Location: Polska

Post by czarek63 » Thu 28 Jun, 2007

Witam
w 200 000 pln powinieneś się bez problemu zmieścić

Michał G.
Posts: 54
Joined: Sat 07 Jan, 2006
Location: Toruń

Post by Michał G. » Thu 28 Jun, 2007

Możliwe, ale bez poddasza użytkowego!

czarek63
Posts: 390
Joined: Thu 03 Mar, 2005
Location: Polska

Post by czarek63 » Fri 29 Jun, 2007

Michał
chyba jednak odwrotnie :lol:
taniej wyjdzie z poddaszem użytkowym, no chociaż są firmy co liczą drożej!!!!!

adiz1
Posts: 53
Joined: Mon 14 Aug, 2006
Location: Częstochowa

Re: Koszty budowy nowego domu

Post by adiz1 » Fri 29 Jun, 2007

luckyls wrote:Witam wszystkich, chciałbym dowiedzieć się jakie są rzeczywiste koszty budowy nowego domu w systemie szkieletowym.

- DOM POD KLUCZ, tak żeby otworzyć drzwi, wstawić meble i mieszkać
- materiały wykończeniowe to płyty kartonowo-gipsowe wygładzone i pomalowane, tanie kafelki w łazience (ogólnie standard, bez żadnych udziwnień), wszystkie instalacje rozprowadzone, panele na podłogach itp,
- powierzchnia użytkowa ok 80 m2
- bryła jak najprostsza
- parterowy lub z poddaszem użytkowym
- salon, 2 sypialnie, łazienka, kuchnia, pomieszczenie gospodarcze na

- mam na razie tylko działkę budowlaną.

Wiem że to jest dość trudne pytanie, ale po prostu nie wiem o jaki kredyt się ubiegać aby sfinansować budowę takiego małego domku.
Te 200 tys. powinieneś mieć. Pozostaje jeszcze wyposażenie: meble, sprzęt AGD itp , tak więc lepiej kredyt 250 tys.

adiz1
Posts: 53
Joined: Mon 14 Aug, 2006
Location: Częstochowa

Re: Koszty budowy nowego domu

Post by adiz1 » Fri 29 Jun, 2007

luckyls wrote: Wiem że to jest dość trudne pytanie, ale po prostu nie wiem o jaki kredyt się ubiegać aby sfinansować budowę takiego małego domku.
Składając wniosek o kredyt musisz przedstawić kosztorys zaopiniowany przez wykonawcę (chyba, że stawiasz własnymi rękoma). Tak więc udaj sie najpierw na rozmowę do firmy budowlanej.

luckyls
Posts: 3
Joined: Thu 28 Jun, 2007

Post by luckyls » Fri 29 Jun, 2007

Dzieki za odpowiedzi.
Do firmy na pewno sie udam, chociaż w moim rejeonie (Szczecin) ciężko znaleźć "dobrą" firmę. Jest kilka ale nie mam żadnej informacji na temat jakości ich usług.

Michał miał na mysli chyba 80 m w parterze + poddasze, a mnie interesuje 80m całkowitej powierzchni użytkowej (parter + poddasze = 80 m)

PS
Znalazłem ciekawy projekt fakt trochę wiekszy gabarytowo od zakładanych 80 m, ale jestem ciekaw czy ktoś z was wybudował taki domek z tą firma i jak sie kształtowały koszty realizacji projektu.

projekt to - DANMAR IX MINI DWOREK
www.danmardomy.pl

kombi
Posts: 53
Joined: Sun 20 Mar, 2005

Post by kombi » Tue 03 Jul, 2007

luckyls podaje ci nr tel mojej kom 607 206 625 przedzwon to sie umówimy i pokaze ci mój szkieleciak koło stargardu szcz. 8 km od kobylanki a zobaczysz ze warto nawt z twoimi 200 tys budować i jeszcze reszta zostanie

paras
Posts: 8
Joined: Tue 26 Jun, 2007

Post by paras » Tue 10 Jul, 2007

Kombi a można wiedzieć w jakiej firmie się budowałeś?

biochemik
Posts: 4
Joined: Fri 31 Aug, 2007
Location: Gdańsk

Post by biochemik » Fri 31 Aug, 2007

Hej!
Właśnie my zabieramy się za budowę właśnie takiego domu, z poddaszem użytkowym ,82m2 pow.użyt. I podobne przyjmujemy kryteria, prostota po pierwsze i wewnątrz i na zewnątrz.
Początkowo myśleliśmy właśnie o kwocie 200 tyś kredytu, ale teraz boimy się,że to za mało na wykończenie domu i zrobienie wcześniej fundamentów.
Meblów nie doliczamy, bo mamy jeszcze książeczkę mieszkaniową i ją na to spieniężymy.
Boimy się jednak kosztów fundamentów.
Firma stawia nam stan surowy zamknięty z dachówką i otynkowaniem za 145tyś.
Czy ktoś wie ile musimy mieć żeby wykończyć dom?

Pozdrawiam!

Avecbud
Posts: 76
Joined: Sun 03 Jun, 2007

Post by Avecbud » Fri 31 Aug, 2007

Dolaczajac sie do zadanego pytania, ile kosztuje postawienie domu pod klucz wielkosci 100 m2. Odpowiem krotko 350 do 400 tys zl bez czarowania. Firma ze Szczecina pozdrawia. Materialy konstrukcyjne ze Skandynawi.

czarek63
Posts: 390
Joined: Thu 03 Mar, 2005
Location: Polska

Post by czarek63 » Fri 31 Aug, 2007

Avecbud wrote:Odpowiem krotko 350 do 400 tys zl bez czarowania. Firma ze Szczecina pozdrawia. Materialy konstrukcyjne ze Skandynawi.
czy w tej cenie zawarty jest już koszt nadzoru skandynawskiej komisji budowlanej ???

Avecbud
Posts: 76
Joined: Sun 03 Jun, 2007

Post by Avecbud » Fri 31 Aug, 2007

Komisja nie ma tu nic do rzeczy. Budujecie sami ,sami macie problemy jak cos nie wyjdzie,szukacie firm dobrych i chcecie najlepiej za pol ceny postawic dom. A jak ktos wam mowi jakie sa realia kosztow prawidlowej budowy takiego domu to wolicie marzyc.Niestety podejcie uczciwe firm do klienta w naszym kraju ichec zysku za wszelka cene stwarza wlasnie takie sytuacje. Materialy uzywane u nas niestety nie sa produkowane ani sprowadzane pod katem budownictwa drewnianego.

biochemik
Posts: 4
Joined: Fri 31 Aug, 2007
Location: Gdańsk

Post by biochemik » Sat 01 Sep, 2007

Avecbud wrote:350 do 400 tys zl bez czarowania
Uha!! Widzę,że chodzi o wykonanie domu pod klucz w całości przez wykonawców.
My zajmiemy się wykańczaniem sami, a do postawienia domu znaleźliśmy dobrą firmę.

400tyś i tak uważam że to za drogo!!! Znając kombinatorstwo niektórych firm, jak nie robią dla siebie, to robią byle tylko było zrobione, nie przykładają się i próbują oszczędzić na materiałach.

Widzę,że na takim domu przebitka jest 100%. Niezły zarobek!

czarek63
Posts: 390
Joined: Thu 03 Mar, 2005
Location: Polska

Post by czarek63 » Sat 01 Sep, 2007

biochemik
w kwocie 3000 pln za metr kwadratowy powierzchni użytkowej pod klucz
spokojnie się zmieścisz - i to w niezłym standarcie wykończenia oraz z dobrej jakości materiałów

uprzedzając AVECBUDA :lol:
skoro tak świetnie budujesz ,z tak super materiałów , za tak super-realną cenę to po co prowadzisz ciągłą autoreklamę
powinieneś mieć zamówień w kraju i zagranicą przynajmniej na 20 lat :smile:

Wieslaw
Posts: 39
Joined: Sat 23 Sep, 2006
Location: Gdynia

Post by Wieslaw » Sun 02 Sep, 2007

Hej,

Mysle,ze okolo 200k do 250k za 80 metrow.Oczywiscie cena zalezy od wielu czynnikow;trudny grunt,fundament,trudnosci w trakcie realizacji,dodatkowe koszta.
Ja wlasne powoli koncze budowe i fakt ze cena domu sie nie zmenila (zablokowalem cene w 2006),ale i tak doszly niespodziewane koszta.faktem,ze nie zmieniaja one dramatycznie wyjsciowego kosztorysu,ale to juz zalezy od indywidualnych mozliwosci:dla jednego 1k to duzo drugi powie ze 10k jest akceptowalne.....

Co do Danmaru to z tego co sie orientuje,cena obejmuje tzw. szkielet,schody i bodajze jedna scianke dzialowa,wyliczajac pobieznie.Tesciowie budowali z ta firma i wykanczali wlasnym sumptem.Do ceny Danmaru dolozyli troche ponad 100%.

Pozdrawiam.

piko
Posts: 90
Joined: Wed 15 Aug, 2007
Location: Łódź

Post by piko » Sun 02 Sep, 2007

czarek63 wrote:biochemik
w kwocie 3000 pln za metr kwadratowy powierzchni użytkowej pod klucz
spokojnie się zmieścisz - i to w niezłym standarcie wykończenia oraz z dobrej jakości materiałów
Tu racja. Natomiast 350 - 400 tyś to duuuża przesada, chyba że wykończenie jest ze złota.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Mon 03 Sep, 2007

Jako ze sam prowadze swoje i znajomych firm inwestycje budowlane od strony organizacyjno-finansowej moge stwierdzic krotko - szacujecie koszty bez sensu. Stawiajac n.p. dom pod W-wa i 100km dalej roznice moga wyniesc nawet 30% uwzgledniajac ceny na konkretny dzien.

klips
Posts: 3
Joined: Fri 30 Mar, 2007
Location: Krakow
Contact:

Post by klips » Tue 04 Sep, 2007

Zgadzam sie ze 3000 polskich zlotych moze wystarczyc w przypadku tutaj opisanym (prosta bryla, tanie kafelki itp.). Ale tylko biorac wykonawce z nie najwyzszej polki, niewyposazajac domu w elementy opcjonalne typu rekuperator+rozprowadzanie goracego powietrza z kominka i zlecajac wykonanie instalacji swoim wykonawcom.

3000 zlotych wystarcza na stan deweloperski w firmach typu Unibud czy Wolf ale mowimy tutaj na pewno o wyzszym standardzie niz opisany w pytaniu.
"Hold faithfulness and sincerity as first principles"

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Tue 04 Sep, 2007

klips wrote:i zlecajac wykonanie instalacji swoim wykonawcom
Tu jest wlasnie ten glowny element, ktory niewiele osob rozumie do konca. Potencjalny inwestor nie musi sie znac na budownictwie i technologiach, nie musi tez zlecac i pilnowac poszczegolnych etapow oraz prac. Wystarczy zlecic poprowadzenie inwestycji osobie lub firmie, ktora nie jest bezposrednim wykonawca. Jesli kogos interesuje temat moge dokladniej napisac jak wyglada taka realizacja.

piko
Posts: 90
Joined: Wed 15 Aug, 2007
Location: Łódź

Post by piko » Tue 04 Sep, 2007

3000 przy normalnym standardzie, w dobrym wykończeniu, "pod klucz". Firmy które same nie budują tylko zlecają albo biorą dużo więcej pieniążków (nie robią przecież tego charytatywnie) , albo zlecają tanim wykonawcom, których jakość prac raczej może być niezadowalająca. A to, że inwestor nie musi się znać to jest ogromny błąd myśleniowy. Jeśli tak twierdzisz to powiedz mi kto będzie w tym domu mieszkał? Ty czy ta firma co się niby zna.

Avecbud
Posts: 76
Joined: Sun 03 Jun, 2007

Post by Avecbud » Tue 04 Sep, 2007

Przepraszam ,ze nie odpowiadalem wczesniej ale bylem malo dostepny.Prosze panstwa, nie jestem tu od czarowania i nie kombinuje. Jak ktos stwierdzil ,ze powinienem miec zlecen na conajmniej 20 lat to jest w bledzie. Mam non stop zlecenia budowy domow w Norwegii i nie narzekam na brak pracy ale chcialem pomoc naszym klientom z Polski i dlatego jestem tutaj. Widze jednak ,ze lubicie sami chelpic sie swoimi doswiadczeniami i nie potrzebujecie nikogo z zewnatrz ,wobec czego nie bede wam przreszkadzal w konetenplacji .

Pozdrawiam.

MARKRK
Posts: 14
Joined: Fri 24 Aug, 2007
Location: Kraków

Post by MARKRK » Mon 10 Sep, 2007

Avecbud wrote:Przepraszam ,ze nie odpowiadalem wczesniej ale bylem malo dostepny.Prosze panstwa, nie jestem tu od czarowania i nie kombinuje. Jak ktos stwierdzil ,ze powinienem miec zlecen na conajmniej 20 lat to jest w bledzie. Mam non stop zlecenia budowy domow w Norwegii i nie narzekam na brak pracy ale chcialem pomoc naszym klientom z Polski i dlatego jestem tutaj. Widze jednak ,ze lubicie sami chelpic sie swoimi doswiadczeniami i nie potrzebujecie nikogo z zewnatrz ,wobec czego nie bede wam przreszkadzal w konetenplacji .

Pozdrawiam.
:lol: papa :lol:
Marek,Kraków

astrolog
Posts: 10
Joined: Wed 14 Nov, 2007

trochę wszyscy przesadzacie. Dom z bali drewnianych kosztuje

Post by astrolog » Wed 14 Nov, 2007

30-40 tys. I to razem ze sprzetem AGD. No chyba że chcecie sobie poburaczyć i wybudować jakieś szkaradziejstwo jakich pełno tutaj w projektach na każdej stronce o budownictwie.
My zbudowaliśmy dom za NORMALNĄ KWOTĘ. Z Kurpów przenieśliśmy drewno z dwóch niepotrzebnych już domów, bo nowoburaccy wybudowali sobie luksusowe domki. Te drewno na wiosnę zaimpregnowaliśmy (bale drewniane). W międzyczasie wylaliśmy fundamenty (prościzna). Potem niczym z klocków zbudowaliśmy z dwóch jedną chałupę. Cegły na komin i dach z poniemieckiego domu w rozsypce.
TAK SIĘ BUDUJE! I po co tyraz w biurze czy w fabryce latami? Jak można sobie postawić dom NORMALNIE po ludzku, a nie zaciągając jakieś idiotyczne kredyty i żyjąc na koszt innych?
Kochani, w życiu trzeba być realistą, korzystać z życia i nie przeceniać swoich możliwości!!!!!!

piko
Posts: 90
Joined: Wed 15 Aug, 2007
Location: Łódź

Post by piko » Wed 14 Nov, 2007

No to się uśmiałem. Mam nadzieję że to żart był. Jak nie to życzę spokojnych snów w takim domu.

astrolog
Posts: 10
Joined: Wed 14 Nov, 2007

Post by astrolog » Wed 14 Nov, 2007

dom jest ciepły i dobrze zbudowany. Choć przyznaję że nikt fachowcem nie był. Ale koledzy trochę poczytali wcześniej i dom się udał. Na wszelki wypadek po środku dużego pokoju podparliśmy główną belkę stropową w centralnym punktcie. Oczywiście projektu nie było. Znaczy był, ale inny. To co wybudowaliśmy nawet nas samych zaskoczyło (pozytywnie).
Szczeliny między belkami są wypełnoine pakułami, a w tym roku ściany zostały docieplone dodatkowo płytami pilśniowymi od wewnątrz. Dom jest bardzo ciepły. Wystarcza 10 m2 drewna na zimę. Dom posiada jeden wielki pokój gościnny na dole i poddasze użytkowe - też jedna sala. Nie ma porównania ze starym domem poniemieckim z którego się kolega przeprowadził. Były w nim trzy piece i szło ogromnie dużo drewna. A dom pozostawał zimny i wilgotny.
-------------------------------------------------------------------
W przyszłym roku zamierzam budować dom z grubego drewna, również tanio, lecz dodając stosując nowoczene rozwiązania. Czy lepiej się opłaca odzysk drewna z domu do przeniesienia (powiedzmy za 10 tys złotych) czy kupno nowego drewna?
Mój dom będzie się różnił od 'nomalnych' kilkoma szczegółami. Chcę zastosować kilka innowacji:
1) Od strony południowej (bok domu) zostanie zamiast ściany wybudowana wielka półkula z drewnianych trójkątów tworzących 6-ciokąty. Teren lekko pochylony na południe. Nie wiem czy zastosować podwójne szkło czy przezroczystą multipleksę? Chcę zyskać jak najwięcej energii słonecznej i stworzyć w domu efektywną cyrkulację cieplną. W tej częsci domu nie będzie piętra tak aby umożliwić hodolę wysokich roślin.
2) Kolektory słoneczne. Słyszałem że niedano odryta technika zastępująca kwarc zrewolucjonizuje tą technologię i uczyni ją tanią i praktyczną. To ma wspomóc ogrzewanie domu.Nawet przy dzisiejszych cenach może to być opłacalne. W domu ma być cały rok bardzo ciepło z uwagi na rośliny. Oczywiście poza tym standardowy kominek.

Proszę o opinie i uwagi. Uważam że budowa domu nie jest jakąś niebywałą sztuką której nie mógły dokonać ktoś niedoświadczony. Trzeba jednak budować z wyczuciem otoczenia i poszanowaniem przyrody tak żeby dom stapiał się z pięknem otoczenia, a nie go zakłócał. Dom można też zbudować niebywale tanio używając do tego głowy, a nie kieszeni (które są bardzo blisko rozporka - "Zbudowałem dom 400m2 no bo żona naciskała że wszyscy sąsiedzi mają ten metraż" - to typowe dla polskiej mentalności, teraz chłop siedzi w Anglii, a żona sama wyhowuje 3kę dzieciorów)

piko
Posts: 90
Joined: Wed 15 Aug, 2007
Location: Łódź

Post by piko » Wed 14 Nov, 2007

A za dwa lat amoże dom z zapałek sklejonych butaprenem. Prawdę mówiąc chciałbym zobaczyć jak ten dom będzie się trzymał za 20 lat. W dodatku nie wiem jaki kierownik budowy na takie rozwiązania wyraził zgodę. Jak dla mnie to co Pan pisze to po prostu bajki. A budując w ten sposób to odnoszę wrażenie że to co czytali Pańscy koledzy to były reklamy hipermarketów, bo tam dużo obrazków, a nie książki o budownictwie.
" Na wszelki wypadek po środku dużego pokoju podparliśmy główną belkę stropową w centralnym punktcie. Oczywiście projektu nie było. Znaczy był, ale inny. To co wybudowaliśmy nawet nas samych zaskoczyło (pozytywnie)." A ten kawałek spawił że do tej pory nie mogę się podnieść ze śmiechu.

Pozdrawiam
Piotr Kowalczyk

astrolog
Posts: 10
Joined: Wed 14 Nov, 2007

Post by astrolog » Wed 14 Nov, 2007

Dzięki piko, jesteś bardzo miły. Oczywiście nie było żadnego kierownika budowy, a dom ma wciąż niezalegalizowany projekt. Wg. projektu miał być to budynek gospodarczy jednokondygnacyjny z dachem dwuspadowym. Wyszło co innego - elegancki dom mieszkalny jak na nasz gust. Oczywiście innych stać na więcej, jednak jesteśmy zadowoleni bo własnymi siłami zbudowaliśmy dom w jeden sezon nie mając o tym przedtem zielonego pojęcia. I to nie żaden żart. Dom stoi, ma fundament i jest z bali. jak czas ma go niby uszkodzić? Bele oczywiście kiedyś zmurszeją, ale wg. mnie to za przynajmniej 50 lat, bo zostały dobrze zaimpregnowane w jakiejś chemii przeciw grzybom. Klepki dachowe zostały wymienione na nowe w tym roku, bo te z ponimieckiego domu się źle trzymały. Piec jest też solidny, budowany przez prawdziwego zduna.

Tani dom? Proszę bardzo: http://www.naturalnydom.com/
Ptrzebuję za to odpowiedzi na poprzednie pytania. Tym razem buduję własny dom wg. mojego pomysłu i chcę znać obiektywną opinię na ten temat. Czy taka kula jest realna w naszych warynkach klimatycznych? Powierzchnia kuli jest największa w stosunku do powierzchni. We Francji widziałem takie domy. Co więcej całe kule! Ale czy to zda egzamin u nas? Czy taka ściana będzie efektywna przy wysokich mrozach? Myślę że podwójne okna zapewnią odpowiednią izolację. W pogodne nawet najmroźniejsze dni powinno być ciepło, bo zimowe słońce i tak ogrzeje środek. Proszę o fachową wypowiedź. Jest to pomysł nie wypróbowany w Polsce, ale w innych krajach zdaje egzamin. Proszę o opinię.



Post Reply

Return to “Finansowanie i koszty budowy”