Page 1 of 1

Koszt budowy - drogo czy tanio?

Posted: Mon 15 May, 2006
by adminx
Witam szanownych,

Znalazłem taką ofertę pewnej firmy. Cena 1 m2 stanu surowego zamkniętego wynosi 1095 zł/m2 netto + 7% VAT. Co zawiera w sobie ?:

Cena zawiera projekt architektoniczno budowlany, stan surowy zamknięty bez instalacji C.O.

1. Wykopy-do głębokości 1,2 m
2. Podkład pod ławy fundamentowe z betonu B10
3. Ławy i stopy fundamentowe żelbetowe wylewane na mokro
4. Ściana fundamentowa z bloczków betonowych
5. Ocieplenie ścian fundamentowych i izolacja przeciwwilgociowa
6. posadzka z termo i hydroizolacją.
7. Ściany zewnętrzne (współczynnik przenikania ciepła U = 0.184)
płyty gipsokartonowe
folia paroizolacyjna
szkielet drewniany wypełniony wełną mineralną gr. 10 cm
szczelina wentylacyjna
płyta OSB
wiatroizolacja
styropian gr. 10 cm
siatka PCV
klej elewacyjny
8. Ściany wewnętrzne z płyt gipsokartonowych wypełnione wełną mineralną
9. Dach
blachodachówka
wiatroizolacja
łaty i kontrłaty
więźba dachowa
wełna mineralna gr. 18 cm
paroizolacja
płyty gipsokartonowe
rynny i rury spustowe
10. Strop drewniany
płyta OSB na filcu technicznym
belki stropowe
wełna mineralna
płyty gipsokartonowe
11. Okna i drzwi, parapety zewnętrzne i wewnętrzne
12. Instalacja elektryczna - bez urządzeń
13. Instalacja wodno-kanalizacyjna - bez urządzeń
14. Wentylacja kuchni i łazienki
15. Wyprowadzenie wentylacji ponad dach w kominie blaszanym

Czy waszym zdaniem jest do dobra cena? Zbyt niska zbyt wysoka? Spotkałem sie z firmami które oferuja surowy zamkniety za 600zl ..niektore za 497zl a sa i pewne ktore robia za 3000zl...straszna rozbierzność.

Czy mógłby ktos polecic dobrą i niedrogą firme z dolnego śląska? Slyszalem o jednej z wrocławia, jednak znajomy mial z nimi problemy, jest jednak inna w Trzebnicy - ta podobno jest OK, jakies sugestie ?

Dziękuje bardzo!
Łukasz

Posted: Tue 30 May, 2006
by Diablica_7
Jeśli za tyle prac chą taką cenę to jest to warte uwagi. Co to za firma i skąd?

co to za firma

Posted: Wed 31 May, 2006
by adminx
artmachine.pl bodajze

No dziwne te ceny rozmawialem z nimi to cos za tanio wychodzi, nie wiem czy to nie jakas polska firma ktora zatrudnia ruskich/ukraińców, bo akcent człowieka z ktorym rozmawialem przez telefon nie byl 'czysty' ;-)

Prosze nie traktowac mnie jako jakiegos ksenofoba od razu zaznaczam, po prostu odpowiadam na posta ;-)

Posted: Wed 31 May, 2006
by Wojciech Nitka
Nie ukrywam - cena podpadająco nisko.

Ale do rzeczy - zadzwoniłem do firmy, jako że to firma gdańska, a nie ukrywam - całkowicie nam, Gdańszczanom, nie znana. Dowiedziałem się natomiast ciekawych rzeczy - otóż dowiedziałem się od mojego rozmówcy, że firma ściśle współpracuje z ... p. Wojciechem Nitka.

W tym miejscu, chciałbym poinformować tych, którzy będą zainteresowani ofertą firmy - ani ja jako Wojciech Nitka, ani jako Centrum Budownictwa Szkieletowego - nie współpracowaliśmy i nie współpracujemy z tą firmą w żadnym zakresie. Ta firma jest mi całkowicie obca i całkowicie nieznana.

Podczas rozmowy otrzymałem jednak adres aktualnej realizacji, którą postaram się odwiedzić, a swoje wrażenia z budowy zamieszczę w tym wątku.

Posted: Thu 01 Jun, 2006
by Wojciech Nitka
Image Image Image

Firma faktycznie może "budować" tanio, bo jak widać na poszycie wykorzystuje wszelkie ścinki płyty OSB. Ale czegoś takiego jak folia paroizolacyjna bezpośrednio pod płytą poszycia to jeszcze nie widziałem. Jak widać mogą być różne "szkoły", ale dlaczego od razu powoływać się na moje rekomendacje? Ja takich rzeczy - by folię paroizolacyjną kłaść pod płytę poszycia - nigdy i nigdzie nie pisałem. Nie pisałem też nigdy i nigdzie, by budynek obsypywać ziemią 20 - 30 cm powyżej podwaliny. Wprost przeciwnie - podwalina winna być usytuowana 20 - 30 cm ponad gruntem.

Ta firma naprawdę nie posiada naszych rekomendacji.

Posted: Thu 01 Jun, 2006
by czarek63
Panie Wojtku

-podobnych zdjęć (choć może nie tak "drastycznych" :lol: ) można wiele znaleźć na stronach internetowych firm wykonawczych :)

-to co widać na w/w zdjęciach to już nie jest odstępstwo od technologii ,spokojnie można to nazwać "przestęstwem budowlanym"

pozdrawiam

Posted: Fri 02 Jun, 2006
by Wojciech Nitka
Jeżeli "takowe" znajdujesz - zapraszam do nowego działu Forum - Najczęsiej popełniane błędy w budownictwie szkieletowym. Sądzę, iż pokazywanie błędów, uchroni wielu naszych Forumowiczów, przed błędami popełnianymi przez firmy wykonawcze na ich budowach. Stąd pomysł utworzenia nowego działu naszego Forum.

Zapraszam do współpracy Ciebie i wszystkich Forumowiczow.

Posted: Sat 03 Jun, 2006
by pecoalsw
Witam,
Gratuluje pomyslu z "Najczęściej popełniane błędy w budownictwie szkieletowym".
Pozdrowienia.

Posted: Sun 08 Oct, 2006
by kasia_adas
A może przydałby się temat pt: "Ranking firm"?

Posted: Sun 08 Oct, 2006
by Wojciech Nitka
Niestety, z mojej strony, aministratora tego serwisu, ranking firmy wykonawczych nigdy, na tym Forum, nie powstanie. Co nie ukrywam, że taki ranking firm, nie mogą stoworzyć sami forumowicze.

Swoje stanowisko tłumaczę tym:
- po pierwsze - Forum nie jest miejscem dla reklamy poszczególnych firm wykonawczych. W tym zakresie niektóre posty, nie ukrywam, zmuszony byłem usunąć.
- po drugie - nie znamy działalności wszystkich firm działajacyh na naszym rynku. Stąd, w tworzonym przez nas rankingu firm wykonawczych, moglibyśmy skrzywdzić wiele firm, nie znając ich działalności.
- po trzecie - istnieje niebezpieczeństo, że wiele firm mogłoby stosować własną kryptoreklamę, podszywając się po zadowolonych klientów,

Mogę stworzyć dział - Ranking firm wykonawczych - na którym inwestorzy, Ci zadowoleni i Ci nie zadowoleni, będą wypowiadali się na temat firm wykonawczych. Jednak warunkiem uczestnictwa w tym dziale Forum będzie podanie swoich danych personalnych i ewentualnego kontaktu telefonicznego, celem sprawdzenia wiarygodności napisanego postu. Brak tych danych powodować będzie usunięcia posta z Forum.

Czekam na opinie naszych Forumowiczów.

Posted: Mon 09 Oct, 2006
by asia_s
Witam
pomysl wydaje się bardzo dobry. Sami z mężem jesteśmy na etapie wyboru firmy wykonawczej i sprawa to nie prosta niestety, a opinie innych użytkowników były by bardzo dobrymi wskazówkami. Dzięki temu forum przestaliśmy rozpatrywać już ofertę jednej z firm regionu krakowskiego, ale informacji do podjęcia ważkich decyzji wciąż mało :). Wszak budowa domu, to nie kupno bułek w sklepie, taka wymiana doświadczeń będzie niezwykle cennym zbiorem informacji, a i zapewne na wykonawców będzie działało to motywująco.
Pozdrawiam

Posted: Mon 09 Oct, 2006
by kasia_adas
Mogę stworzyć dział - Ranking firm wykonawczych - na którym inwestorzy, Ci zadowoleni i Ci nie zadowoleni, będą wypowiadali się na temat firm wykonawczych. Jednak warunkiem uczestnictwa w tym dziale Forum będzie podanie swoich danych personalnych i ewentualnego kontaktu telefonicznego, celem sprawdzenia wiarygodności napisanego postu. Brak tych danych powodować będzie usunięcia posta z Forum.
Dziękuję bardzo za tak błyskawiczną odpowiedź.
Stworzenie coś na wzór rankingu firm to coś co mogło by pomóc większości "forum'owiczów".

Napewno większość tu odwiedzających są osoby bądź co bądź przynajmniej zainteresowane jak nie już przekonane i zdecydowane na budowę domu drewnianego.
Pozostaje tylko kwestia którą Pan często zaznacza: wybór odpowiedniego wykonawcy.

To jest to co spędza sen z powiek każdemu inwestorowi - Kogo wybrać, komu zaufać?!

Wiadomo, że wszystkich bęłedów się nie uniknie, ale żeby chociaż nie popełnić kompletnej pomyłki.
Informacja o tych , co zrobili źle mogła by być kluczowa, aby się ich wystrzegać, a inforamcja rekomendująca była by już uzupełnieniem.
To prawda, iż trzeba by weryfikować wszystkich wypowiadających się aby uniknąć niuczciwej konkurencji i fałszywych wypowiedzi.
Ale taka sprawdzona informacja była by bardzo cenna.

Jak na razie nie wiemy nawet, czy choćby firmy będące członkami Stowarzyszenia Dom Drewniany, są godne zaufania, czy to tylko dobre chęci.
Jak można sparawdzić, czy na przykład taka firma jak Interdom (którą się ostatno zainteresowałem) mimo iż opisuje że buduje zgodnie z wszelkimi jalepszymi standardami i opisuje dokładnie użyte technologie, wykorzysta je rzeczywiście podczas budowy mojego domu.

Napewno kluczowym jest jeszcze wybór kierownika budowy, takiego co dbałby o moje interesy a nie ekipy budowlanej ;) i znał się akurat na techologiach drewnianych (większość takich firm proponuje tu własnych ludzi na to stanowisko - wydaje mi się, że to dość ryzykowne rozwiązanie dla inwestora).

I bądź tu mądry!
Pozdrawiam, i przepraszam, że tak zarzuciłem wszystkimi wątpliwościami jakie miałem w głowie...

Adam

Posted: Mon 09 Oct, 2006
by Wojciech Nitka
kasia_adas wrote:Napewno kluczowym jest jeszcze wybór kierownika budowy, takiego co dbałby o moje interesy a nie ekipy budowlanej ;) i znał się akurat na techologiach drewnianych (większość takich firm proponuje tu własnych ludzi na to stanowisko - wydaje mi się, że to dość ryzykowne rozwiązanie dla inwestora).
Moje stanowisko w tym zakresie jest jedno - to firma wykonawcza winna gwarantować kierownika budowy, a inwestor zatrudnić swojego inspektora nadzoru, który będzie reprezentował inwestora na budowie. By jednak dobrze spełniał swoje obowiązki - kontrolował wykonawcę - musi bardzo dobrze znać wymagania danej technologii. Tu nie pomoże "znajomy inżynier" czy "szwagier budowlaniec". To musi być budowlaniec z uprawnieniami, zorientowany w wymogach stawianych technologii.

Rolą kierownika budowy jest między innymi - organizowanie budowy, zaopatrzenie budowy w materiały, nadzór nad warunkami BHP. Jak może to wszystko nadzorować osoba nie będąca związana z firmą?

Inwestor winien zatrudniać inspektora nadzoru inwestorskiego, nie powinien zatrudniać kierownika budowy.

Ponadto, zgodnie z Prawem Budowlanym, nie wolno łączyć na budowie funkcji kierownika budowy z funkcją inspektora nadzoru inwestorskiego.

Posted: Mon 09 Oct, 2006
by kasia_adas
Oczywiście przepraszam, pomyliłem inspektora nadzoru z kierownikiem budowy.
Jak najbardziej chodziło mi o inspektora nadzoru, dziękuję za sprostowanie.

Ale wracając do mojej głównej myśli: Komu zaufać?

Posted: Mon 09 Oct, 2006
by Wojciech Nitka
kasia_adas wrote: Komu zaufać?
Po pierwsze - sprawdzić dotychczasowe realizacje danej firmy.
Po drugie - nie wierzyć firmie, że nie może podać dotychczasowych realizacji, bo ustawa o danych osobowych na to nie pozwala,
Po trzecie - zasięgnąć opinii w oranizacjach skupiających podobne firmy - PSBD czy SDD,
Po czwarte - skorzystać z Forum Muratora - http://forum.muratordom.pl lub tutejszego Forum
Po piąte - na poważnie brać uwagi napisane na obu Forach.

Re: Koszt budowy - drogo czy tanio?

Posted: Fri 08 Nov, 2019
by ms27
Znam murator dom. Też polecam