Technologia budowy domu z bali

Techniczne aspekty budowy domów z bali
Post Reply
gacy
Posts: 1
Joined: Thu 20 Jul, 2006
Location: BYDGOSZCZ

Technologia budowy domu z bali

Post by gacy » Thu 20 Jul, 2006

Witam
Kupiłem gotowy projekt domu z bali (swierk lub sosna 16cm i ocieplany od srodka) i znalazlem wykonawce i teraz mam kilka pytan:

1. w projekcie, napisali ze bale powinny byc strugane a wykonawca stawia takie jak wychodza w tartaku (i suszarni) i po postawieniu scian szlifierkami wygladza powierzchnie - czy tak jest dobrze?
2. czy bale nie powinny byc tak wyciete z drzewa aby nie zawieraly rdzenia co podobno zmniejsza pekanie?
3. z zewnatrz sciana (podwalina) i fundament sa zestawione na "zero" i rozdzielone 2xpapa i lepikiem - a co z kapinosem- przypalby sie chyba?
4. wykonawca stosuje belki o roznej wysokosci (od 20 do 50cm) co daje niby indywidualny charakter - czy nie lepiej stosowac belki rowne (25 cm jak w projekcie)
5. wykonawca zacina belki z konca na jaskolczy okon z ostatkami na gora 5 cm,a w projekcie mam ostatki mniej wiecej 15 cm i w zwiazku z czym belki powinny byc wyciete tak zeby koniec belki pozostawic jako pelen przekroj bala. Czy ostatki 5cm sa poprawne?
6. Czy ktos wie jaka jest koszt obrobki bala 16x25cm po suszeniu ( po struganiu z kazdej strony i wyfrezowaniu wpustu i piora)
7. Mam tez watpliwosci co do ksztaltu przekroju bala ale nie wiem jak go przedstawic - jak ktos bylby zainteresowany pomoca to moge go przeslac na priv'a.


Pozdrawiam
Gacy


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Wed 26 Jul, 2006

Jeżeli masz wątpliwości co do niezgodności realizacji budynku z projektem - sprawdź dokładnie co masz w umowie. Może umowa określa zmiany w stosunku do projektu.

Ad. 1 - może wykonawca nie ma strugarki? Jeżeli szlifowanie wykonuje ze strony wewnętrznej i zewnętrznej bali, to można by to przyrównać do strugania, choć szlifując nie uzyska się tak równej powierzchni jak przy struganiu, ale to już sprawa gustu.
Ad. 2 - wprost przeciwnie - w środku drewna znajduje się tzw. twardziel, a wiec drewno trwalsze,
Ad. 3 - nawet jak fundament i ściana są ustawione "na zero" miejsce połączenia bali z z fundamentem winno być przykryte kapinosem,
Ad. 4 - to już kwestia gustu, ale jeżeli, tak przewiduje projekt, a Tobie różne wysokości bali nie odpowiadają, możesz spokojnie żądać od wykonawcy stosowania bali zgodnie z projektem,
Ad. 5. - ostatki nadają budynkowi swoisty charakter. Zatem jeżeli wykonawca odstapił od projektu i zmienił charakter budynku, możesz żądać powrotu do projektu lub żądać odszkodowania (np. upustu), za zmianę charakteru budynku, albo ... za oszczędności na drewnie,
Ad. 6 - powinieneś zwrócić się do firmy produkującej bale np. KPPD w Szczecinku,
Ad. 7 - prześlij lub zamieść tu na stronie.

patcom
Posts: 10
Joined: Tue 22 Aug, 2006
Location: Nowy Sącz
Contact:

Prośba do Pana Wojciecha.

Post by patcom » Thu 24 Aug, 2006

Witam. Czy mógł by mi Pan polecić jakiś średnio zaawansowany program do projektowania domków z bali i nie tylko. Jakiś do ściągniecia z internetu. On nie jest mi potrzebny do pracy ani nic z tych rzeczy tylko do własnych doświadczeń. Był bym bardzo wdzięczny.
Z góry dziękuję.


Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów z bali”