Ogrzewanie kominkowe

Techniczne aspekty budowy domów z bali
Post Reply
Figa
Posts: 20
Joined: Mon 11 Dec, 2006

Ogrzewanie kominkowe

Post by Figa » Thu 28 Dec, 2006

Jestem zdecydowana nabyć projekt domu z bala. W tym projekcie jest przewidziane tylko ogrzewanie kominkowe/nie ma żadnego rozprowadzenia ciepła/ Mam wątpliwości czy takie ogrzewanie wystarczy? Jaka jest najlepsza forma ogrzewania domu, jeśli służy on tylko do sporadycznych wypadów? Przynajmniej teraz, bo w przyszłości może być różnie... Czy ktoś słyszał o wiatraczkach montowanych pod sufitem w celu " odtransportowania" ciepła spod dachu na dół? Może śmieszne, ale ponoć niezłe :shock: Pozdrawiam. Figa


Figa
Posts: 20
Joined: Mon 11 Dec, 2006

Dlaczego

Post by Figa » Mon 01 Jan, 2007

Czemu nikt nie chce się wypowiedzieć na temat ogrzewania kominkowego :?: Czy temat jest taki niepopularny, czy nikt nie ma żadnych doświadczeń i zdania na ten temat? :( Każda opinia ma dla mnie znaczenie, ponieważ nie mam pojęcia co z tym fantem robić... Nikogo nie pociągnę do odpowiedzialności 8) 8) 8) Figa

romiber
Posts: 27
Joined: Thu 19 Oct, 2006

Post by romiber » Mon 01 Jan, 2007

Istotne znaczenie ma zawsze wielkosc domu, uklad pomieszczen, ich wysokosc.Od tego zalezy w jaki sposob w domu bedzie cyrkulowalo cieple powietrze z kominka. O wyborze typu kominka warto pomyslec juz na etapie projektu. Uwazam ze w domu z bali dosc ciezko jest poprowadzic kanaly rozprowadzajace cieple powietrze w sposob estetyczny i nienaruszajacy w jakis sposob konstrukcji.Moze wiec warto pomyslec o kominku z plaszczem wodnym o odpowiedniej mocy i wykorzystac go takze do zasilania ogrzewania podlogowego albo zasobnika cieplej wody uzytkowej.Taki wybor pociaga wtedy za soba kolejne; np uklad warstw podlogi,rodzaj posadzki,parametry komina i wiele innych.Mysle ze najlepiej skontaktowac sie z producentem lub dystrybutorem wkladow kominkowych i zasiegnac precyzyjnych informacji. Oni z pewnoscia wiedza wiele i z pewnoscia cos doradza!. Ja stawialbym na wklad kominkowy z plaszczem wodnym zasilajacym wodne ogrzewanie podlogowe- jako alternatywa elektryczne grzejniki konwektorowe w pozostalych pomieszczeniach.
Czy w projekcie ciepla woda jest z przeplywowego ogrzewacza(elektrycznego)?

Figa
Posts: 20
Joined: Mon 11 Dec, 2006

Dziękuję

Post by Figa » Mon 01 Jan, 2007

Dziękuję za odpowiedź. Uzmysłowiła mi ona jak dalece jestem jeszcze niezorientowana w projekcie, który chcę nabyć. Wiem o nim, że odpowiada mi pod względem estetycznym, wielkości, kosztów realizacji, etc. etc. ale nie mam pojęcia jak jest rozwiązana sprawa ciepłej wody. Pewnie są jeszcze inne tematy, o które powinnam spytać zanim zamówię projekt. Będę wdzięczna za sugestie i rady w tej kwestii/ tak to jest jak się buduje pierwszy dom/ :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: Pozdrawiam. Figa

romiber
Posts: 27
Joined: Thu 19 Oct, 2006

Post by romiber » Tue 02 Jan, 2007

Figa - troche materialow w tym temacie przeslalem na priva!

Figa
Posts: 20
Joined: Mon 11 Dec, 2006

Dzięki.

Post by Figa » Tue 02 Jan, 2007

To bardzo ciekawa propozycja :) , tylko, że mam jeszcze jeden dylemat. Jak pisałam w pierwszym poście-przynajmniej w najbliższej przyszłości dom byłby zamieszkiwany sporadycznie tzn. raczej jako baza wypadowa na weekendy całoroczne. Zastanawiam się, czy w takiej sytuacji przy np. silnych mrozach musiałabym każdorazowo spuszczać wodę z takiego płaszcza kominkowego, żeby nie ryzykować zamarznięcia i rozsadzenia całej konstrukcji w czasie mojej nieobecności:?:A może istnieją jakieś specjalne płyny przeciw zamarzaniu typu Borygo, które można wlewać do takiego zbiornika zamiast wody :?: Figa

romiber
Posts: 27
Joined: Thu 19 Oct, 2006

Post by romiber » Wed 03 Jan, 2007

Jezeli zdecydujesz sie budowac swoj dom jako dom caloroczny a nie jako rekreacyjny musi on spelniac normy stawiane domom mieszkalnym - takze dotyczacym izolacyjnosci cielnej scian zewnetrznych.Poprostu- zarowno sciany takiego domu jak i dach musza byc odpowiednio docieplone - a jezeli tak bedzie to nie zakladam ze temperatura wewnatrz pomieszczen spadnie ponizej 0stopni wiec woda w instalacji napewno nie zamarznie.Opcja budowy domu jako mieszkalnego daje jeszcze dodatkowe korzysci zwiazane z finansami.Podatek od nieruchomosci jest znacznie nizszy dla domow mieszkalnych niz dla domow rekreacyjnych, a dodatkowo jesli zdecydujesz sie budowac swoj dom mieszkalny z firma to zaplacisz 7% VAT zamiast 22%

Figa
Posts: 20
Joined: Mon 11 Dec, 2006

Całoroczny

Post by Figa » Wed 03 Jan, 2007

Jestem absolutnie zdecydowana na budowę domu całorocznego,ale mimo wszystko czy jesteś przekonany, że pomimo rygorystycznego zachowania parametrów izolacji cieplnej ścian i poddasza przewidzianego dla domów całorocznych przy temp.-20st.C podczas dwutygodniowej nieobecności temperatura wewnątrz domu nie spadnie poniżej 0 :?: Jak wyjechałam kiedyś zimą na 6 dni z mieszkania w bloku /cegła/ i zakręciłam zupełnie kaloryfery, to pomimo, że dookoła "grzali" sąsiedzi miałam temperaturę +7st. :cry: Może te wszystkie dylematy są trochę wydumane, ale to przecież decyzja na całe życie/domu/ Pozdrawiam.Figa 8)

Wieslaw
Posts: 39
Joined: Sat 23 Sep, 2006
Location: Gdynia

Post by Wieslaw » Wed 03 Jan, 2007

Figa,

Mamy podobne pytnia i wątpliwości jak i Ty.
Również zdecydowaliśmy się na budowę domu drewnianego,całorocznego,jako ze na chwile obecna ma być domem weekendowym,jak najczęściej wykorzystywanym,ale kiedyś tam ma stać się domem na co dzień.Zdecydowaliśmy się na całoroczny również ze wzgledów o których wspomniał Romiber.Według wyliczeń architekta,przyjęte ocieplenie wszystkich płaszczyzn pozwala oczekiwać współczynnika około 0,24.Więc tak jak mówi Romiber powinno byc ok,gdy dom będzie stał "opuszczony".Jak będzie w praktyce to się okaże.
Myślę również o zastosowaniu kominka z płaszczem wodnym i grzejnikami,a w holach,łazience planowałem ogrzewanie podłogowe wodne i tutaj pojawiło się ale.....

A mianowicie stropo-podłoga w domu (parterowy-mamy już dosyć schodkowania w obecnym mieszkaniu) ma być w konstrukcji drewnianej.Najczęściej jako ślepej podłogi używa się płyt OSB,które są materiałem drewnopochodnym,a więc nasączone są chemią.Przy ogrzewaniu podłogi następuje wydzielanie fermahelydu (pisownia) ;szkodliwy w jakimś stopniu dla zdrowia.Nie zalecane- tyle nasi fachowcy. Z kolei koledzy z pracy,Kanadyjczycy,twierdzą,że w ich domach,też drewnianych,stosują ogrzewanie podłogowe na szkielecie drewnianym bardzo często.Na mój zarzut o wydzielanie sie gazu,odpowiadają,że można zastosować płytę ze sklejki..... Sam nie wiem,ciężko jest tak naprawdę doszukać się konkretnej odpowiedzi/rady w tej kwestii.Istnieją systemy podłogowe grzewcze do konstrukcji drewnianej podłogi....
Będę jeszcze te sprawę ćwiczył z firmami,które wybiorę do realizacji systemu grzewczego.Aha,myślę jeszcze o wpięciu do kominka czegoś dodatkowego na wszelki słuczaj :lol: ; może piec elektryczny (mam już licznik dwu strefowy) albo coś na butlę z gazu (nie ma w okolicy ziemnego),a może groszek???? Ale to wszystko koszta więc zobaczę jak będziemy lądować z kasą jak zaczniemy dzieło.
Wszystko jest już właściwie gotowe; umowa na dom podpisana (dom ma być gotowy do 30 czerwca tego roku!!!), kierownik budowy,który będzie miał ludzi do fundamentu i kominów.Więc wygląda,że jesteśmy gotowi do startu jak tylko pogoda odpuści,chociaż właściwie jak na razie nie ma czego odpuszczać.... :lol: Wiem,że ludzie stawiają teraz fundamenty.
Przed nami duże wyzwanie i wiele znaków zapytania,zobaczymy.

Pozdrawiam,
Wiesiek z Gdyni. :D

Figa
Posts: 20
Joined: Mon 11 Dec, 2006

Dziękuję

Post by Figa » Thu 04 Jan, 2007

Bardzo Ci dziękuję za odpowiedż i ciekawe wiadomości. :D Widzę z radością, że mamy podobne koncepcje ogrzewania domu, dlatego będę naprawdę wdzięczna za rozmaite nowinki w tej materii / nie ma to jak w praniu/ :? Znacznie prześcignąłeś mnie w realizacji swoich marzeń, bo ja jestem jeszcze w fazie wstępnej, tzn. czysto teoretycznej/ decyzja o kredycie, wybór projektu-właściwie już wybrałam i teraz milion pytań... etc. etc./ Właściwie to zazdroszczę, że masz już tyle decyzji za sobą. Ogrzewanie wody w łazience planuję na gaz/ oczywiście z butli, bo innego też nie mam/, o podłogowym myślałam w łazience, a w pokojach grzejniki na wodę rozprowadzaną rurkami w podłodze. Nie mam o temacie zielonego pojęcia :!: a bardzo bym chciała zbudować mój dom dla siebie a nie dla wroga, dlatego tak bardzo sobie cenię forum budowlane i wszystkie rady i sugestie jakie mogą być przydatne. Życzę Wam udanej inwestycji, dobrej pogody, uczciwych i dobrych fachowców i wszystkiego co może się przydać w tej inwestycji. Ja "buduję' w woj. mazowieckim. :D Pozdrawiam. Figa

romiber
Posts: 27
Joined: Thu 19 Oct, 2006

Post by romiber » Sun 07 Jan, 2007

Moim zdaniem dobrym rozwiazaniem dla domu z bali jest zastosowanie plytowego fundamentu grzewczego bez koniecznosci wykonywania glebokich robot ziemnych www.legalett.com.pl --czyli cos w rodzaju 2 w1(fundament domu i plyta grzejna).
Niestety koszt jest znacznie wyzszy niz tradycyjnego fundamentu ale byc moze porownywalny do kosztu sumarycznego robot ziemnych+fundament+system ogrzewania.

Figa
Posts: 20
Joined: Mon 11 Dec, 2006

Post by Figa » Wed 10 Jan, 2007

To bardzo ciekawa technologia. Odwiedziłam stronę internetową, którą podałeś i naprawdę mi się podoba. :) A koszty? no cóż- napisałam maila- niech liczą... Czy może zastosowałeś tą technologię w domu, który miałam przyjemność podziwiać na stronach forum? to jest naprawdę coś :D :D :D Gratuluję i pozdrawiam. Figa

LOG
Posts: 18
Joined: Sat 19 Mar, 2005
Location: tylko sprawdzam ile się zmieści

Post by LOG » Sun 14 Jan, 2007

Witam,
parę lat wcześniej wykonałem kilka systemów rozprowadzenia ciepłego powietrza z kominka w budowanych domach z bala. Stosowałem wkłady żeliwne firmy Kornak.
Mają taki fajny wkład już przystosowany do tego systemu. Spełnia on swoją rolę tylko przy wielkości budynku do 100m2. Najlepiej wykonywać taki system w budynku parterowym. To żaden problem i łatwe wykonanie (oczywiście przy suficie płaskim). Trudno natomiast jest wykonywać rozprowadzenie ciepła rurami w budynku z poddaszem i jeszcze z widocznymi belkami stropowymi. Ale też jest możliwe do wykonania.
Rozmawiałem kiedyś z użytkownikiem tego systemu po roku użytkowania w budynku z bala o pow. 73m2 rozprowadzenie ciepła z kominka do czterech pomieszczeń.
Budynek wykorzystywany okresowo, zima nie taka jak obecna -20 st. Po dwóch godzinach palenia w kominku temperatura w budynku 20 st.
Pozdrawiam
LOG

Wieslaw
Posts: 39
Joined: Sat 23 Sep, 2006
Location: Gdynia

Post by Wieslaw » Sun 14 Jan, 2007

Witam,

Jak widze masz doswiadczenie w montazu kominkow i systemow.

A jaka jest Twoja opinia o kominku z plaszczem wodnym plus grzejniki w pokojach i ogrzewanie podlogowe w pomieszczeniach typu lazienka,hol?? Mysle jeszcze o dodatkowym systemie,aby wspolpracowal z kominkiem.

Dom parterowy (117 metrow) z podloga w konstrukcji drewnianej.Panuje generalna opinia,ze nie jest zalecane wykonanie ogrzewania podlogowego na konstrukcji drewnianej; obciazenia i wydzielanie sie formaldehydu z OSB.....
Zaczynam na wiosne,a jeszcze nie podjalem decyzji jak rozwiazac ogrzewanie w domu.

Moze podzielilbys sie swoim doswiadczeniem i cos zaproponowal??

Dziekuje za cenne porady w temacie.
Pozdrawiam,
Wiesiek

zxr
Posts: 28
Joined: Sat 13 Jan, 2007
Location: Szczecin

kominkowe

Post by zxr » Sun 14 Jan, 2007

Generalnie z kominkiem "powietrznym" jest ten problem, że na początku dość długo się nagrzewa, więc zbyt dużo hajcujemy, a później jest tego ciepła za dużo i trzeba otwierać okna.

Jeżeli dom jest używany okresowo/weekendowo (na 2 dni), to z mojej praktyki wynika potrzeba zaopatrzenia się w dmuchawę grzewczą - elektryczną (-koszty/+komfort) lub butlową (-zapach/+koszty).
Wtedy wystarczy dmuchawę na samym początku uruchomić, nagrzać dom/pomieszczenie, a później stopniowo rolę ogrzewania przejmuje kominek.

Jeżeli jesteśmy w stanie z góry przewidzieć termin przyjazdu, to można skorzystać z programatora tygodniowego, który uruchomi ogrzewanie przed naszym przyjazdem.

Podobno są też urządzenia, które pozwalają uruchomić instalację poprzez... sms, ale nie znam szczegółów.

LOG
Posts: 18
Joined: Sat 19 Mar, 2005
Location: tylko sprawdzam ile się zmieści

Post by LOG » Mon 15 Jan, 2007

Witam,
wkładów z płaszczem wodnym nie proponowałem z uwagi na ich cenę. Są sporo droższe od powietrznych. Zastosowanie płaszcza i normalnego (popularnego) ogrzewania grzejnikowego w budynku okresowo wykorzystywanym wiąże się z zalaniem instalacji płynem, nie wodą. Przy srogich zimach może dojść do popękania grzejników. Lepiej dmuchać na zimne. Teraz takiej zimy nie ma ale nigdy nie wiadomo czy nie będzie.
Ogrzewanie podłogowe przy podłogach drewnianych to chybione rozwiązanie. Przecież drewno jest sporym izolatorem i nie kumuluje ciepła. Ogrzewanie podłogowe tylko przy wylewkach i terakocie. To moje zdanie.
Jeśli już chciałby Pan zastosować ogrzewanie podłogowe w łazience to proponuję zrobić wylewkę betonową i terakotę. Uważam że to jest sprawdzone rozwiązanie.
Pozdrawiam
LOG

zxr
Posts: 28
Joined: Sat 13 Jan, 2007
Location: Szczecin

Post by zxr » Mon 15 Jan, 2007

W uzupełnieniu do ogrzewania podłogowego w łazience - proponuję zrobić autonomiczne elektryczne, płytko położone (maty mile widziane). Pozwala to mieć efekt ciepłej podłogi wtedy, kiedy chcemy, niezależnie od potrzeb grzewczych domu (również latem) - łatwe sterowanie programatorem. Warto taką łazienkę wyposażyć dodatkowo w duży grzejnik z termostatem.

Przy kładzeniu z dala omijać kanalizację i zrobić dużą dylatację - pracuje jak cholera!

Z takiej łazienki frajda jest duża, choć koszty też niemałe.

Wieslaw
Posts: 39
Joined: Sat 23 Sep, 2006
Location: Gdynia

Post by Wieslaw » Tue 16 Jan, 2007

Dziekuje za odpowiedzi :D

Wybierajac kominek z plaszczem wodnym chcialem upiec dwie pieczenie....Poza tym czytajac na forach zrozumialem,ze jest bardziej kontrolowalny jezeli chodzi o temperature niz DGP.Grzejniki wybralem wlasnie ze wzgledu na drewniane podlogi jak i szkieletowa konstrukcje podlogi (150 welny i pustka powietrzna pod).Myslac o orzewaniu podlogowym w holach i lazience,planowalem wlasnie terakote,ale tutaj trafilem na problem wydzielania sie formaldehydu z OSB.Chociaz,gdzies sie doczytalem,ze mozna stosowac ekrany aluminiowe,poza tym wylewka???? Obciazenia mozna "zniewelowac" wzmacniajac konstrukcje szkieletu podlogi,ale te plyty OSB....
Dom ma byc rekreacyjny caloroczny,ale pozniej planujemy tam zamieszkac na stale;teraz wazne sa dzieci,praca,szkola.......

Wiem,ze to nielatwe pytanie,ale co polecalibyscie do domu drewnianego jako kompletny i w miare oszczedny system grzewczy? Sam juz nie wiem i zaczynam watpic; plaszcz wodny czy DGP i co ewentualnie do tego jako alternatywa?? :roll: Na pewno przydaloby sie do tego sterowanie.

Pozdrawiam
Wiesiek.

zxr
Posts: 28
Joined: Sat 13 Jan, 2007
Location: Szczecin

ogrzewanie

Post by zxr » Tue 16 Jan, 2007

Radzić co do ogrzewania nie jest łatwo, bo:
- różny jest skład rodzin i sposób ich funkcjonowania (otwartość/autonomiczność pomieszczeń);
- różne są średnie temperatury; różne w różnych latach i różne w różnych regionach;
- różna jest rodzinna ekonomia - bardziej stawiać na redukcję kosztów, czy bardziej na komfort
- różny jest horyzont inwestycyjny: dom na "całe życie" (odradzam), czy na 4-8lat.

Mogę się jedynie podzielić swoimi doświadczeniami z kilku domów i rodzajów ogrzewań.
Aktualnie planowany dom ma być ciepły (<0,2) w prefabrykowanym szkielecie, parterówka 108m2, podłoga na gruncie (do pustki nie mam zaufania). Lokalizacja: Szczecin. Mieszkańcy: 2 dorosłe osoby. Główna część mieszkalna: salon+jadalnia+kuchnia+hol - wariant otwarty. Horyzont: 4-8lat.
Dodatkowo w programie mieszkalnym jest: sypialnia, gabinet komputerowy i pokój gościnny.

A. Ogrzewanie głównej przestrzeni:
1. niskotemperaturowe (bez przypalania) elektryczne grzejniki autonomiczne.
2. kominek powietrzny z minirozprowadzeniem tylko w przestrzeni salonu/jadalni
Kominek obligatoryjnie używany w dniach, kiedy temperatura spada <3st
B. Sypialnia- grzejnik z temperaturowym programatorem tygodniowym. Śpimy w chłodku, a rankiem budzi nas ciepełko, potem znów chłodek.
C. Gabinet i gościnny- grzejnik elektryczny. Pom.użytkowane sporadycznie. Komputer za pomocą łącza bezprzewodowego mogę użytkować też w części dziennej.
D. Łazienka:
1. Podłogowe - mata elektryczna sterowana programatorem tygodniowym.
2. Grzejnik elektryczny z dodatkową dmuchawą, która umożliwia ekstra nagrzanie pomieszczenia przed kąpielą.

CWU przygotowywana przez jednobiegowy piec gazowy z zasobnikiem ok.90l i recyrkulacją.
W domu murowanym, mając piec gazowy, dałbym grzejniki wodne. W ciepłym szkielecie potrzeby cieplne są tak znikome, że wystarczą grzejniki elektryczne o dużej sprawności praktycznej, autonomiczności i szybkości reakcji.

nawgran
Posts: 18
Joined: Thu 22 Feb, 2007
Location: małopolskie

Post by nawgran » Thu 08 Mar, 2007

Witam! Bardzo zaciekawił mnie poruszany tutaj wątek. Jestem w o tyle trudnej sytuacji gdyż nie mam praktycznie żadnej wiedzy w zakresie budownictwa. Moja "budowa" to na razie plany i teoria niemniej uważam, że już teraz muszę uzupełnić braki aby uniknąć niemiłego zaskoczenia w przyszłości.

Z tego, co piszecie wynika, że nie ma zbyt wielu możliwości ogrzania domu z bali litych a w każdym razie stanowi to pewną trudność z różnych względów.
Moje pytanie dotyczy domu ok. 125m2, z podpiwniczeniem i użytkowym poddaszem.

Piwnice: pod całym budynkiem.
Parter: salon otwarty, połączony z jadalnią, pp, zamknięta kuchnia i łazienka.
Poddasze: trzy sypialnie i łazienka.

Czy mogę liczyć na Wasze sugestie na jaki rodzaj ogrzewania zdecydować się w takim
przypadku? Z jakimi należy liczyć się kosztami, tak instalacji jak i eksploatacji? Oczywiście mam na myśli koszty orientacyjne, porównanie kosztów poszczególnych rodzajów ogrzewania, itd...

Z góry serdecznie dziękuję za wszelkie sugestie i pozdrawiam serdecznie :D

reo
Posts: 3
Joined: Sat 05 May, 2007

Post by reo » Sat 05 May, 2007

witam, miałam problem z zmarzaniem wody w rurach - ale już spokój, są specjalne płyny, stosowane w instalacjach grzewczych nie zamarzające do temp. -20 C

totylkojacek
Posts: 1
Joined: Sat 30 Jun, 2007

Ogrzewanie kominkowe...

Post by totylkojacek » Sun 01 Jul, 2007

Witam,

A mnie po głowie chodzi system złożony z kominka z płaszczem wodnym, akumulatora ciepła /uważam, że konieczny!/ ze zbiornikiem na C.W.U. i grzałką pracująca w taryfie nocnej.... kolektory słoneczne później... a płyta fundamentowa z wymiennikiem wodnym I elektrycznym typu legalet tyle, ze nie mogę dowiedzieć się w firmie o koszty imozliwości takiego rozwiązania/... i od tego chyba zacznę:)

taki system po pierwsze nma walory taniosci, elastyczności, daje wmożliwości rozbudowy...

Pozdrawiam.

Wieslaw
Posts: 39
Joined: Sat 23 Sep, 2006
Location: Gdynia

Post by Wieslaw » Sat 10 Nov, 2007

Ja postawilem na kominek z plaszczem wodnym 19KW (powierzchnia domu 116 metrow) w systemie z piecem elektrycznym Kospela 12KW plus C.W.U. z grzalka.Ogrzewanie wodne podlogowe w salonie,kuchni, holach i grzejniki w sypialniach,kotlowni i garderobie.Dom jeszcze nie do konca docieplony (pare metrow welny do polozenia na stropie),ekipa caly czas pracuje wewnatrz przy wykonczeniowce.
Po zaladowaniu mniej wiecej 1/3 kominka, temperatura w domu idzie do 24 stopni.Po przelaczeniu w tryb automatu,zamknieciu drzwi i okien,temperatura utrzymuje sie na stalym poziomie przez 3 godziny.
Piec elektryczny ustawiony na 14-15 stopni,zuzyl w taryfie dziennej (taka na razie mam) przez 3 dni energii za 35 zl.
Tyle na razie,jako ze dom jest jeszcze wykanczany,niedogrzany i te doswiadczenia sa wlasciwie niemiarodajne i wstepne,ale wyglada na razie dobrze.zobacze co bedzie po wyprowadzeniu sie ekip i podloaczeniu taryfy nocnej.
jestem dobrej mysli.

Pozdrawiam
Wiesiek

tomek bialystok
Posts: 16
Joined: Sat 14 Feb, 2009

Post by tomek bialystok » Mon 05 Apr, 2010

Witam chciałem wznowic temat
Chce zamontować kominek w domu z bali i mam pytanko jak należy zabespieczyc kanały ciepłego powietrza które maja kontakt z drewnem do rozprowadzenia będa użyte rury termofleks a moze nic nie trzeba dodatkowo robić :?:

tomek bialystok
Posts: 16
Joined: Sat 14 Feb, 2009

Post by tomek bialystok » Tue 13 Apr, 2010

może ktoś sie pochwali czym ma zrobione rozprowadzenie ciepłego powietrza , :?:

tomek bialystok
Posts: 16
Joined: Sat 14 Feb, 2009

Post by tomek bialystok » Sun 18 Apr, 2010

jak widac jest to nowość na polskim rynku nikt nie robił jeszcze takiego rozprowadzenia ,no to ja zrobie w kanałach 5x15 :mrgreen:



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów z bali”