Co w szczeliny między balami?

Techniczne aspekty budowy domów z bali
Post Reply
w.kowalik
Posts: 1
Joined: Thu 22 Mar, 2007
Location: Stalowa Wola

Co w szczeliny między balami?

Post by w.kowalik » Thu 22 Mar, 2007

Witam, już lada dzień będę składał drewniany dom z rozbiórki i mam dylemat - co zastosować w szczeliny między balami (kiedyś był mech, itp.) A CO TERAZ?
Może upychać wełnę mineralną, może piankę montażową w może coś innego?
Prosze o poradę :?: :!:


LOG
Posts: 18
Joined: Sat 19 Mar, 2005
Location: tylko sprawdzam ile się zmieści

Post by LOG » Sat 24 Mar, 2007

Witam, polecam LogJam, amerykański środek do spoinowania ścian z bali.
Pozdrawiam
LOG

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sat 24 Mar, 2007

LOG wrote:polecam LogJam, amerykański środek do spoinowania ścian z bali.
Może coś bliżej na temat tego środka?
Myślę, że wielu Forumowiczów byłoby zainteresowanych - gdzie można zakupić, jak stosować, itp. Oczekujemy zatem na bliższe informacje.

LOG
Posts: 18
Joined: Sat 19 Mar, 2005
Location: tylko sprawdzam ile się zmieści

Post by LOG » Sun 01 Apr, 2007

Witam,
link do strony http://www.sashco.com/log/products/logjam.php
pozdrawiam
LOG

tomciog
Posts: 57
Joined: Fri 04 May, 2007
Location: Gościcino

Post by tomciog » Fri 04 May, 2007

Witam wszystkich - właśnie jestem na etapie przenoszenia domu z bala (średnica ok. 20cm) spod Warszawy ( Legionowo) do Gościcina.
Na miejscu szpary między belkami są wypełnione wełna mineralną, ale gość z ekipy przenoszącej domy stwierdził że wełna ciągnie wilgoć między bale (w sumie ma rację) i trza zastosować coś innego.
Czytałem o uszczelkach, a tu widzę jakiś środek - choć sądząc po opisie strony trzebaby się bujnąć do Stanów żeby toto przywieźć.

psedziak
Posts: 1
Joined: Fri 28 Sep, 2007
Location: Warszawa

Post by psedziak » Fri 28 Sep, 2007

Polecam starą, sprawdzoną metodę czyli mechowanie. Ja w swojej przeniesionej chałupie szczeliny między balaimi wypełniałem właśnie przy pomocy miejscowego mchu. Tak jak robili to nasi przodkowie. Mech wydaję się być tu idealny: ekologiczny, łatwo dostępny i tani. Nic więcej nie trzeba. Polecam.

User avatar
Mysliciel
Posts: 4
Joined: Thu 11 Oct, 2007
Location: Białystok

Post by Mysliciel » Thu 11 Oct, 2007

Szczeliny możesz wypełnić wełną, mchem lub uszczelkami specjalnie do tego robionymi.

Pozdrawiam

tomciog
Posts: 57
Joined: Fri 04 May, 2007
Location: Gościcino

Post by tomciog » Sat 01 Dec, 2007

Ja złozyłem na razie bez niczego. Bele były wilgotne od deszczów (rozerwało mi na samej górze brezent) i wolę żeby sobie spokojnie wyschły. Od środka daję piankę niskorozprężną (nawet fajnie wyglada) z pistoletu nastawionego na minimalny wypływ. Może to nie bardzo ekologiczne, ale i tak będą 2 folie (wiatro i po wełnie paroprzepuszczalna) wiec "rępał to pies".
A na zewnatrz poczekam na lato i ... będę "łoptyk" - wełna mineralna na wcisk lub mech lub włókna lniane.
Raz się żyje, raz się umiera. Potem tylko straszy.... ;-)

rzyraf
Posts: 152
Joined: Wed 23 Feb, 2005
Contact:

Post by rzyraf » Sat 01 Dec, 2007

Wypełnianie szczelin wełna ma jedną kolosalną wadę - wełna wspaniale ciągnie wodę, co od razu owocuje deszczem po wewnętrznej stronie ściany a po dłuższym czasie rozpadem konstrukcji.

tomciog
Posts: 57
Joined: Fri 04 May, 2007
Location: Gościcino

Post by tomciog » Sun 02 Dec, 2007

Dlatego też cały czas się nad tym zastanawiam (mam jeszcze czas). Tylko pytanie - jak rozwiązują ten problem firmy montujące domy z takim właśnie uszczelnieniem (nomen omen te duże i solidne polecane na tym forum).
Wspomnę tylko, że dom jest zbudowany z bali okrągłych z wyfrezowaną na półokrągło dolną częścia (patrz np www.stilopolska.pl ) - czyli woda powinna spływać w dół a nie wgłąb.O tak to wygląda :
http://www.stilopolska.pl/dom.html
Poza tym nie pozwolę sobie na cos co widywałem przy różnych okrąglakach - wystawanie wełny poza bale. Raz , że to szpeci, a dwa myślę że właśnie wtedy ciagnie wodę.
Ale jak wspomniałem wcześniej mam jeszcze sporo czasu (jakoś do lata) i mogę się spokojnie zastanowić nad tym problemem.
Aha producenci wełny produkują specjalne paski (ok. 5,5 i 12 cm szer.) właśnie dla takich rozwiązań.
Raz się żyje, raz się umiera. Potem tylko straszy.... ;-)

rzyraf
Posts: 152
Joined: Wed 23 Feb, 2005
Contact:

Post by rzyraf » Sun 02 Dec, 2007

W wietrzny dzień woda zostanie wepchnieta w każda szczeline, a po drewnie potrafi płynąć do góry z niewielkim wysiłkiem:):)Niezłym rozwiązaniem jest obce pióro i uszczelki. Jasne, ze sa stare dobre techniki, ale proponują tradycyjnie juz, wizyte w skansenie i pogawedki z facetami, którzy tamtejsze konstrukcje przenoszą, stawiają etc. Zreszta - mam taką prawie 100 letnią chatynkę z bala 5". Niestety - czy mech, czy glina pare lat i wszystko wypada. A wetknąć to z powrotem porzadnie to już po paru latach jest kłopot. A jesli włożone będzie płytko, to wtedy niestety ale zyjemy w domu z szczelinami, przesłoniętymi cienką warstewka mchu czy wełny.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Fri 07 Dec, 2007

W najbliższym czasie pojawi się na rynku włóknina poliestrowa, specjalie produkowana dla uszczelnień między balami. Takie włókniny stosuje wiele firm skandynwskich, w tym i Honka.

Bochuna
Posts: 1
Joined: Wed 06 Feb, 2008

Post by Bochuna » Sat 16 Feb, 2008

A czy ktoś słyszał o filcu syntetycznym? Jedna z firm, którą sonduję właśnie taki ofeuje jako uszczelnienie między balami. Czy jest to coś trwałego, godnego polecenia? i co, jeżeli po latach się wykruszy? czy można to zastąpić czymś innym? czy zostają tylko metody przodków?:)

tomciog
Posts: 57
Joined: Fri 04 May, 2007
Location: Gościcino

Post by tomciog » Sun 10 Jan, 2010

I wracam do tematu:
Po w sumie dwóch zimach przeżytych i jednym badaniu termowizyjnym mam zamiar:
- między bale (schły jednak troszkę dłużej niż myślałem, a i gaszenie pożaru dodało wody) wsunę taśmę samorozprężającą (rośnie z 4mm do 2 cm max)
- na zewnątrz lina jutowa
I tu się zastanawiam - jaki jest sposób montażu owej liny - klej czy nierdzewne gwoździe?
Klej - pytanie ile i czy wytrzyma?
Gwoździe - muszą być ze stali nierdzewnej lub mosiądzu - zwykła stal czy miedź się utlenia i wskutek deszczu spowoduje w końcu brudne zacieki - lekko wbijane pod skosem w dół oraz co jakiś czas w górę.
Mylę się czy też nie?
Wciskanie między bale nie wchodzi w rachubę, ze względu na baaardzo zróżnicowane szczeliny.
Pozdrawiam wszystkich Balowiczów.
Raz się żyje, raz się umiera. Potem tylko straszy.... ;-)

grzyb
Posts: 2
Joined: Sat 05 Dec, 2009

włóknina do uszczelnień

Post by grzyb » Sun 31 Jan, 2010

Wojciech Nitka wrote:W najbliższym czasie pojawi się na rynku włóknina poliestrowa, specjalie produkowana dla uszczelnień między balami. Takie włókniny stosuje wiele firm skandynwskich, w tym i Honka.
Witam,
Szukałem tej włókniny bez skutku. Czy ktoś wie gdzie to można kupić i jak to stosować lub ma jakieś doświadczenie z jej stosowaniem. Czy się sprawdza po latch, nie pije wody itp...

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 01 Feb, 2010

Skontaktuj się z szefem z firmy Logpol - www.logpol.com.pl
To na jej zlecenie wykonuje się specjalną włókninę do uszczelniania bali. Z tego co wiem chętnie się podzielą.

Miron
Posts: 1
Joined: Fri 29 Dec, 2006
Location: Gdynia

Post by Miron » Wed 10 Feb, 2010

ja mam ten sam problem, miedzy szczeliny pcham wełne mineralna a na zewnatrz daje fugę z sikaflex 11fc, na razie tylko od wewnatrz, bo zimno dość, ale na wiosnę chcę zrobic to samo od zewnatrz.

krzychut
Posts: 33
Joined: Thu 01 Apr, 2010
Location: Chojnice
Contact:

Post by krzychut » Sat 03 Apr, 2010

I tu się zastanawiam - jaki jest sposób montażu owej liny - klej czy nierdzewne gwoździe? Klej - pytanie ile i czy wytrzyma?
Stosuje line jutowa przy wykonczeniach wnetrz zamiast listew drewnianych przy sufitach. Doskonle sie mocuje za pomoca wkretow. Łebki się chowaja nic nie widac.

tomek bialystok
Posts: 16
Joined: Sat 14 Feb, 2009

Post by tomek bialystok » Mon 05 Apr, 2010

miałem do testu ta włóknine pije wode i sie pali :cry: tak wiec lepsz chyba wełna a co do liny to chyba najlepsze wyjscie to gwoździe

Bolas
Posts: 59
Joined: Fri 29 Feb, 2008
Location: Zory - slaskie
Contact:

Post by Bolas » Sat 23 Apr, 2011

Witam. Odświeżam temat bo nie chce zakładać nowego. Mam dylemat czy między bale jednak coś włożyć czy też nie? Jeśli tak to co polecacie tak by nie zaszkodzić sobie na przyszłość. Drugie pytanie które mnie nurtuje to czy wiatroizolacja w takiej ścianie powinna być kładziona na poziomym ruszcie tworząc szczelinę wentylacyjną między balem a folią czy też nie. A może niedoszczelnianie przestrzeni między balem jest uważane jako szczelina wentylacyjna u mnie ma wysokość 5cm. Czy pianka pistoletowa to dobry pomysł na te przestrzenie czy nie? Nie nasiąka ale też nie przepuszcza ani grama wilgoci.
Dzięki za pomoc
Attachments
przekrój.JPG

folber
Posts: 3
Joined: Wed 18 Aug, 2010

Post by folber » Mon 23 May, 2011

A co powiecie o wełnie drzewnej pomiędzy bale?
Na litwie widziałem że uszczelniają jakimiś pakułami, ostatnio dokonałem też oględzin przedwojennej willi bardzo pięknie wykonanej w stylu rosyjskich daczy , między balami były właśnie pakuły

lewy6550
Posts: 1
Joined: Wed 19 Jul, 2017

Re: gdzie!!!!!

Post by lewy6550 » Wed 19 Jul, 2017

LOG wrote:Witam, polecam LogJam, amerykański środek do spoinowania ścian z bali.
Z usa nie będę tego zamawiał wiecie gdzie to dostać u nas bądź w Europie???


tatramont
Posts: 1
Joined: Sun 22 Oct, 2017

Re: Co w szczeliny między balami?

Post by tatramont » Sun 22 Oct, 2017

Witam. Moja firma zajmuje się uszczelnianie domów z bali już od 17 lat. wykonujemy tradycyjne mszenie wełną drzewną (styl podhalański i karpacki). Zajmujemy się również uszczelnianie za pomocą kitów ciesielskich.

1grisza1
Posts: 1
Joined: Thu 19 Sep, 2019

Re: Co w szczeliny między balami?

Post by 1grisza1 » Thu 19 Sep, 2019

Tatramont. proszę o kontakt. mam dom z bala, który muszę uszczelnić. Pozdrawiam. grisza0312@wp.pl

rommekt
Posts: 1
Joined: Wed 15 Apr, 2020

Re: Co w szczeliny między balami?

Post by rommekt » Wed 15 Apr, 2020

ja znam uszczelniacz woochink, stosowany jest przez kilka firm w Polsce do swoich domów od lat i go zachwalają. Osobiście uszczelniałem tylko narożniki w swoim domu, ale materiał jest bardzo plastyczny nawet po 4 latach (bo tyle go już mam). Nic się nie zrywa, uszczelnia jak trzeba. Wygląd też mi się podoba. Osobiście mam mieszane uczucia co do mszenia, pod kątem trwałości, ale może się mylę.

Rajesh
Posts: 1
Joined: Tue 05 Jan, 2021

Re: Co w szczeliny między balami?

Post by Rajesh » Tue 05 Jan, 2021

Witam, polecam LogJam, amerykański środek do spoinowania ścian z bali.
Pozdrawiam
LOG



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów z bali”