Uszczelnienie domów z bali

Techniczne aspekty budowy domów z bali
Post Reply
Mile
Posts: 41
Joined: Sun 20 Mar, 2005

Uszczelnienie domów z bali

Post by Mile » Mon 21 Mar, 2005

Panie Wojciech,
na swoich stronach - http://szkielet.com.pl/bale/4.php - pokazuje Pan rozwiązania, które mogę mieć negatywny wpływ na trwałość budynku. Szczególnie nurtuje mnie połączenie ściany wewnętrznej ze ścianą zewnętrzną z wychodzącymi poza lico końcówkami ściany wewnętrznej. Czy to naprawdę jest złe?
Piszę o tym, gdyż ostatnio natknąłem się w necie na jedną z firm ze wschodniej Polski, która właśnie takie rozwiązania stosuje. Ich oferta mi odpowiada, ale po przeczytaniu Pańskiego artykułu zaczynam mieć wątpliwości. Czy słuszne?


LOG
Posts: 18
Joined: Sat 19 Mar, 2005
Location: tylko sprawdzam ile się zmieści

Post by LOG » Mon 21 Mar, 2005

Do Mile19.

Budują tak prawie wszyscy. Nie tylko firma ze wschodniej Polski.
W budynkach budowanych przez różne firmy zachodnie, a nawet amerykańskie powszechnie stosowane są ściany wewnętrzne z bali przechodzące przez ściany zewnętrzne.

To tylko Pan "EKSPERT" radzi inne rozwiązania "stosowanie ścian szkieletowych". Ale nie można się temu dziwić, przecież Pan "EKSPERT" "wyrósł" na budownictwie szkieletowym. Niegdyś popularnym, bo szeroko propagowanym. Obecnie Pan "EKSPERT" wziął się za budownictwo z bali i doradza. Błędnie zresztą.

Pozdrawiam

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 21 Mar, 2005

Mile19,
masz rację. Takie budowanie "połączenie ściany wewnętrznej ze ścianą zewnętrzną z wychodzącymi poza lico końcówkami ściany wewnętrznej" może zagrażać budynkowi. I właśnie dlatego temat ten poruszyłem juz na łamach Katalogu Budownictwa Drewnianego '2003, a ostatnio na łamach KBD '2005 i potem na podanych przez Ciebie stronach w Internecie.
Chciałbym jednak wyjaśnić Ci to zagadnienie do końca. Takie rozwiązania mogą zagrażać budynkowi wówczas kiedy budowany jest budynek mieszkalny, z bali o grubości takiej, że ściany zewnętrzne wymagają dodatkowego ocieplenia,a więc z bali, których grubość nie zapewnia współczynnika U < niż 0,50 W/m2K.
Całość zagadnienia polega na tym, iż w miejscach "połączenie ściany wewnętrznej ze ścianą zewnętrzną z wychodzącymi poza lico końcówkami ściany wewnętrznej" nie ma możliwości zachowania ciągłości folii wiatroizolacyjnej, która winna chronić budynek przed przewietrzaniem i wilgocią z zewnątrz i winna być założona po zewnętrzej stronie ściany zewnętrznej - między "balami" a izolacją cieplną, oraz opóźniacza pary (folii paroizolacyjnej), która winna chronić konstrukcję budynku i izolację cieplna przed wilgocią z wnętrza budynku i winna być założona po wewnętrznej stronie ściany zewnętrzenj - pomiędzy okładziną wewnętrzną (płyty g/k, boazeria) a izolacją cieplną. Tylko zachowanie ciągłości tych folii może zapewnić trwałość budynku.
Brak ciągłości folii - zewnętrzenej i wewnętrznej - powodować będzie napływ wilgoci z wewnątrz, jak i z zewnątrz budynku w miejsca połączenia ścian, co może doprowadzać do destrukcji drewnianej konstrukcji budynku czy też zawilgacania izolacji cieplnej.
Takie rozwiązania "połączenie ściany wewnętrznej ze ścianą zewnętrzną z wychodzącymi poza lico końcówkami ściany wewnętrznej" mogą być stosowane jedynie w domkach letniskowych, dla których nie jest wymagana izolacyjność cieplna ścian zewnętrznych, a tym samym ściany zewnętrzne mogą być wznoszone z bali o grubości 80, 120 mm czy też bali klejonych 140 mm, bez izolacji cieplnej.

Więcej informacji na temat "okładzin" drewnianych nazywanych u nas balami znajdziesz w Internecie pod hasłem "insulated log" lub "insulated logs". Zapraszam Cię także na strony http://www.expeditionloghomes.com/exped ... efault.asp gdzie będziesz miał możliwość obejrzenia historię budowy domu z "bali".


Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów z bali”