czym impregnować dom z bala

Techniczne aspekty budowy domów z bali
Post Reply
Figa
Posts: 20
Joined: Mon 11 Dec, 2006

czym impregnować dom z bala

Post by Figa » Mon 25 Jun, 2007

Mam prośbę. Może ktoś mógłby mi polecić dobry impregnat do domu z bala. Dom już stoi i chciałabym go skutecznie zabezpieczyć przed szkodnikami, grzybami, etc. a jednocześnie chciałabym, żeby nie stracił swojej naturalnej urody /np. rysunku słoi/ :smile: :smile: :smile: Pozdrawiam. Figa


Marcin.D
Posts: 14
Joined: Wed 18 Apr, 2007
Location: Radom

Post by Marcin.D » Tue 26 Jun, 2007

Cześć
Ja mam domek z bali o grubości 10 cm, oczywiście będzie ocieplany od wewnątrz ponieważ ma to być domek całoroczny.
Impregnowałem go osobiście: najpierw dwa razy DREWNOCHRONEM GŁĘBOKO PENETRUJĄCYM bezbarwnym, a potem olejem Traolja firmy Beckers.

Drewnochron głęboko penetrujący zabezpiecza przed szkodnikami biologicznymi, takimi jak grzyb, pleśnie, glony i owady. Wybrałem bezbarwny bo na razie podoba mi się naturalny kolor drewna (jodła), może kiedyś go pomaluję na jakiś kolor. Natomiast olej Traojla Beckersa jest wytwarzany na bazie oleju lnianego. Zawiera środki odtrącające wodę, i jak pisze producent: chroni przed pękaniem i rozsychaniem się :-) Wybrałem ten olej ponieważ nie tworzy on powłoki takiej jak lakiery, które się zazwyczaj bardzo błyszczą, a z czasem się łuszczą. Ten olej natomiast nie tworzy takiej właśnie powłoki, drewno na prawdę wygląda naturalnie.

Jeśli chodzi o wygląd domku, to jest on po prostu PIĘKNY :-) Bale w trakcie montażu były jaśniutkie (niemal białe), jakiś czas po montażu i po pomalowaniu Drewnochronem trochę ściemniały, ale nie zszarzały, tylko zżółciały. Po pomalowaniu olejem Traojla bale nie zmieniły koloru, również po dość deszczowej jesieni i nieco mniej śnieżnej zimie ich wygląd jest taki sam.

Na sąsiedniej działce stoi domek zbudowany przez tego samego cieślę co mój. Sąsiedzi postawili swój domek trzy lata temu i dali nam namiary na cieślę. No i mam dzięki temu porównanie. Ich dom wygląda tragicznie jak na tak krótki czas po wybudowaniu. Drewno jest szare, brudne, podłogi na tarasie i na ganku zniszczone. A dlaczego? Ano dlatego, że sąsiad jest delikatnie mówiąc DUPA, samemu mu się nic nie chce zrobić, a na dobrych fachowców i jakieś w miarę dobre materiały zabrakło mu niby kasy (ale wiem, że to nieprawda). Jego domek był zaimpregnowany raz Drewnochronem głęboko penetrującym. Impregnowali go cieślie, którzy stawiali ten domek. Chcieli zrobić to szybko dlatego impregnowali opryskiwaczem. Według mnie (i nie tylko mnie) jest to najmniej skuteczna metoda, ponieważ spora ilość impregnatu "ulatuje w powietrze". Ja używalem zwykłego pędzla, malowałem osobiście, i wiem, że cały impregnat poszedł w drewno. Na prawdę mam porównanie jeśli chodzi o wygląd drewna, wiem jak wyglądał dom sąsiadów po prawie dwóch latach od postawienia, i wiem jak wygląda mój po takim czasie, a obydwa domy były robione z takiego samego drewna, tą samą technologią, przez tych samych cieśli. Różnica jest widoczna gołym okiem.

To tyle jeśli chodzi o to jak ja impregnowałem swój domek. Ogólne temat impregnowania drewna, oraz wybór impregnatów jaki teraz jest na rynku, to temat rzeka. Ja się zacząłem wczytywać w temat, ale w końcu skorzystałem z rady jednego pana w jednym sklepie i dokonałem szybkiego (mam nadzieję, że dobrego) wyboru, i postanowiłem się nie zagłębiać w temat :)
Z pozdrowieniami
Marcin.D

robert skrzynec
Posts: 4
Joined: Sat 29 Mar, 2008

Post by robert skrzynec » Sun 30 Mar, 2008

TRÄTJÄRA prawdziwa smoła sosnowa jest wyprodukowana z żywicznego drzewa sosnowego. Stosuje się do zabezpieczania drewnianych domków wiejskich, dachów drewnianych, gontu, łodzi, mostów itd.. Polecamy również do konserwacji drewnianych dachów kościołów i innych zabytkowych budowli zrobionych z drewna. Stara Szwedzka recepta do zabezpieczania i konserwacji drewna, to 1/3 Trätjära, 1/3 terpentyna, 1/3 gotowany olej lniany.

Janrenovate
Posts: 19
Joined: Wed 15 Feb, 2006
Location: Podlasie

Post by Janrenovate » Sun 19 Jul, 2009

robert skrzynec wrote:TRÄTJÄRA prawdziwa smoła sosnowa jest wyprodukowana z żywicznego drzewa sosnowego. Stosuje się do zabezpieczania drewnianych domków wiejskich, dachów drewnianych, gontu, łodzi, mostów itd.. Polecamy również do konserwacji drewnianych dachów kościołów i innych zabytkowych budowli zrobionych z drewna. Stara Szwedzka recepta do zabezpieczania i konserwacji drewna, to 1/3 Trätjära, 1/3 terpentyna, 1/3 gotowany olej lniany.
Znaczy się pokost jest the best

AkukuBernard
Posts: 22
Joined: Tue 24 Jan, 2017
Contact:

Re: czym impregnować dom z bala

Post by AkukuBernard » Thu 13 Apr, 2017

Ja od zawsze konstrukcje drewniane impregnuje olejem przepalonym.

tomek1987
Posts: 2
Joined: Tue 23 May, 2017
Contact:

Re: czym impregnować dom z bala

Post by tomek1987 » Wed 24 May, 2017

uważam, że impregnat to niezbędna konieczność



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów z bali”