Bardzo proszę o opinię eksperta P. W. Nitkę

Techniczne aspekty budowy domów z bali
Post Reply
bizetka
Posts: 6
Joined: Mon 05 Nov, 2007

Bardzo proszę o opinię eksperta P. W. Nitkę

Post by bizetka » Mon 05 Nov, 2007

Witam Pana i innych użytkowników Forum bardzo serdecznie

Mieszkam w domu z bala klejonego / ocieplenie od środka / od roku. Wszystko jest w porządku oprócz istotnej wady . STROP nad parterem bardzo przenosi dźwięki / nawet jak się chodzi boso i delikatnie ( osoba lekka) słychać kroki i można dokładnie powiedzieć w której części pokoju na górze się znajduje , słychać otwieranie szufllad w szafkach itp./ . Pozwyższe uwagi dotyczą całego stropu a nie tylko do części nad salonem .
Wykonawca twierdzi , że wszystko jest zgodne z normą . W takim razie albo te normy są kiepskie albo ja jestem za bardzo wymagająca . Poza tym w/g mnie norma wskazuje , że coś nie może być gorsze na minus ale na plus zawsze przecież można poprawić.
Stary dom budowany tą technologią uginający się , skrzypiący - rozumiem . Ale NOWY !!!! - to co będzie za 10, 30 lat?
Warstwy stropu idąc od dołu są nastepujace:
  • belki stropowe 112x188 mm
  • podłoga 38x140 mm
  • styropor 50mm
  • płyta podłogowa NIDA P 25 mm / 1,25 x2 /
  • gąbka pod panel 3 mm
  • panel naturalny Firmy Baltic Floor
Salon ma rozpiętość 6.10m . Belki rozstaw co 87,5 cm / od spodu między belkami -gips karton /
Rozumiem, że panel jest "głośniejszy" od parkietu ale nie można tylko jego obarczać "winą" / chodząc boso eliminuje się jego stukot/ - w łazience / terakota/ też słychać kroki .
Czy te warstwy są odpowiednie? W/g mnie te 7,5 cm to warstwa raczej stabilizujaca podłogę a nie wyciszajaca / ale może nie mam racji?/.
Co można zrobić zamast tych 7, 5 cm ? / nie mogę zdjąć podłogi i dołożyć wysokości ze względu na balkony ( różnica w poziomie)/ . Od dołu nie chcę wytłumiać i zakrywać belek, które stanowią ozdobę .
Może powinno się zastosować , perlit, styrobeton , lub te maty z rozdrobnionym styropianem w środku ( wygłuszjące) lub coś innego ale co?. Pomieszczenia na pewno są odizolowane od scian / podłoga pływajaca / i są / chyba? / wszystkie podkładki filcowe .
Bardzo, bardzo proszę Pana W. Nitkę o opinię i pomysł jak poradzić sobie z problemem.
Na domu w żadnym razie nie oszczędzałam . Chciałam , żeby wszystko było super , szczególnie wszystkie materiały ścian i podłóg a tu taki "kwiatek" . Jestem załamana.
Pozdrawiam Wszystkich bardzo serdecznie i życzę żeby nasze domy były po prostu "dobre" , nie miały żadnych wad -wtedy mieszkajacy w nich ludzie będą pogodni i szczęśliwi .b


bizetka
Posts: 6
Joined: Mon 05 Nov, 2007

Post by bizetka » Wed 07 Nov, 2007

Witam wszystkich bardzo serdecznie

Wiem już chyba gdzie jest błąd odnośnie wastw podłogowych . Belki są widoczne od dołu więc nie mogły służyć jako legary między które można by było włożyć wełnę mineralną i wygłuszyć strop. Legarów nabijanych na ślepą podłogę też nie zastosowano ani żadnej warstwy stricte wyciszającej. Styropor i NIDA P mają nikłą zdolność wygłuszeniową i dlatego akustyka jest duża. Są publikacje na temat stropów w budownictwie szkieletowym ale nie ma nigdzie podanego WZORCA / strop modelowy / jak prawidłowo powinien wyglądać strop w domu drewnianym z widocznymi belkami od dołu / jakie materiały ( materiały zastępcze) , przekroje ( od max do min), kolejne warstwy , zdolność wygłuszeniowa, cieplna , obciążeniowa /. A szkoda , bo gdyby był , to nie byłoby takich sytuacji. Projektanci mogliby ewentualnie ulepszać wersję - constans- a nie eksperymentować / z negatywnym skutkiem / .
Nie wiem czy mam rację?
Może u Kogoś jest strop z widocznymi / na całej wysokości / belkami stropowymi od dołu jak u mnie . Cielawa jestem jak ma rozwiązane kolejne warstwy . Może u Innych nie ma takiego problemu z akustyką? Proszę o jakieś rady, podpowiedzi. Będę bardzo wdzięczna. Pozdrawiam cieplutko.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Wed 07 Nov, 2007

Jest gdzies dosc dobrze opisany ten temat na forum. Nawet na stronie znajdziesz chyba dokladniejsze informacje odnoszace sie do szkieletu, ale dla bali sytuacja bedzie podobna.

bizetka
Posts: 6
Joined: Mon 05 Nov, 2007

Post by bizetka » Wed 07 Nov, 2007

Greyg dziękuję za podpowiedź.
Na ten temat pisał Marcin D , czytałam też inne posty .
Podsumowując nie ma warstwy wyciszającej z legarami . Problem nie jest w tym , że został popełniony błąd konstrukcyjny tylko -jak go naprawić. Nie mogę wszystkiego rozwalić i zrobić strop od nowa. Gdybym miała same okna to tak bym zrobiła ale mam balkony, które są już zamontowane / na odpowiedniej wysokości / i nie mogę pozwolić sobie na rozebranie całego piętra i zaczęcie wszystkiego jeszcze raz ( to tak jakby zbudować pół domu od nowa!!! ). Trzeba wymyśleć coś w ramach tych 7,5 cm / styropor i nida p / , to mogę zmienić ( rozebrać, wymienić na coś innego ) , pytanie tylko na co?
To Forum jest forum specjalistycznym i sądziłam , że TU znajdę pomoc. ... ale chyba nie mam szczęścia.
Pozdrawiam serdecznie i jeszcze ........mam nadzieję.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Bardzo proszę o opinię eksperta P. W. Nitkę

Post by Wojciech Nitka » Wed 07 Nov, 2007

bizetka wrote: Warstwy stropu idąc od dołu są nastepujace:
[*] belki stropowe 112x188 mm
[*] podłoga 38x140 mm
[*] styropor 50mm
[*] płyta podłogowa NIDA P 25 mm / 1,25 x2 /
[*] gąbka pod panel 3 mm
[*] panel naturalny Firmy Baltic Floor
A rozważałaś kostrukcję stropów z użyciem produktów Fermacell - jastruchowe rozwiązania? Być może one pozwolą Ci rozwiązać problem w grubości 7,5 cm.

Układ warstw wydaje się być prawidłowy o ile podłoga została odizolowana np. tasmą akustyczną, od belek stropowych, a calość śtropu (wszystkie warstwy) odizolowane od ścian, tzn. nie mają punktów styku (tzw podłoga pływająca), które przenosiłyby drgania przez ściany.
Innym sposobem może być zastosowanie wylewki betonowej, tak bardzo popularnej wśród stropów na belkach drewnianych w Niemczech. Zobacz tutaj - http://www.szkielet.com.pl/domy_gotowe.php

Gasol
Posts: 15
Joined: Wed 07 Mar, 2007

Post by Gasol » Thu 08 Nov, 2007

Ja mam widoczne od dolu belki stropowe. Wygluszenie stropu mam zamiar zrobic tak (patrzac od dolu):
- belki stropowe
- "slepa" podloga
- folia paroizolacyjna
- miekka plyta pilsniowa
- legary
- welna mineralna miedzy legarami
- deska podlogowa

O efekcie moge Cie powiadomic za jakies 1.5 miesiaca. Mysle, ze bedzie dobrze:-)

bizetka
Posts: 6
Joined: Mon 05 Nov, 2007

Post by bizetka » Thu 08 Nov, 2007

Bardzo, bardzo dziękuję Panu W. Nitce za odpowiedź i poradę.
Odnośnie wylewki betonowej to trzeba by się zastanowić czy nie byłoby to za ciężkie dla stropu . Dziękuje za podanie stron z domami niemieckimi. Są tam bardzo czytelne poglądowe rysunki ścian i stropów. Szkoda , że nie znałam jej wcześniej .
Płyty Farmacell wygłuszją o 53 db i to jest bardzo ciekawa propozycja.
Wiem , że podłoga powinna być pływająca i odizolowana od ścian , mieć podkładki z gumy lub filcu itp. i mam nadzieję , że tak jest ale nie byłam obecna na budowie cały czas. Zresztą uważam / uważałam ? / że patrzenie na "ręce" Firmie specjalizującej się w budowie domów z bali byłoby z mojej strony nietaktem - to Oni są specjalistami a ja laikiem w tej dziedzinie. Ciekawa tylko jestem czy gdziekolwiek w literaturze jest takie rozwiązanie stropu jak moje / przynajmniej rysunek/ czy jest to fantazja projektanta / w projekcie są różne obliczenia ale nastawione na ciężar stropu, dachu, podciągu /. Szkoda, że nie ma / chyba nie jest wymagane ? / żadnych obliczeń typu izolacja dzwiękowa dla ścian i stropu.

Gasol Twój strop jest książkowy / to są sprawdzone rozwiązaniam / więc na pewno wszystko będzie ok!!!.
Chociaż za te 1,5 miesiąca mógłbyś się odezwać i napisać czy jesteś bardzo zadowolony czy tylko zadowolony.

Dziękuję jeszcze raz za pomoc i pozdrawiam sedecznie z promyczkiem słońca / bo już zmierzch /.

PS. Zawsze legary kojarzyły mi się z podłogami z desek / wiedziałam że tam się wkłada wełnę / i dlatego, / ponieważ nie ma litej deski tylko panel / zupełnie o tym nie pomyślałam. Sądziłam , że Firma wie co robi i ma "sprawdzone " super rozwiazania na sytuację taką jak u mnie.

Gdyby Ktoś znalazł jakiś rysunek poglądowy / oprócz stron niemieckich z wylewką betonową / lub opis jak powinno się wykonywać stropy z odkrytymi belkami / jakieś www. / to bardzo proszę się odezwać .Jesli nie tu / forum / korzystając z uprzejmości P.Nitki to na priva .

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Thu 08 Nov, 2007

bizetka wrote:Podsumowując nie ma warstwy wyciszającej z legarami .
Czy miedzy belkami 38x140mm masz jakakolwiek izolacje?

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Thu 08 Nov, 2007

bizetka wrote:Gdyby Ktoś znalazł jakiś rysunek poglądowy / oprócz stron niemieckich z wylewką betonową / lub opis jak powinno się wykonywać stropy z odkrytymi belkami / jakieś www. / to bardzo proszę się odezwać .Jesli nie tu / forum / korzystając z uprzejmości P.Nitki to na priva .
Spróbuj wejść na stronę - http://www.gutex.de i w dziale Produkte, w różnych działach poświęconych produktom stropowym wejdź na zakładkę - Bodenaufbauten. Znajdziesz kilka rozwiązań stropów z belkami widocznymi od dołu.
Polecam też - http://www.pavatex.de/download/Technik_ ... -DECKE.pdf
Powodzenia

bizetka
Posts: 6
Joined: Mon 05 Nov, 2007

Post by bizetka » Thu 08 Nov, 2007

Greyg napisał:
Czy miedzy belkami 38x140mm masz jakakolwiek izolacje?
Te belki to właściwie nie belki tylko taka deska ( ślepa podłoga ) ma 14 cm szerokości i 3,80 cm wysokości / . Podałam tak jak to było zapisane w projekcie i rzeczywiście może to sugerować że te belki leżą krótszą stroną na stropie i między nimi coś jest. Gdyby stanowiły pewnego rodzaju legary i między nimi coś było / wełna / to teraz nie byłoby problemu. Strop / wszystkie warstwy / ma 17 cm grubości / mierzyłam /.
Dla mnie mógłby mieć i 1 cm ....ale niech będzie, stabilny , ciepły i cichy !!!!!!!

Pozdrawiam gwiażdziście / takie pękne niebo / wieczorową porą .

bizetka
Posts: 6
Joined: Mon 05 Nov, 2007

Post by bizetka » Fri 09 Nov, 2007

Panie Wojciechu jest Pan nieoceniony

Jak odpisywałam Greygowi nie było jeszcze Pana postu / nadszedł jak pisałam odpowiedź / .
Bardzo serdecznie Panu dziękuję za zainteresowanie i wykazanie tak dobrej woli w tym temacie.
Na pewno pomoże to nie tylko mnie ale całej rzeszy ludzi którzy budują dom w technologii drewnianej i czerpią wiedzę z tego Forum / bo skąd? /.
Trzeba przyznać że: Murator, Budujemy dom , Ładny dom i inne publikacje nastawione są na masowego klienta technologii murowanej oraz wszelkie sprawy inne . Te "inne" są uniwersalne - dotyczą wszystkich czyli nas / "drewnusiów" - myślę , że Nikt się nie obrazi , jeśli tak to przepraszam / też. Owszem są czasami różne artykuły związane z domami z drewna ale to za mało. Mój dom miał być początkowo murowany dlatego nauczyłam się dużo o tej technologii / nie po łepkach tylko porządnie/ o domach z drewnach też czytałam / mam wszystkie publikacje oprócz ostatniej Katalogu budownictwa drewnianego, wydanie malutkiej książeczki - wiedza w pigułce jak budować dom z bali też, wszystkie art. z M , BD ,ŁD z 3 lat też / . Tylko w momencie znalezienia Firmy - odpuściłam -wychodząć z założenia , że ' Oni 'wiedzą lepiej.
Zaraz będę wszystko przeglądąć bo jestem szalenie ciekawa / już się ściąga ..ale wolno , nie ma jak internet na kablu ewentualnie nie na białej plamie kraju /.
Pozdrawiam ranną porą / jest po 4 / i jeszcze raz ślicznie dziękuję.



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów z bali”