Ściana kolankowa

Techniczne aspekty budowy domów z bali
Post Reply
Marcin.D
Posts: 14
Joined: Wed 18 Apr, 2007
Location: Radom

Ściana kolankowa

Post by Marcin.D » Fri 25 Jan, 2008

Witam wszystkich

W moim domku ściany parteru (zewnętrzne i wewnętrzne) wykonane są z bala prostokątnego grubości 10 cm, konstrukcja stropu to belki 14 x 18 cm co ok. 90 cm wystające poza ściany zewnętrzne na ok. 80 cm (na załączonym obrazku zaznaczone na zielono). Dach dwuspadowy, konstruckja to krokwie z jętkami (zaznaczone na niebiesko) w rozstawie takim samym jak belki stropowe bo krokwie "stoją" na belkach stropowych, deskowanie pełne z papą, kontrłaty, łaty, blachodachówka. Ściany szczytowe to konstrukcja z belek obita deską szalówką.

Mój problem dotyczy ściany "kolankowej", zaznaczonej na czerwono na załączonym obrazku. Konstrukcja stropu ma być pokryta płytą OSB (zaznaczona na różowo), no i między tą podłogą a skosem dachu muszę zrobić ściany kolankowe. Moje pytanie brzmi: czy wystarczy tu konstrukcja wypełniona wełną, z jednej strony pokryta folią wiatroizolacyjną, z drugiej paroizolacyjną? Czy muszę zrobić poszycie ściany kolankowej, tak jak robi się poszycie ścian zewnętrznych w kanadyjczykach, z płyt OSB? Ocieplenie dachu (zaznaczone na żółto) w tej chwili "kończy" się w miejscu nad ścianami parteru, i tu planuję te ściany kolankowe. W okapie będą kratki wentylacyjne (i w kalenicy oczywiście), między ociepleniem dachu a deskowaniem pełnym jest szczelina wentylacyjna 4 cm. I się zastanawiam czy ściany kolankowe nie będą za bardzo przewiewane przez wiatr, który będzie sobie chulał między okapem a kalenicą. Czy ta folia wiatroizolacyjna wystarczy aby ochronić wełnę mineralną przed nadmiernym przewiewaniem, czy lepiej konstrukcję ściany kolankowej obić jakimiś deskami lub płytą OSB?

Z poważaniem
Marcin.D
Attachments
domek.JPG
Schemat mojego domku


Marcin.D
Posts: 14
Joined: Wed 18 Apr, 2007
Location: Radom

cd.

Post by Marcin.D » Fri 25 Jan, 2008

Aby zobaczyć kolorki na załączonym obrazku trzeba w niego kliknąć i otworzy się w nowym (większym) okienku, na którym wszystko ładnie widać.

Z pozdrowieniami
Marcin.D

emarco
Posts: 13
Joined: Sat 30 Jan, 2010
Location: Polska

Post by emarco » Sat 30 Jan, 2010

Witam,
mam pytanie, jakia jest rozpiętość stropu w podanym przykładzie ? Jak wygląda połaczenie krokwii z belką stropową oraz połączenie ścianki kolankowej z krokwią i belką stropową?
Bardzo bylbym wdzięczny za informację.
pozdrawiam


Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów z bali”