Domy z bali czy - domy z bali

Techniczne aspekty budowy domów z bali
Post Reply
Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Domy z bali czy - domy z bali

Post by Wojciech Nitka » Tue 05 Feb, 2008

Chciałbym rozpocząć dyskusję na temat - co należy rozumieć pod pojęciem "dom z bali"?

W naszym kraju określenie "dom z bali" używa się dla domów wznoszonych z "bali" (desek) grubości 50, 70, 90 mm, czy nieco więcej, które to bale, w przypadku budowy domu mieszkalnego wymagają docieplenia, oraz dla domów z bali okrągłych czy prostokątnyc o średnicy czy grubości 200, 250, 300 mm i więcej, które nie wymagają dodatkowego ocieplenia ścian zewnętrznych.

Zatem - czy domy z bali są domami z bali, a domy z bali - domami z bali?

Może wspólnie wypracujemy prawidłowe nazewnictwo?


Gasol
Posts: 15
Joined: Wed 07 Mar, 2007

Re: Domy z bali czy - domy z bali

Post by Gasol » Wed 06 Feb, 2008

Wojciech Nitka wrote:Chciałbym rozpocząć dyskusję na temat - co należy rozumieć pod pojęciem "dom z bali"?
[...]
Może wspólnie wypracujemy prawidłowe nazewnictwo?
Mysle, ze podzialu mozna dokonac uwzgledniajac specyfike technologii wznoszenia domu. Skoro mamy domy murowane, a w ramach domow murowanych mamy podzial ze wzgledu na material i technologie wznoszenia budynku (bo przeciez inaczej buduje sie z cegly klinkierowej, a inaczej z silikatow), to podobnie mozna zrobic dla domow drewnianych. W ramach glownej kategorii, czyli domow drewnianych, mozna wyroznic domy z bali. Ich cecha charakterystyczna wedlug mnie jest osiadanie budynku. A co do grubosci scian i kwestii docieplenia, to tak, jak w przypadku domow murowanych, zostawilbym dowolnosc i 'domem z bali' nazywal zarowno te docieplane z grubych desek, jak i te z okraglych bali o srednicy powyzej 30cm.

annika
Posts: 36
Joined: Fri 16 Nov, 2007

Post by annika » Wed 06 Feb, 2008

Muszę przyznać, że zawsze widząc dom z płazów miałam na myśli dom z bali, pochodzę z gór i tam drewnianych domów z desek pełno, ale nikt ich nigdy nie mianował "domem z bali". Pierwszy raz spotkałam się z takim "pojemnym" nazewnictwem podczas poszukiwań projektu domu szkieletowego:). Dla górali dom z bala, to dom z baardzo solidnego bala (tzn. baardzo drogi) :wink:
Pozdrawiam!

lonirex
Posts: 3
Joined: Fri 14 Dec, 2007

Post by lonirex » Wed 06 Feb, 2008

Dobre pytanie, poszukując wykonawcy domu z bali, często napotykałem firmy stawiające piękne domy ale z desek... :mrgreen: Faktycznie bal to musi być ten pojmowany po góralsku, gruby na ponad 20 cm. Dla mnie tylko taki bal swój urok ma.


Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów z bali”