Jak odnowić stare bale

Techniczne aspekty budowy domów z bali
Post Reply
korsap1992
Posts: 1
Joined: Tue 17 Nov, 2009

Jak odnowić stare bale

Post by korsap1992 » Tue 17 Nov, 2009

Mam bale drewniane maja okolo 200 lat chce je odnowic ale nie wiem jak i prosil bym o pomoc czy trzeba je zeszlifowac czy cos innego bardzo mi zalezy na tym aby zachowaly swoj stary wyglad. Bardzo prosze o pomoc!


adler
Posts: 6
Joined: Tue 04 Apr, 2006
Location: Malbork

odp

Post by adler » Mon 30 Nov, 2009

Cześć,
mogę powiedzieć Ci jak ja odnawiałem bale 150 letnie kwadratowe, zewnętrzne gr.18 cm - tylko impregnat: drewnochron. W ścianach działowych gr 6 cm: najpierw oderwałem płyty pilśniowe, gwoździe następnie szlifierka kątowa. Specjalny uchwyt do papieru ściernego okrągłego z dziurką w środku (lub na rzepy - ale taki zalecam do mniejszych gradacji - większa powierzchnia szlifowania ale słabiej się trzyma) i z początku gradacja: 24 - 40 ździera warstwę i wyrównuje - oczywiście nie wszystko udało mi się wyrównać i tak zużyłem wiadro tarcz!
Dalej szlifowanie aż do względnej gładkości: 60 - 80 - 100. Dziury po gwoździach i szczeliny pomiędzy balami, futrynami, ościeżnicami szpachlowałem i na koniec lakier wodny ekologiczny 2 krotnie - bo zeszlifowane drewno pije. Efekt był taki, że pojawiło się świeże jasne drewno na ścianach.

krzychut
Posts: 33
Joined: Thu 01 Apr, 2010
Location: Chojnice
Contact:

Re: Jak odnowić stare bale

Post by krzychut » Sat 03 Apr, 2010

korsap1992 wrote:Mam bale drewniane maja okolo 200 lat chce je odnowic ale nie wiem jak i prosil bym o pomoc czy trzeba je zeszlifowac czy cos innego bardzo mi zalezy na tym aby zachowaly swoj stary wyglad. Bardzo prosze o pomoc!
szczotkarka. to taka maszynka, elektronarzedzie ze szczotka na bebnie.Odnawialem tak stara konstrukcje szachulcowa . na wyszczotkowane belki bezbarwny olej i jest pieknie.

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sat 03 Apr, 2010

Spróbuj jak górale - szczotka ryżowa i szare mydło - czyścisz i konserwujesz za jednym zamachem.


Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów z bali”