Minimalizm - strop, podłoga, stropodach, fundament

Techniczne aspekty budowy domów z bali
Post Reply
WAK
Posts: 8
Joined: Wed 23 Jun, 2010

Minimalizm - strop, podłoga, stropodach, fundament

Post by WAK » Wed 23 Jun, 2010

Chcę wybudować letniskowy domek drewniany o gabarytach baraku budowlanego i przetransportować go na działkę. Chcę zastosować jak najprostsze rozwiązania, dające sztywną konstrukcję oraz spełniającą wymogi fizyki budowli. Moje propozycje to:

1. Ściana z bala gr. 10 cm. Od wewnątrz przyklejona płyta gipsowo-kartonowa, od zewnątrz elewacja z drewnianych desek "boazeryjnych" w układzie pionowym lub sklejka elewacyjna ryflowana pionowo. Chcę uniknąć folii, nie zależy mi też na dużej izolacyjności cieplnej ściany, stąd bez ocieplenia.

2. Podłoga kolejno od dołu: OSB-3 + papa +OSB-3 + bale drewniane wys. 10 cm + bale drewniane wys. 10 cm + między balami wełna mineralna 20 cm + OSB-3 + panele drewniane.

3. Stropodach - bez pustek powietrznych. Od spodu patrząc: płyta gipsowo-kartonowa + OSB-3 + belki stropowe o wys. 10 cm + belki stropowe o wysokości zmiennej 10-20 cm + wełna mineralna miedzy belkami 20-30 cm + OSB-3 o spadku 5% + 2 x papa

4. Fundament byłby na podłożu piaszczystym, więc wymyśliłem ułożone na styk płyty betonowe drogowe. Chcę uniknąć pustki powietrznej pod konstrukcją, aby nie mieć problemów z wgryzającymi się zwierzętami, i insektami. A ponadto równomierniej rozłożą się obciążenia. No i fundament łatwo rozbieralny, co razem z domkiem klasyfikuje całą konstrukcję jako tymczasową, czyli "bezformalnościową"

Szukałem podobnych tematów na forum, ale zazwyczaj dotyczą bardziej skomplikowanych przekrojów i swobodnie rozwijają się pod względem grubości lub wysokości. A mi chodzi o jak najcieńszą konstrukcję ww. elementów, a jednocześnie wspomnianą wcześniej prostotę wykonania, sztywność i brak kłopotów z wilgocią oraz grzybem...

Domyślam się, że najłatwiej będzie zaproponować mi albo zamienną konstrukcję szkieletową lub dołożenie folii, ale jeśli dałoby się znaleźć rozwiązanie w ramach prostoty zaproponowanej przeze mnie, to będę wdzięczny.


Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów z bali”