Ocieplenie ścian z bali od wewnątrz

Techniczne aspekty budowy domów z bali
Post Reply
JaKuBa
Posts: 225
Joined: Wed 28 Jan, 2009
Location: Wejherowo

Ocieplenie ścian z bali od wewnątrz

Post by JaKuBa » Sat 03 Jul, 2010

w ostatnim numerze muratora jest artykuł dotyczący docieplania ścian z bali od wewnątrz. Autor między innymi pisze:
"Bez względu na technologię, w jakiej wybudowano dom, zasady układania ocieplenia od wewnątrz pozostają niezmienne. Poszczególne warstwy to:
- izolacja wiatrochronna układana od strony ściany - czyli folia wysokoparoprzepuszczalna o paroprzepuszczalności powyżej 2500 g/m2/24 h;
- ruszt z listew dystansowych;
- materiał termoizolacyjny, którym wypełnia się przestrzenie pomiędzy listwami rusztu - najczęściej wełna mineralna lub włókna celulozy;
- paroizolacja;
- okładzina wewnętrzna - płyty gipsowo-kartonowe, panele ścienne, deski boazeryjne itp.
W budynkach ze ścianami o dobrej paroprzepuszczalności, czyli wykonanymi z drewna, gliny czy muru pruskiego, tę okładzinę (w zasadzie ściankę wewnętrzną) należy umieścić w odległości 2-3 cm od właściwej przegrody. Utworzona w ten sposób szczelina powietrzna powinna być wentylowana. Jej zadaniem jest niedopuszczenie do zawilgocenia termoizolacji oraz zapewnienie naturalnych, w miarę stałych warunków cieplno-wilgotnościowych ścianie zewnętrznej." To jeden fragment. A teraz drugi:
"Konstrukcje z bali wymagają specyfkznego traktowania przy montażu ociepleń, ponieważ drewniane elementy zmieniają swoje wymiary pod wpływem wilgoci. Między warstwami ocieplenia a drewnem trzeba więc pozostawić niezbędne luzy bądź też odległości pomiędzy warstwami. Należy także przestrzegać zasad montażowych dotyczących drewnianych budynków.
Konieczne jest pozostawienie szczeliny powietrznej o szerokości około 2 cm pomiędzy wiatroizolacją a ścianą z bali. Bezpośrednio na drewnie można ułożyć jedynie wiatroizolację z materiałów powlekanych preparatami zapobiegającymi skraplaniu się pary wodnej. Tego typu wiatroizolacje są, niestety, trudno osiągalne w Polsce.
Zastępczo, z nieco gorszym efektem, ale bez dużego zagrożenia zawilgoceniem ściany można stosować do styku z drewnem folie wiatroizolacyjne o paroprzepuszczalności minimum 5000 g/m2/24h i większej (im ta wartość wyższa, tym folia lepsza). Szczeliny trzeba także pozostawiać między drewnianymi listwami dystansowymi pod wiatroizolacją. Mocuje się je do ściany poziomo, z przerwami rozmieszczonymi co 1,5 m (na całej ich długości), dla zapewnienia przepływu powietrza. Nie wolno mocować listew pionowo, ponieważ zablokują ruch ściany z bali i spowodują powstanie szczelin między balami."

teraz pytania do ekspertów tego forum:
1.) - jakie parametry powinna mieć folia wiatroizolacyjna?
na forum i tutejszym serwisie podaje się że folia wiatroizolacyjna powinna mieć paroprzepuszczalność w granicach 100-120 g/m2/24g, a tu podaje się że nawet i powyżej 5000 g/m2/24g a im więcej tym lepiej.
2.) - co to za folie powlekane preparatami zapobiegającymi skraplaniu się pary wodnej?
3.) - jak zapewnić wentylację szczeliny między ścianą z bali a folią wiatroizolacyjną?
ścian stoi przecież na fundamencie - jak zatem zrobić nawiew do szczeliny? wiercić otwory w dolnych balach?


Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Ocieplenie ścian z bali od wewnątrz

Post by Wojciech Nitka » Fri 09 Jul, 2010

JaKuBa wrote: jakie parametry powinna mieć folia wiatroizolacyjna?
Na pewno nie powinna charakteryzować się wysoką paroprzepuszczalnością, nawet w granicach 1.000 g/m2/24g, a co dopiero 5.000 g/m2/24g i więcej. W tym zakresie, materiały producentów prawdziwych folii wiatroizolacyjnych, określają paroprzepuszczalność folii wiatroizolacyjnych na poziomie Sd=2,0 co daje paroprzepuszczalność w granicach 200 - 400 g/m2/24g.
Ponadto, co jest ważne dla folii wiatroizolacyjnych, winna być określona przepuszczalność powietrza. W tym zakresie folie winne charakteryzować się przepuszczalnością powietrza nie większą niż w granicach 2 m3/m2/godz., przy różnicy ciśnień w granicach 50 Pa.

Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów z bali”