Pytania o sprawdzone rozwiązania

Techniczne aspekty budowy domów z bali
Post Reply
JacekP
Posts: 4
Joined: Sat 12 Nov, 2005
Location: Gdańsk

Pytania o sprawdzone rozwiązania

Post by JacekP » Sun 13 Nov, 2005

Witam serdecznie,
postanowiłem zabrać się za budowę własnego letniskowego domu z bala. Po zapoznaniu się z dostępnymi mi informacjami ( w większości z tego portalu) nie znalazłem odpowiedzi oraz rad w interesujących mnie tematach, opisanych poniżej :

Założenia :
- przekrój bala prostokątnego wys.20 cm, szer 10 cm ,długości od 6 do 7,6 m
- bale świerkowe o wilgotności do 19 %
- wysokość ścian 3,2 m
- wręby ślepe
- bale łączone pomiędzy sobą śrubami
- preferowane zamki na długości bala - obce pióro
- uszczelnienia bali stanowią jednocześnie element dekoracyjny i funkcjonalny - sznur jutowy, konopny

Poszukiwane rozwiązania
- Jaki dobrać przekrój bala, rodzaj zamka oraz uszczelnienie pomiędzy balami dla uzyskania najlepszego efektu szczelności ? Zakładam, że będę dysponował materiałem jaki otrzymam z tartaku, więc o wyborze lewo czy prawo skrętnych włókien w balach to mogę raczej zapomnieć.
- Jak daleko poza obrys ściany powinny zachodzić połacie dachu ( ochrona przed zaciekaniem ścian) przy założeniu że kąt pomiędzy jego krokwiami wynosi ca 92 stopnie, odległość pomiędzy ścianami na których wsparte będą krokwie to 600 cm, a wysokość ściany wynosi 320 cm ?
- Jakie wybrać rozwiązanie łączenia bali pomiędzy sobą wziąwszy pod uwagę ich osiadanie ?
- jaki wybrać sposób łączenia bali we wrębach narożnych, aby najlepiej współpracował z metodą łączenia bali na długości pomiędzy sobą ?

Bardzo proszę o praktyczne rady fachowców, tak aby uniknąć błędów przy budowie swojego domu.

Z góry dziękuję,
Jacek z Gdańska.


LOG
Posts: 18
Joined: Sat 19 Mar, 2005
Location: tylko sprawdzam ile się zmieści

Post by LOG » Sat 26 Nov, 2005

Najlepiej zlecić fachowcom, za dużo tłumaczenia.
LOG

Bolikd
Posts: 14
Joined: Thu 27 Jul, 2006
Location: dolnośląskie

Post by Bolikd » Thu 27 Jul, 2006

Rzeczywiście jest poruszonych wiele istotnych zagadnień i wątków. Trudno odpowiedzieć w kilku słowach... Proszę uważnie prześledzić niniejszy portal szukają odpowiedzi na nurtujące pytania, a także (jeżeli ma Pan dostęp do internetu na innych stronach)
Ale chyba należy rozpocząć od samego projektu. Już tam będzie kilka odpowiedzi. Przepraszam, że piszę ogólnikami, ale jak będzie Pan zainteresowany bliżej, to proszę podać jak wielki to ma być domek i w jakiej dokładnie technologii.
BD
Jak wybuduję dom, to zostanie mi tylko posadzić drzewo...


Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów z bali”