Ocieplenie domu z bala

Techniczne aspekty budowy domów z bali
Post Reply
VonPiter
Posts: 1
Joined: Fri 25 Mar, 2011

Ocieplenie domu z bala

Post by VonPiter » Mon 28 Mar, 2011

Witam
Mam kilka pytań odnośnie kolejności prac, przy wykończeniu domu z bala (bal 14 x 24 cm).
Zastanawiam się nad tym, czy najpierw wykonać ocieplenie na ruszcie, od środka (20 cm wełny Rockwoll), a następnie ocieplenie podłogi na gruncie i wylewkę (ogrzewanie podłogowe), czy zrobić to w odwrotnej kolejności tj. najpierw podłogę a potem ruszt i ocieplenie. Jak już jesteśmy przy wylewce to mam kolejne pytanie. Papa termozgrzewalna powinna być odizolowana od styropianu folią, czy styropian może leżeć bezpośrednio na papie ?

Kolejne pytanie dotyczy przerwy (pustki powietrznej) pomiędzy balem a wiatroizolacją. W Muratorze jest informacja, że pustka musi być, najlepiej wentylowana. Z ponawiercanymi otworami w podwalinie. Wszystko ok. ale jaki wtedy jest sens robienia domu z bala ocieplanego od środka, jeśli i tak ten bal przewiercamy na wylot ? Tu na forum czytałem w jakimś wątku, że pustka powietrzna nie jest konieczna, gdy wiatroizolacja ma paro przepuszczalność >5000, tylko folii o takich parametrach nigdzie nie widziałem (max 3000). Jaka folia dostępna na rynku , byłaby dobra do takiego zastosowania?

Kolejna sprawa to izolacja i ocieplenie kawałka podłogi na poddaszu. Dom ma podcień szczytowy i „sufit” nad tarasem jest podłogą na piętrze. Jak to powinno być prawidłowo zaizolowane i ocieplone ? Chodzi mi o kolejność warstw i jak te warstwy połączyć ze ścianami na parterze i piętrze, aby zachować ciągłość izolacji i ocieplenia ?

Ostatnie pytanie dotyczy izolacji dachu. Dach pełne deskowanie, papa, dachówka Sówka. Pomiędzy deskowaniem a wełną dawać wiatroizolację. Słyszałem różne opinie na ten temat. Jedni mówią, że to zbędny wydatek, ale nie zaszkodzi, inni mówią , że koniecznie musi być. Już sam nie wiem :-)
Pozdrawiam
Piotr Witkowski

P.S. Kilka zdjęć dla zobrazowania problemu ocieplenia podcienia;
https://picasaweb.google.com/JanaWitkow ... 7095656402
https://picasaweb.google.com/JanaWitkow ... 4157583122


Leksus
Posts: 58
Joined: Sun 21 Mar, 2010
Location: Śląsk

Post by Leksus » Mon 28 Mar, 2011

Panie VonPiter jesteś kolejnym inwestorem który wybudował dom z cienkiego płaza a nie bala od dupy strony i teraz krzyczy AJUTO !!! bo firma która mi dom stawiała nie wie o co mi chodzi .
Czy nie prościej było wybudować szkielet obić szczelnie wiatroizolacją ściany i dach wystarczy 1600 gram zachować przestrzeń wentylacyjną i obłożyć go płazem .
Teraz wszystko trzeba robić od środka i zachowanie szczelności nie będzie prostom sprawom.

W odpowiedzi na pytania.
Pierwsze najpierw izolacja ścian potem izolacja wylewek
Drugie folia na papę bo może się coś utlenić
Trzecie przestrzeń wentylacyjna musi byś zachowana i wentylowana
Czwarte sufit nad tarasem wykonany w takim samym przekroju jak ściany
Piąte folia dachowa z zachowaniem przestrzeni wentylacyjnej.
Szuste - POWODZENIA.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 28 Mar, 2011

Jak wspomniał Leksus, zacząłeś budowę od dupy strony. Firma zrobiła swoje i ... poszła, a Ty człowieku kombinuj teraz. A gdzie był kierownik budowy?
Po pierwsze - najpierw posadzki, w tym wylewki betonowe, a dopiero izolacja ścian. W ten sposób wilgoć z wylewek nie zaszkodzi izolacji cieplnej.
Po drugie - należy wszelkie papy odizolować od styropianu, gdyż styropian może ulec utlenieniu,
Po trzecie - nie musisz zachowywać szczeliny wentylacyjnej między balami a folią wiatroizolacyjną, a tym bardziej z nawiercaniem bali. Nie wiem kto to wymyślił. Ponieważ jednak bale masz impregnowane jakimś środkiem, zwróć uwagę czy impregnat nie zaszkodzi folii.
Po czwarte - strop powinieneś wykonać z takimi samymi warstwami jak ściana zewnętrzna. Jak to wszystko połączysz - kombinuj lub pytaj kierownika budowy, jak Ci wcześniej nie podpowiedział.
Po piąte - między izolacją cieplną a poszyciem dachu musisz zachować szczelinę wentylacyjną - z wlotem pod okapem i wylotem w kalenicy.
Po szóste - następnym razem zatrudnij kierownika budowy co będzie wiedział "co dalej".

folber
Posts: 3
Joined: Wed 18 Aug, 2010

Post by folber » Mon 23 May, 2011

Witam
Niedługo czeka mnie ocieplenie domu i mam dylemat, rożne rady już dostawałem i zgłupiałem do reszty. Czy dom z bali lepiej jest ocieplić wełną od zewnatrz czy od wewnątrz?

mlodyu
Posts: 16
Joined: Fri 17 Dec, 2010

Post by mlodyu » Sun 19 Jun, 2011

Witam, mam techniczne pytanie odnośnie docieplenia ścian z bala 18 x 25 mm od wewnątrz.
Znalazłem różne propozycje dotyczące montażu folii wiatroizolacyjnej i chciałbym to tutaj uściślić.
Jedne źródła podają że folię wiatroizolacyjną rozwijamy bezpośrednio na bale na to ruszt 10 cm i między wełna, a na wełnę paroizolacja i okrycie. Murator natomiast w jednym ze swoich numerów podał rozwiązanie następujące: pierwszy ruszt niski 2-3 cm na niego wiatroizolacja (czyli folia nie dotyka bali) i dalej tak samo drugi ruszt 10 cm, między wełna, paroizolacja i okrycie.
Nie ukrywam że rozwiązanie z wiatroizolacją bezpośrednio na balu jest mniej pracochłonne ale dla mnie ważniejsze jest to jak będzie lepiej. W miarę możliwości proszę o uzasadnienie. Jeszcze jedno wiatroizolację rozumiem układamy na zakładkę w kierunku na zewnątrz ....
Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam

adrian23
Posts: 9
Joined: Sat 30 Jul, 2011

Post by adrian23 » Sat 30 Jul, 2011

Dobrze wiedzieć ;)

felix75
Posts: 2
Joined: Wed 06 Oct, 2010

Post by felix75 » Mon 15 Aug, 2011

Witam jestem na etapie stanu surowego otwartego domu w technologi bala 15x25 cm; watą jakiej firmy mam go docieplić od wewnątrz(firma proponuje aku-płytę izover 10 cm). Czekam na podpowiedzi i sugestie forumowiczów,Pozdrawiam.

Lesterek
Posts: 17
Joined: Fri 11 Jan, 2013

Pustka pomiedzy balem a izolacja

Post by Lesterek » Fri 11 Jan, 2013

wiec pustki nie musi byc ale jezeli bedzie to dom bedzie cieplejszy...

.pytanie czy tej pustki nie powinno sie wentylowac
bo jesli bedzie zamknieta (od dolu pozadzka od gory sufit)to czy moze tam powstac grzyb ?



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów z bali”