samodzielna budowa domu

Techniczne aspekty budowy domów z bali
Post Reply
cysienka
Posts: 4
Joined: Wed 29 Jun, 2011

samodzielna budowa domu

Post by cysienka » Wed 29 Jun, 2011

witam, chcemy z mężem budować dom z bali prostych, taki jak kiedyś budowano. Chcemy to robić sami. Mamy materiał i "jako takie" pojęcie o ciesielce. Dziadek męża budował kiedyś domy drewniane więc coś tam wiemy na ten temat. Jednak potrzebuję znaleźć jakąś dobrą literaturę albo strony internetowe gdzie będzie dokładnie pokazane jak zacinać bale itp.
Czy ktoś może mi coś polecić?


User avatar
andstach1
Posts: 80
Joined: Wed 23 Feb, 2011

Re: samodzielna budowa domu

Post by andstach1 » Wed 29 Jun, 2011

Po pierwsze polecam książkę Pana Wojciecha Nitki .... do dostania tu: http://www.szkielet.pl/ksiegarnia_new/ , zapoznanie się z lekturą tu: http://www.szkielet.pl/domy_z_bali.php
Po drugie ... czy na pewno chcecie postawić dom w technologii sprzed stuleci .... ? :shock:
Osobiście, mogę życzyć tylko powodzenia ...
pozdrawiam.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sat 02 Jul, 2011

Kiedyś w necie znalazłem takie rysunki. Pochodziły z tej strony - http://www.glulamlog.com/Downloads_and_Install_Guides - ale została nieco zmieniona.

Image Image Image

Image Image Image

Image Image Image

Image Image Image

Image Image

MarcinKo
Posts: 5
Joined: Sun 26 Jun, 2011

Bez zamków?

Post by MarcinKo » Sat 02 Jul, 2011

Bez zamków na węgłach?

rps
Posts: 166
Joined: Tue 05 Jan, 2010
Location: Wołomin

Post by rps » Tue 05 Jul, 2011

słyszałem o takim powiedzeniu, że pierwszy dom dla wroga, drugi dla przyjaciela, trzeci dla siebie... ale z kolei do odważnych świat należy i może uda się uniknąć wszystkich błędów już przy pierwszym podejściu do budowy...pozdrawiam
rps

User avatar
andstach1
Posts: 80
Joined: Wed 23 Feb, 2011

Post by andstach1 » Tue 05 Jul, 2011

Witam, myślę, że przede wszystkim trzeba mieć opanowaną teorię, po drugie dobry materiał, po trzecie sprzęt ... Znając zasady danej technologii, stosując się do nich, nie tworząc swoich udziwnień, wynalazków i pomysłów ... nie może się nie udać ....
... trzeba tylko korzystać z doświadczeń innych .... gromadzonych przez lata ....
powodzenia ...

rps
Posts: 166
Joined: Tue 05 Jan, 2010
Location: Wołomin

Post by rps » Tue 05 Jul, 2011

dodałbym jeszcze jedną rzecz, może oczywistą - trzeba mieć jeszcze trochę talentu i smykałki do takiej roboty, inaczej książki mu nie pomogą, ale zakładam że jak ktoś podejmuje się budować dom własnoręcznie to nie robi to tylko z oszczędności ale ma potencjał w rękach
rps

User avatar
andstach1
Posts: 80
Joined: Wed 23 Feb, 2011

Post by andstach1 » Tue 05 Jul, 2011

Nie no .... o oczywistych oczywistościach ... nie pisałem .... :)
Nie wystarczy wiedzieć co to gwóźdź i młotek ... trzeba jeszcze wiedzieć co z tym zrobić ... hihihihi
pozdrawiam.

cysienka
Posts: 4
Joined: Wed 29 Jun, 2011

Post by cysienka » Tue 19 Jul, 2011

mąż pasjonuje się trochę obróbką drewna, robi stoły, huśtawki, place zabaw dla dzieci itp.
ogólnie to dziadek męża był stolarzem i budował domy z drewna więc troszeczkę teorii złapiemy od niego :)
mam nadzieję że wszystko się uda
w tej chwili zastanawiamy się tylko czy budować z suchego czy mokrego drzewa, ale chyba skłaniamy się raczej ku suchemu

User avatar
andstach1
Posts: 80
Joined: Wed 23 Feb, 2011

Post by andstach1 » Tue 19 Jul, 2011

Witam, według mnie nie ma się co zastanawiać!
Oczywiście drewno tylko suszone komorowo ... Nie wystarczy moim zdaniem wiedza "dziadka", no chyba, że chcecie budować dom w technologii z czasów z przed Kazimierza Wielkiego, lub "dziadek" nadal się uczy i poznaje nowe systemy i zasady budowy. Nie wystarczy być stolarzem .... trzeba jeszcze mieć wiedzę i to nie małą. Polecam tą stronę, a konkretnie zasady konkretnej technologii na www.szkielet.pl , posługiwanie się narzędziami, odpowiednie narzędzia i w/w wiedza powinny wystarczyć do samodzielnego postawienia domu ....
... pytanie, czy uda się męża zapędzić do czytania i chłonięcia nie małej wiedzy ...
Mimo wszystko życzę powodzenia ....
pozdrawiam.

adrian23
Posts: 9
Joined: Sat 30 Jul, 2011

Post by adrian23 » Sat 30 Jul, 2011

Fajnie się czyta wasze rady

User avatar
Zytek
Posts: 46
Joined: Thu 16 Oct, 2014

Re: samodzielna budowa domu

Post by Zytek » Fri 23 Dec, 2022

Wszystkiego samemu się nie zrobi. Część etapów powinna robić sprawdzona ekipa (np dach, stolarkę okienna drzwiowa, ogrzewanie, wentylacja, CWU, elektryka). Są etapy które się bez problemu samemu ogarnie mając projekt (fundament, ściany, kanalizację, rozprowadzenie wody, wewnętrzne drzwi, malowanie, płytkowa nie i inne formy wykańczania ścian itd. A są takie na które potrzebujesz nie tylko wiedzy ale i sporo uprawnień. Np elektrykę, pompę ciepła, klimatyzację lub sporo wiedzy i sprzętu np rekuperację i pozostała część hydrauliki. Jak robisz pewne atrapy samemu bez wiedzy lub sprzętu nie koniecznie wybierzesz najlepsze rozwiązania. Czy warto? Jedyne co warto to się nie spieszyć z decyzjami o wyborze technologii.

MartaPietrzyk
Posts: 13
Joined: Fri 25 Mar, 2022

Re: samodzielna budowa domu

Post by MartaPietrzyk » Tue 11 Apr, 2023

Pewnie, że wszystkiego się samemu nie zrobi chociażby z tego względu, że nie mamy do pewnych rzeczy odpowiednich umiejętności, sprzętu itd. Możemy robić inne rzeczy jak chociażby zrobić krzesła, stół itd. Do tego też oczywiście będą nam potrzebne wkrętarki oraz wiertła do drewna https://e-armet.pl/pl/c/Wiertla-do-drewna/446

User avatar
marcinK
Posts: 35
Joined: Wed 26 Aug, 2015

Re: samodzielna budowa domu

Post by marcinK » Wed 06 Sep, 2023

Jeszcze nie mieszkamy, ale...
+ garaż blaszany otynkowany,
+ przy wyjściu możliwość sterowania wszystkimi roletami jednym przyciskiem ( to samo w master bedroom- jednym przyciskiem mogę otworzyć rano wszystkie rolety),
+ w salonie jest kilka okien i mogę sterować każdą z rolet osobno lub jednym przyciskiem wszystkimi na raz,
+ elektrycznie wysuwana szuflada z koszami pod zlewem,
+ gniazdka w blacie przy oknie narożnym,
+ przy wyjściu z łazienki jednym przyciskiem wyłączam oświetlenie na suficie i przy lustrze (jeśli chce włączyć mogę każde z osobna, ale przy wyjściu wyłączam wszystkie),
+ zamknięta kuchnia,
+ płytki na których nie widać brudu,
+ parkiety w salonie, pokojach, korytarzach przechodnich,
+ wszystko w macie,
+ gotowe cokoły z płytek, a nie docinanie z płytek podłogowych,
+ połączenie garderoby z pralnią (pralki nie są zabudowane bo tak wygodniej),
+ mały domek szyty na miarę potrzeb (budowany dla nas, a nie dla innych ludzi- chociaż goście są zawsze mile widziani),
+ wszystko po kablach, a nie wi-fi,
+ okna dachowe plastikowe (pięknie doświetlają) i rolety zewnętrzne do nich (takie jak na zwykłych oknach)
+ odkurzacz pionowy bezprzewodowy, którym sprzątam cały dom w kilkanaście minut, a nie samojeżdzący, który parkuje w salonie...
+ okna z dwóch stron w kolorze drewna,
+ przeniesienie silników wentylatorów i okapu na strych (pracują cicho),
+ zlew niedaleko okna, ale nie przy nim,
+ klima,
+ w kuchni lodówka, w pomieszczeniu gospodarczym zamrażarka,
+ wyższa ścianka kolankowa,
+ nieoszczędzanie na rzeczach, które są stałe (okna, płytki, parkiety, ocieplenie itp.), resztę można zawsze łatwo wymienić,
+ okna, które można bez problemu umyć ( na załączonym zdjęciu widzę że będzie z tym kłopot),
- zamieniłabym rolety zewnętrzne na żaluzje zewnętrzne,
- sąsiedzi za blisko (działka 10 arów)



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów z bali”