Docieplenie starego domu z bala metodą lekką mokra

Techniczne aspekty budowy domów z bali
Post Reply
norberto
Posts: 3
Joined: Tue 13 Dec, 2011

Docieplenie starego domu z bala metodą lekką mokra

Post by norberto » Thu 26 Apr, 2012

Witam wszystkich
Proszę o pomoc forumowiczów, a w szczególności Pana Wojciecha Nitki jako eksperta.
Przeczytałem wszystkie posty dotyczące tematu docieplenia starego budynku z bala. Znalazęm kilka podobnych przypadków lecz nie takich samych.
Posiadam stary dom drewniany z bala grubości18-20 cm z lat 50-tych .Dom jest w dobrej kondycji dlatego wykonuje remont od podstaw. Fundament solidny na betonie i pustaku, posadowiony na gruncie cięzkim gliniastym. Elewacja istniejąca to saiding na ruszcie drewnianym, pionowym gr. 5 cm i tym samym wełną mineralna tej grubosci wypełnionym. Ściany nie są idealnie proste. Jedna ze ścian odchodzi od pionu na dł. 3 m - ok. 5-6 cm. Zamierzam ściągnąc siding i docieplić dom metodą lekką mokrą. Elewacja drewnianej oblicówki odpada. Proszę o korekte, dorade jeśli moj tok myślenia jest błędny.
Układ warstw od wewnątrz budynku:
wersja nr1
1. Płyta g-k,
2. Folia paroizolacyjna,
3. Ruszt aluminiowy (drewniany...?, który lepszy?), welna - miedzy ruszt,
4. Bal gr.18 cm
5. Istniejący ruszt drewniany wraz z wypełnieniem wełną mineralną gr. 5 cm
6. Płyta OSB gr. 1,2 cm przybita do rusztu, nawiercona otworami by odprowadzic kondensat na zewnątrz,
7. Wełna elewacyjna rokwoola 120*60 i grubości 10 cm, kołkowana do płyty i bala (i klejona...? bo w kilku postach rozważano nie klejenie....? co jest właściwe?)
8.Tynk mineralny na siatce wraz z całym systemem.

wersja nr 2
1 - 4. Taka sama kolejność
5. Wełna elewacyjna rokwoola 120*60 i grubości 10 cm, kołkowana do bala (i klejona...? bo w kilku postach rozważano nie klejenie....? co jest właściwe..?)
6.Tynk mineralny na siatce wraz z całym systemem

Wersja nr 2 - tańsza, bez płyty osb i rusztu. Ale czy właściwa? Czy tynk z czasem nie będzie pękał... w wyniku pracy bala? A może macie Państwo..., Panie Wojtku inny pomysł? Bardzo proszę o odpowiedz.
Z poważniem Norberto.
norberto


norberto
Posts: 3
Joined: Tue 13 Dec, 2011

Docieplenie starego domu z bala metodą lekką mokra

Post by norberto » Fri 27 Apr, 2012

Panie Wojciechu proszę o ustosunkowanie się do tego tematu,pytania, mojej prośby....
pozdrawiamNorberto
norberto

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Fri 27 Apr, 2012

OK.
Na Twoim miejscu zrobiłbym układ następujący - od zewnątrz;
- tynk mineralny,
- wełna mineralna grubości jaką sobie wybierzesz, mocowana na kołki (nowa - tamta z lat 50-tych może tylko nadawać się na wysypisko),
- folia wiatroizolacyjna,
- cienki ruszt dla wyrównania powierzchni bali, o ile jest wymagany,
- istniejące bale
- cienki ruszt dla wyrównania powierzchni bali, o ile jest wymagany,
- folia paroizolacyjna na ruszcie,
- ruszt drewniany grub. 5 cm wypełniony wełną mineralną - tu też zamieścisz instalacje np. elektryczną ww tym i puszki - nie dziurawiąc folii paroizolacyjnej,
- płyty gipsowo-kartonowe.
Ja bym tak zrobił. Decyzja należy do Ciebie.

norberto
Posts: 3
Joined: Tue 13 Dec, 2011

Docieplenie starego domu z bala metodą lekką mokra

Post by norberto » Mon 30 Apr, 2012

Dziękuję Panie Wojciechu za odpowiedz. Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego. Norberto
norberto

boryspol
Posts: 1
Joined: Tue 22 May, 2012

Post by boryspol » Tue 22 May, 2012

Witam,
Jestem tu świeży i mam pytanie do Pana Wojtka dot. ocieplenia starego domu drewnianego z lat 30tych. Stan w sumie jak z wypowiedzi powyżej i system też mi się podoba o którym Pan pisał, lecz mam dyskusję w domu, ponieważ mój ojciec (ktoś tak zrobił i jemu doradził) chce postawić od zewnątrz ścianę z pustaka 12, a między ściany wstawić styropian lub wełnę. Proszę o odpowiedź czy ma to sens, a jeśli nie to dlaczego?
Z góry dziękuję i pozdrawiam.



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów z bali”