DOM z BALI - mam mentlik - pomozcie

Techniczne aspekty budowy domów z bali
Post Reply
Brunon1
Posts: 2
Joined: Sat 24 Nov, 2012

DOM z BALI - mam mentlik - pomozcie

Post by Brunon1 » Sat 24 Nov, 2012

chcialbym prosic o wyjasnienie pewnych kwestii:
mam wybrany dom , ktory chce wybudowac z plazow drewnianych 18 cm x 25 cm. Czy w zwiazku z tym:
1. bede musial go docieplac i czy taka grubosc bala spelnia wymagania polskich przepisow i przepisow unijnych czy tez innych wymagan? (wybaczcie nie jestem budowlancem i nie znam sie na tym) Kto wiec o tym decyduje?
2. Rozumiem, ze majac kupiony gotowy projekt winien on spelniac wszystkie te wymagania, a w projekcie nie jest wspomniana zadna dodatkowa izolacja.
3. Czy mozecie polecic jakas firme z rejonu malopolski? mam co prawda wybranego wykonawce z Zawoi ale chcialbym zasiegnac tez innych opinii.
Bede wdzieczny za wszelkie sugestie.


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sat 24 Nov, 2012

Trafiasz w "chorobowość" polskich przepisów w zakresie izolacyjności cieplnej ścian zewnętrznych domów z bali.
Według wymagań przepisowych izolacyjność dla ścian zewnętrznych U powinna wynosić poniżej 0,3. By te wymagania spełnić ściana z bali drewnianych powinna mieć średnią grubość powyżej 51 cm, co w stosunku do średnicy bali daję średnicę powyżej 58 cm.
Fakt, górale budowali domy z płazów 16 lub 18 cm i ... było im ciepło. To samo na Syberii czy Alasce gdzie domy buduje się z bali grubości powyżej 20 cm.
W Twoim przypadku - bal grubości 18 cm - może nie do końca, na dzień dzisiejszy, zapewnić komfort cieplny w domu. Ale bal grubości 24 cm na pewno zapewni. Jest to związane z pojemnością cieplną drewna. Ale to już inny temat.
Budując jednak dom z bali zwróć uwagę by firma zapewniła Ci pełną szczelność budynku, a więc zapewniła dobre uszczelnienie między balami.

Brunon1
Posts: 2
Joined: Sat 24 Nov, 2012

Post by Brunon1 » Sun 25 Nov, 2012

Dzieki za info, ale czy to oznacza ze jakis orzedas moze mi zablokowac odbior budynku jak zostanie budowa ukonczon??!!!
Musze wiec te sciany izolowac czy nie?
Czy w ogole MOJA decyzja i MOJ wybor materialuy moze zostac w jakis sposob zakwestionowana przez jakiegos urzednika w celu utrudnienia mi zycia, jak to zawsze u nas bywa?
I jeszcze jedno: jak sprawdzic czy firma zapewnia szczelnosc budynku??

nydar1957
Posts: 201
Joined: Sat 02 Apr, 2011

Post by nydar1957 » Sun 25 Nov, 2012

W umowie zastrzegł bym test szczelności i od jego wyników uzależnił całkowite rozliczenie.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sun 25 Nov, 2012

W domach z bali, bez dodatkowego ocieplenia, niestety trudno zachować pełną szczelność. Drewno pracuje i nie ma możliwości kontroli nad tym procesem.
Pełną szczelność w budynku drewnianym można w zasadzie osiągnąć dzięki szczelności paroizolacji. A w domach z bali bez dodatkowej, wewnętrznej warstw docieplenia jest to raczej nie możliwe.
Jednak mimo to należy starać się by między poszczególnymi balami zachować maksymalną szczelność.

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Post by toja » Mon 26 Nov, 2012

Brunon1 przegrody zewnętrzne nie muszą mieć wsp. poniżej 0,3 ( patrz dział X, Warunków Technicznych, jest tam słowo "lub") więc wymagania oszczędności energii i izolacyjności cieplnej dla budynku można spełnić też w inny sposób tj. przez osiągnięcie odpowiedniej wartości wskaźnika EP.
Polskie przepisy nie są takie głupie.



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów z bali”