czy woda może przepływać między ścianą z bala a betonem?

Techniczne aspekty budowy domów z bali
Post Reply
joasias
Posts: 2
Joined: Sun 26 Jun, 2016

czy woda może przepływać między ścianą z bala a betonem?

Post by joasias » Sun 26 Jun, 2016

Witam, prośzę o sugestie możliwych rozwiązań.
Mój problem: Mam dom z połbala (12cm) na płycie grzewczej fundamentowej. Przy silnych ulewach (tak jak dzisiaj) w ciągu niespełna 5-ciu minut wpływa mi do domu woda w ilości nawet dwu, trzech litrów - tylko od strony południowo-zachodniej. Z tej strony w 99% ulew zacina deszcz a po balach spływa woda litrami gdyż akurat ta strona jest stroną szczytową domu. Mieszkam od trzech lat i sporadycznie - 3 razy w roku przy tych największych ulewach właśnie z tej strony wpływa woda spod ściany do domu. (Szczęściem, znajduje się tam kotłownia i łazienka więc podłogę łatwo posprzątać ale boję się, że ściany nasiąkają wodą a i płytki długo w łazience na podłodze nie poleżą...)
Najbardziej woda płynie na rogu domu ( str Pd) gdzie akurat znajduje się zadaszony taras wejściowy(strona południowa), który został wylany przez ekipę wykonującą płytę na wysokość raptem 1 cm bądź 2cm niższą niż część mieszkalna. Niestety gdy zacina od zachodu to właśnie na ten taras wlewa się woda gdyż taras jest na rogu budynku a spadek dachu znajduje się w stronę południową tak więc od zachodu, z boku wlewa się woda podczas silnej ulewy. zrobiłam eksperyment podczas suchych dni i wlałam wodę na taras, po chwili pojawiła się ona w kotłowni.
Cała ta narażona (zachodnio-południowa) ściana ma długość około 9ciu metrów.
Odnośnie izolacji poziomej - jest dwuwarstwowa - wykonana na tzw. chyba lepiku. Ponadto widać też wypełnienie pianką. Ze wszystkich stron podwalina wykończona jest blachą - poza tarasami. Budynek obsypany - tzn. płyta fundamentowa - obsypana jest piaskiem. Piasek znajduje się około 3 cm od górnej krawędzi płyty. Krawędzie ścian z bala pokrywają się z krwędzią płyty czyli z jej izolacją styropianową. Dom ogólnie jest chyba ciepły (około 190m2 po podłodze, kubatura ponad 500m3 temp 21-23st koszt ogrz(+ciepła woda) pelletem ~2000zl) i jedyne miejca w których ucieka ciepło to gniastka na zewnętrznych ścianach. Nie czuć by wiatr w zimie (a u nas jest strasznie wietrznie cały rok) przedzierał się przy złączeniu ścian z podłogą.
W całym domu nie mamy jeszcze wykończonych podłóg listwami więc tym bardziej łatwo mogę dostrzec gdzie woda się wdziera do środka. W kotłowni w ogóle jest czysta nie wykończona jeszcze płyta ale obawiam się kleić tam płytki póki nie rozwiążemy problemu z tą wodą. Oczywiście jeśli wyłożymy tam płytki i utworzymy barierę od wewnątz to nawet nie będziemy wiedzieć, że woda sie wdziera bo jeśli wpływa poziomo to i poziomo wypłynie ale czy to normalne?
Nie auważyłam problemu z wpływaniem wody podczas roztopów a jedynie przy dużych ulewach.
Myślę, że powinniśmy zastosować jakieś dodatkowe uszczelnienie od zewnątrz na "styku" (bo w reczywistości jest przecież zastosowana pozioma izolacja) bala z betonem.
Stąd moja obecność i post na tym forum a więc i pytanie i prośba o Wasze sugestie rozwiązania tego problemu. Czy ktoś spotkał się z takim problemem? Czy możliwe, by woda dostawała się tylko od strony tarasu i płyneła sobie w ścianie po betonie a następnie gdzie znalazła szparkę przedostawała się do środka? Czy może woda wzbiera się na piasku i przedostaje na całej długoci ścian od spodu pod blaszanym wykończeniem? Lub - najgorsza wersja - przedostaje się poziomo przez bale ( narażona płaszczyzna jest wielkości powyżej 30-tu metrów - są spękania ale nie bardzo głębokie)?!
Na piasku widać tylko ślady po kroplach, nie ma śladów po płynącej wodzie a więc woda w niego wsiąka, ale sprawdziłam izolację i piankę pod blaszanym wykończeniem (wystaje ono około 3cm) - pianka jest mokra i ubrudzona piaskiem. Jest mokra wszędzie - tzn. po stronie północnej także ale tam woda nie wpływa do domu.
Proszę o w miarę realne pomysły - bo ścian domu już nie przesunę bardziej na zewnątrz, poza obrys płyty. Może wolno zastosować jakąś masę uzczelniającą do izolacji zewnętrznej takich łączeń drewno-beton? Dodam, że wszystkie projekty były robione przez architektów natomiast budowę prowadziły dwie różne ale bardzo doświadczone firmy - osobno płyta i osobno drewniany budynek. No ale mimo, że firmy doświadczone to pierwszy raz jedni budowali płytę pod dom drewniany a drudzy pierwszy raz budowali dom na płycie. Obawiam się jednak, że wina leży po stronie płyty - tzn, zapewne taras powinien być dużo niżej i spadek jego także spory a tymczasem praktycznie go nie ma. Sądzę tak z tego względu, że mimo iż po innych stronach też izolacja jest mokra to jednak woda nie wpływa. Obawiam się także, że najlepszym rozwiązaniem (i być może ostatecznie jedynym możliwym) okaże się w końcu dodatkowe zadaszenie w połowie wysokości ściany szczytowej czyli gdzieś na wysokości stropu między parterem a poddaszem - wizualnie to rozwiązanie bardzo mi nie przypada do gustu ale cóż - to dylemat typu ładna mokra sukienka czy brzydsza sucha sukienka...
Proszę o opinie.
Pozdrawiam serdecznie!


joasias
Posts: 2
Joined: Sun 26 Jun, 2016

Re: czy woda może przepływać między ścianą z bala a betonem?

Post by joasias » Wed 29 Jun, 2016

Widzę, że nikt nie ma pomysłu i rady. Rozmontowaliśmy dolne metalowe wykończenie i zauważyliśmy ubytki w piance montażowej.
Piankę uzupełniliśmy. Niestety zauważyliśmy jeszcze coś innego. Między dwie warstwy izolacji przeciwwilgociowej - lepik i jakiś rodzaj chyba folii bardzo sztywnej - da się wsunąć lekko nóż. A więc jest kolejne podejrzenie, że woda przedostaje się po między tymi izolacjami (pewnie bal się wykrzywił tak że już nie przylega i nie uciska o fundament - przynajmniej na pewnej szerokości). Skoro obydwie izolacje nie przylegają ściśle do siebie to zawsze tamtędy będzie wlewać się woda przy ulewach.
Zatem mam taki pomysł - zamontować na całej długości metalowe parapety by odprowadzić dalej wodę, która spływa po balach. W tej chwili nie widzę innego rozwiązania. Powstanie małe zadaszenie przy samym fundamencie, które nie oszpeci domu jeśli będzie w kolorze pozostałych parapetów.
W zasadzie już to widzę w wyobraźni i mi się podoba ;) byle tylko się sprawdziło...
Pozdrawiam.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: czy woda może przepływać między ścianą z bala a betonem?

Post by Wojciech Nitka » Fri 01 Jul, 2016

Dla lepszego zobrazowania problemu dobre by było gdybyś zamieścił zdjęcia.


Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów z bali”