Szerokość drogi dojazdowej a pozwolenie na budowę

Zagadnienia dotyczące działek budowlanych
Post Reply
grzechur
Posts: 4
Joined: Thu 08 May, 2008
Location: podkarpacie

Szerokość drogi dojazdowej a pozwolenie na budowę

Post by grzechur » Wed 14 May, 2008

Witam wszystkich.
Działka z dojazdem bezpośrednim z drogi gminnej - nie ma problemu z pozwoleniem na budowę.
Działka z dojazdem drogą własną (współwłasność, służebność) - wymagana szerokość drogi 5m.

Jak zostałem poinformowany w wyjątkowych przypadkach otrzymam warunki zabudowy na działkę z dojazdem poniżej 5m lecz potem nie ma szans na pozwolenie na budowę jeżeli szerokość rzeczywista drogi potwierdzona geodezyjnie nie ma 5m szerokości. Nie jest istotna droga na papierze.

Czy znacie sposób aby to ominąć, droga ma fizycznie 3,5m szerokości, w papierach 4m.
Po prostu nie chciałbym (po zakupie) ugrzęznąć z taka działką.

Pozdrawiam


Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sat 17 May, 2008

Tak, ale można to ocenić dokładnie tylko na podstawie map geodezyjnych. Zapewne są też jakieś zapisy w WZ.

grzechur
Posts: 4
Joined: Thu 08 May, 2008
Location: podkarpacie

Post by grzechur » Sun 18 May, 2008

Przepraszam za mało precyzyjny opis.
Precyzyjniej sprawę ujmując nie jestem właścicielem tej działki tylko chciałbym ją kupić.
Jej status na chwilę obecną : w obszarze miasta z brakiem MPZP dla tego obszaru, a w gminie wiejskiej, z której ją miasto przejęło, studium zawiera ,,obszar rolny przewidziany pod zalesianie. Zabudowa jest przy drodze gminnej zaraz przy drodze dojazdowej do tej działki. Droga dojazdowa jest współwłasnością z dojazdem do kilku działek o tym samym statusie.
Urzędnik poinformował mnie, że ,,ciężko mi będzie otrzymać dla tej działki WZ z drogą poniżej 5m, a nawet gdybym je otrzymał to i tak nikt mi nie da pozwolenia na budowę, bo droga w papierach, a co ważniejsze fizycznie nie ma 5m, więc co mi po WZ’’.
Czy szerokość drogi poniżej 5m, wymierzonej przez geodetę, jest zaporowa i nie warto angażować się w takowe przedsięwzięcia (to i każde inne). Dodam, że miasto w najbliższym czasie na pewno nie będzie nic zmieniać dla tego obszaru.
Pytanie czy w każdym przypadku jest te 5m zaporowe nawet dla obszaru z przewidzianą zabudową w MPZP.
Z góry dzięki.
Pozdrawiam

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Mon 19 May, 2008

Urzędnik powinien się douczyć przepisów, które ma stosować.
W tym przypadku nie jest to droga publiczna i zastosowanie mają tylko przepisy o ochronie p.poż. zgodnie z http://www.mswia.gov.pl/portal/pl/27/655/ podczas wydawania pozwolenia na budowę. Trzeba tu jednak rozróżnić szerokość drogi p.poż. (jezdni) od pasa drogowego. Tu nie będzie problemu, gdyż minimalna wymagana szerokość to 3m, co pozostawia jeszcze 1m zapasu.

Proponuję udać się do wydziału budownictwa w starostwie - powinni to potwierdzić.

grzechur
Posts: 4
Joined: Thu 08 May, 2008
Location: podkarpacie

Post by grzechur » Wed 04 Jun, 2008

Witam ponownie
Niestety urządnicy powołuja sie na ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz. U. Nr 75, poz. 690)

Przytoczę część
,,Rozdział 2 - Dojścia i dojazdy
§ 14. 1. Do działek budowlanych oraz do budynków i urządzeń z nimi związanych należy zapewnić dojście i dojazd umożliwiający dostęp do drogi publicznej, odpowiednie do przeznaczenia i sposobu ich użytkowania oraz wymagań dotyczących ochrony przeciwpożarowej, określonych w przepisach odrębnych. Szerokość jezdni nie może być mniejsza niż 3 m.
2. Dopuszcza się zastosowanie dojścia i dojazdu do działek budowlanych w postaci ciągu pieszo-jezdnego, pod warunkiem że ma on szerokość nie mniejszą niż 5 m, umożliwiającą ruch pieszy oraz ruch i postój pojazdów.
3. Do budynku i urządzeń z nim związanych, wymagających dojazdów, funkcję tę mogą spełniać dojścia, pod warunkiem że ich szerokość nie będzie mniejsza niż 4,5 m. ''

Można dostać pozwolenie z drogą 3,5m (wg słów urzędnika) jeżeli planaowana budowa jest na działce wokół której jest tzw stara zabudowa i nie ma fizycznie możliwosci jej poszeżyć. Niestety ja nie mam takowej sytuacji. Wokoło pusto, a ,,Mój'' pas drogowy fizycznie ma 3,5m szerokości.
Czy to rozpożądzenie jest do uchylenia jakowymś innym przepisem.
Pozdrawiam

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Wed 04 Jun, 2008

grzechur wrote:bo droga w papierach, a co ważniejsze fizycznie nie ma 5m, więc co mi po WZ
Istotne jest tylko to co na papierze, gdzie szerokość wynosi 4m. W zależności od możliwości istnieje kilka rozwiązań, n.p. wraz z pozostałymi współwłaścicielami przeznaczyć dodatkowe 0,5m na drogę i wykonać odpowiednią dokumentację geodezyjną (najczęściej stosowane).
Nie widziałem mapy geodezyjnej, więc ciężko się precyzyjnie odnieść. Rozporządzenie jest jak najbardziej ważne, ale można je obejść stosując przez odpowiednie formułowanie wniosku o WZ, a później o pozwolenie.

Jako przykład do takiej sytuacji...
Jest MPZP i istniejąca droga szerokości 3m, ale przewidziana do poszerzenia o 5m. Właściciel działki otrzyma pozwolenie na budowę jeśli zachowa linię zabudowy cofniętą o owe 5m.



Post Reply

Return to “Zagadnienia dotyczące działek budowlanych i ich lokalizacji”